Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Nowy Targ i okolice
Clouds
-0°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 74
Clouds
-0°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 74
Clouds
-0°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 74
Clouds
-0°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 74
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
31.12.2019, 09:58 | czytano: 699

"Powrót do Jedwabnego" - spotkanie z Wojciechem Sumlińskim (film)

zdj. nadeslane

Spotkanie autorskie z Wojciechem Sumlińskim, które miało miejsce wczoraj w Zakopanem, przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Niespełna dwugodzinny wykład w salce przy kościele pw. Najświętszej Rodziny przyciągnął kilkadziesiąt osób. Omawianych tematów było kilka, a wszystko toczyło się przede wszystkim wokół " Powrotu do Jedwabnego".

Słuchacze mieli okazję zapoznać się z obecną sytuacją, która towarzyszyła autorom, na spotkaniu promocyjnym książki "Powrót do Jedwabnego. " Temat ten, jak mieliśmy okazję usłyszeć, jest o tyle ciekawy, że zainteresował nawet Gminę Żydowską.

Chciałoby się napisać... to cudownie, nie jesteśmy sami - My również chcemy poznać prawdę o Jedwabnem...
Niestety, zainteresowanie Gminy Żydowskiej wyraża się w innej, dosyć nietypowej formie. Kilka spotkań promujących najnowszą książkę " Powrót do Jedwabnego " było odwoływanych w ostatniej chwili. Przyczyna? Wypowiedzenie najmu sali z powodu interwencji i protestów Gminy Żydowskiej. Gdzie? W kurii warszawskiej. Koniec końców spotkanie odbyło się dzięki pomocy pana Witolda Gadowskiego - zostało przeniesione do budynku Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

Dlaczego Gmina Żydowska blokuje ekshumację w Jedwabnem, jeżeli prawo żydowskie jej nie zabrania, a wręcz przeciwnie?Publikacja z " Kolbojnika " (Biuletyn Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie ) mówi nam wyraźnie, że :

" ...Talmud opisuje żydowski grób jako miejsce, w którym Żyd został pogrzebany zgodnie z rytuałem: leżąc na plecach w pozycji horyzontalnej, z zachowaniem należytego odstępu od innych grobów. Dokładna analiza Miszny pokazuje, że w przypadku gdy zwłoki, np. w wyniku działalności kryminalnej, zostają zwyczajnie zakopane w ziemi, również nie mamy do czynienia z tradycyjnym grobem. Tak samo, gdy w jednym grobie, podobnie jak w poprzednim przypadku, spoczywają więcej niż trzy ciała, oznacza to, że nie chodzi o tradycyjny żydowski pochówek. Dlatego też (…) ekshumacja oraz przeniesienie zwłok na cmentarz żydowski są dozwolone”... "

Co więcej, w biuletynie tym dowiadujemy się również, że ekshumacje Żydów były przeprowadzane w wielu miejscowościach w Polsce:
" ...W Żydowskim Instytucie Historycznym (ŻIH) w Warszawie znajduje się dokumentacja dotycząca ekshumacji przeprowadzonych w wielu miejscowościach. Najbardziej szczegółowo opisano Siedlce, gdzie „komisja w składzie: Ob. Goldmana Jontela, przedstawiciela Centralnego Komitetu Żydowskiego, ob. Gajewskiego Józefa, kontrolera sanitarnego Zarządu Miejskiego, ob. Dmowskiej Alicji, przedstawicielki PCK i przedstawiciela Milicji Obywatelskiej, dokonała 27 czerwca 1949 roku ekshumacji zwłok pomordowanych Żydów przez okupanta niemieckiego jak następuje (…). Zwłoki odnalezione zostały pochowane na cmentarzu żydowskim w Siedlcach przy ul. Szkolnej”... "

Po zakończonym spotkaniu goście mieli możliwość zadawania pytań. Padły dwa. Pierwsze miało związek z przedstawieniem ogólnej sprawy dotyczącej Jedwabnego i bierności rządu w tym temacie, który nakreślił współautor książki: Czy rząd tzw. "dobrej zmiany " wykazuje wyłącznie bierność w sprawie Jedwabnego?

Premier Mateusz Morawiecki mówił wyraźnie: " Polacy mordowali w Jedwabnem." Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił wyraźnie: " Polacy mordowali w Jedwabnem. "

Drugie pytanie dotyczyło obecnej sytuacji, która ma miejsce w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wszyscy pamiętamy nałożone na nas Polaków zakazy wchodzenia na teren muzeum z biało-czerwonymi flagami, zakaz śpiewania polskiego hymnu przed Ścianą Straceń i odprawiania mszy świętej, a ostatnio Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, powołał na kolejną trzyletnią kadencję Piotra Cywińskiego. A pytanie brzmiało - "czy pokusiłby się Pan o napisanie jeszcze jednej książki " Odkłamać KL Auschwitz. " obóz z założenia wybudowany dla Polaków, w celu eksterminacji narodu polskiego?"

Wojciech Sumliński odniósł się do pytań, a odpowiadając na nie bardzo szczegółowo zaspokoił ciekawość przybyłych gości.

Przypomnijmy, że w 2001 r. odbyła się częściowa ekshumacja w Jedwabnem. Jednak gdy zaczęto znajdować niemieckie łuski po pociskach, zaczęły się protesty społeczności żydowskiej na czele z zagranicznymi rabinami. Lech Kaczyński nakazał wstrzymać ekshumację w Jedwabnem.

Czy odnajdziemy drogę powrotną?


" Powrót do Jedwabnego. "
Wojciech Sumliński, Ewa Kurek, Tomasz Budzyński
https://www.jedwabne-ekshumacja.org/publikacja-z-kolbojnik…/

Oto relacja filmowa ze spotkania:mat. nadesłany
najnowsze informacje
komentarze
Dobra zmiana to Rusłana15:37, 31 grudnia 2019
Gratulacje dla portalu "podhale 24 pl" za odwagę w przekazaniu relacji i zamieszczenie okładki książki. Bo ostatnio wpisywał się w poprawność polityczną i cenzurował wpisy. Tak, wiem, powody były regulaminowe i takie tam" mowy nienawiści". O mowie prowokacji, nikt nie wspomina.
Wracając do Jedwabnego, to żal mi pomnika Lenina który tam leży razem z zabitymi. Lenin zawsze był powodem tragedii i śmierci milionów ludzi. Tak samo było wtedy. Powinien on zostać wydobyty i na powrót ustawiony na jedwabieńskim rynku z odpowiednim opisem ku przestrodze wszystkich. Zwłaszcza Żydów! W Polsce jest taka niezrozumiała sytuacja, ponieważ z Żydokomuny przeszliśmy do Żydodemokracji. Rządzą nami mechesy frankistowskiego pochodzenia i szabesgoje, o których pisze nagrodzona z tego właśnie powodu pewna" noblistka" (nazwisko nieważne).
Szanowna Redakcjo
Nie ma tu żadnej mowy nienawiści, wszystko jest prawdą, że prawda jest niechciana to wiadomo. Znamy to na przykładzie dzisiejszego
- niezłomnego- Wojciecha Sumlińskiego.

Życzę Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2020
zarówno Szanownej Redakcji jak i Czytelnikom.

Zapraszam do Redakcji. Wykaligrafuję Panu na kartoniku nasz regulamin komentowania... :)
Dziękuję za życzenia i proszę uszanować nasze zasady. Moderator.
Zenek11:34, 31 grudnia 2019
Brawo panie Wojtku za ciężką pracę, szkoda że jeszcze mało ludzi wie kto nami rządził a byli to bandyci,i wszystkie procesy pan wygrał, a byl ich chyba 47 / jeden przegrany/./.../
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij