Główne powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Zakopane
Clouds
Wiatr: 13.896 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 17.784 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
11°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
10°
Wiatr: 17.28 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
13°
Wiatr: 22.68 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
10°
Wiatr: 16.128 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
74 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
06.12.2019, 14:36 | czytano: 923

Główne powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny (art. sponsorowany)

Zakup mieszkania czy budowa domu najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Może się jednak zdarzyć, że bank nie wyrazi zgody na udzielenie finansowania. Oto najczęstsze powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny.

Kredyty hipoteczne to zazwyczaj zobowiązania na kwoty od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Dorzucając do tego horyzont spłaty sięgający kilkudziesięciu lat można sobie wyobrazić, jak duże ryzyko dla banku związane jest z taką formą finansowania. Z tego powodu instytucje finansowe bardzo skrupulatnie weryfikują kondycję finansowo-ekonomiczną potencjalnego kredytobiorcy, a także jakość nieruchomości na którą zaciągane jest zobowiązanie. W rezultacie wzrasta liczba powodów mogących przyczynić się do odrzucenia wniosku kredytowego.

Wysokość i źródło osiąganych dochodów

Fundamentem oceny zdolności kredytowej są osiągane przez wnioskodawcę dochody. W końcu to nadwyżka comiesięcznych wpływów nad wydatkami służyć ma terminowej spłacie raty kredytu hipotecznego. Z tego powodu osoba zarabiająca powyżej średniej krajowej, która korzysta z wielu kredytów i pożyczek, np. na zakup luksusowego samochodu, może być w oczach banku bardziej ryzykownym klientem niż wnioskodawca zarabiający mniej, ale zadłużający się sporadycznie i na niewielkie kwoty. Dzieje się tak dlatego, że analitycy kredytowi zwracają uwagę nie tylko na dochody, ale także na koszty związane np. z utrzymaniem gospodarstwa domowego czy z obsługą innych zobowiązań finansowych.

Analizując wysokość dochodów brane jest również pod uwagę ich źródło. Często najbardziej pożądaną przez bank formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Później znajdują się umowy czasowe, umowy cywilnoprawne i dochody osiągane tytułem prowadzenia działalności gospodarczej. W tym obszarze nie ma jednak jednolitego stanowiska i każdy bank kieruje się swoimi procedurami.

Aby zwiększyć swoje szanse warto przed złożeniem wniosku porównać oferty i sprawdzić jakimi procedurami kierują się poszczególne banki. Można zrobić to korzystając bezpłatnych narzędzi dostępnych w sieci np. w serwisie finanse.rankomat.pl. Dobrze jest też uporządkować swoje finanse - zlikwidować nieużywane karty kredytowe i spłacić mniejsze kredyty i pożyczki - nie będą one pomniejszać osiąganego dochodu. Rozwiązaniem może być również znalezienie współkredytobiorcy posiadającego zdolność kredytową.

Negatywna historia kredytowa lub jej brak

Kolejnym powodem odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny może być wątpliwa historia kredytowa wnioskodawcy. Banki sprawdzają ją sięgając do rejestrów Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki temu analitycy mogą zweryfikować, jak osoba wnioskująca o kredyt radziła sobie ze spłatą zobowiązań w przeszłości. Jeśli dochodziło do rażących i powtarzających się opóźnień bank prawdopodobnie nie wyrazi zgody na udzielenie kredytu lub zaostrzy warunki finansowania np. podwyższając marżę. Z nieufnością oceniani są także klienci bez jakiejkolwiek historii w BIK, gdyż trudno stwierdzić, jak będą sobie oni radzić ze spłatą potencjalnego zobowiązania.

Osoby, które chcą sprawdzić swoją historię kredytową przed złożeniem wniosku, mogą pobrać raport Biura Informacji Kredytowej - znajdują się tam bieżące i spłacone kredyty i pożyczki. Jeśli od spłaty problematycznych zobowiązań minęło min. 5 lat to potencjalny kredytobiorca może złożyć w BIK wniosek o usunięcie tych danych. Osoby nieposiadające historii kredytowej powinny minimum kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny zaciągnąć drobne kredyty i spłacać je w terminie. Dobrym rozwiązaniem może być także skorzystanie można z karty kredytowej lub uruchomienie debetu w koncie osobistym.

Budząca wątpliwości nieruchomość

W procesie oceny wniosku o kredyt hipoteczny weryfikowana jest także nieruchomość będąca obiektem finansowania. Problemem może być jej wartość wykazana w umowie kupna-sprzedaży. Analityk może uznać, że cena została zawyżona w stosunku do ceny rynkowej i zażądać zwiększenia wkładu własnego. Może także okazać się, że budynek z uwagi na położenie i stan techniczny jest trudno zbywalny przez co z punktu widzenia banku jest bardzo wątpliwym zabezpieczeniem. Przeszkodą mogą być także zapisy w księdze wieczystej utrudniające swobodne korzystanie z nieruchomości tj. hipoteka, służebność czy dożywocie.

Aby uniknąć dodatkowych problemów warto przed złożeniem wniosku dokładnie „prześwietlić” nieruchomość. W tym celu należy szczegółowo zweryfikować księgę wieczystą i wyjaśnić pojawiające się nieścisłości. W przypadku wątpliwości dotyczących ceny nieruchomości przydatny może być operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego. Warto wcześniej sprawdzić czy znajduje się on na liście rzeczoznawców uznawanych przez bank, w którym chcemy złożyć wniosek.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat - dobrze zaplanuj działania

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego warto podjąć odpowiednie działania nawet kilkanaście miesięcy przed złożeniem wniosku. To odpowiedni czas, aby uporządkować swoje finanse lub wypracować pozytywną historię kredytową w sytuacji, kiedy nie korzystaliśmy wcześniej z kredytów i pożyczek. W okresie tym warto zapoznać się z procedurami i ofertami poszczególnych banków. Można zrobić to sprawdzając kredyty hipoteczne na finanse.rankomat.pl. Ranking zapewnia dostęp do podstawowych parametrów ofert, jak maksymalna kwota, okres finansowania, RRSO czy wysokość raty, a także do bardziej szczegółowych danych, jak np. dokumenty wymagane do złożenia wniosku.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas