Mało znane świąteczne zwyczaje Górali spoza Podhala - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 18.216 km/h Wilgotność: 56 %
Rain
Wiatr: 21.564 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 16.848 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
Wiatr: 18.612 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 57 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
13.12.2019, 09:12 | czytano: 1677

Mało znane świąteczne zwyczaje Górali spoza Podhala

Do Rytra z wielu miejsc Małopolski zjechali się przedstawiciele różnych grup Górali. Celem ich podróży była prezentacja zapomnianych lub nieznanych poza kilkoma gminami bożonarodzeniowymi tradycjami. Dziesiątki osób odkrywały mało znane świąteczne zwyczaje Górali spoza Podhala.

mat. prasowy
mat. prasowy
Górale Biali, zamieszkujący okolice Łącka, pokazali swoje szopki i na oczach widzów zrekonstruowali świąteczny zwyczaj odwiedzania domostw przez młodzież. Górale Nadpopradzcy szczegółowo opowiedzieli o wełnianych rękawicach furmańskich, jakich próżno szukać w innych częściach regionu. Obejrzeć można było również rekonstrukcję zagórzańskiej szopki z pajtokami, a także przekonać się, jak na Spiszu wyglądało chodzenie z Betleyemkiem.

Górale do Rytra przyjechali w pięknych strojach, z wieloma instrumentami oraz ręcznie wykonanymi dekoracjami i akcesoriami. Skutecznie przenieśli widzów w audytorium do wnętrz wiejskich kościołów czy na wiejskie podwórza, gdzie pośród padającego śniegu śpiewano kolędy.

Wartość seminarium podniosły ciekawe eksperckie wystąpienia. Zespół badaczy pod kierunkiem Dr Łukasz Sochackiego (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego) w przystępny sposób zaprezentował efekt prac zespołu swojego i dr Agnieszki Bednarek-Bohdziewicz (Uniwersytet Gdański). Wspólnie podczas ostatniego lata przeprowadzili oni dziesiątki rozmów z Góralami zamieszkującymi dolinę Popradu w okolicach Piwnicznej-Zdroju i Rytra. Na podstawie skrupulatnej analizy materiałów źródłowych powstała fascynująca opowieść o tej grupie Górali.

Zgromadzeni na konferencji mogli wysłuchać również miniwykładu Przemysława Zielińskiego (agencja reklamowa Wielka Radość) o sposobach na promocję góralskich skarbów. Szczególnie zainteresowani prelekcją byli uczestniczący w spotkaniu samorządowcy: wójtowie gmin Rytro i Piwniczna-Zdrój, małopolscy radni, reprezentacji Lasów Państwowych i przedstawiciele Związku Podhalan.

Część z samorządowców uczestniczyła następnie w panelu dyskusyjnym „Jak wykorzystać góralskie skarby do rozwoju edukacji regionalnej, turystyki i przedsiębiorczości?” Seminarium było częścią projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” (współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020).

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas