Sobota, 26 wrzesień 2020, Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Czarny Dunajec i okolice
Rain
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 100
Rain
13°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 3
Rain
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 100
Rain
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Rain
15°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 99
Rain
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 100
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.01.2020, 15:36 | czytano: 956

Obchody rocznicy Powstania Styczniowego w Rabce-Zdroju

Fot. Piotr Kuczaj

Niewiele samorządów obchodzi rocznicę Powstania Styczniowego z 1863 roku. Pozytywnym wyjątkiem jest Rabka-Zdrój.

Obchody 157. rocznicy jego wybuchu odbyły się na rabczańskim cmentarzu z inicjatywy radnego powiatowego Stanisława Kiersztyna. Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób powstańców z inskrypcją „Tu spoczywają nieznani z nazwiska powstańcy z 1863 roku”.Przy grobie stanęła warta honorowa, zapłonęły znicze, a kwiaty złożyli na nim m.in. przedstawiciele miasta, które reprezentowali burmistrz Leszek Świder i przewodniczący rady Józef Skowron, radni powiatowi Stanisław Kiersztyn i Bartosz Leksander, obecni byli mieszkańcy, uczniowie, harcerze, członkowie grupy rekonstrukcyjnej. Burmistrz i inicjator uroczystości opowiedzieli zebranym o powstaniu i losach jego przywódców oraz uczestników.Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do kościoła św. Marii Magdaleny na mszę św. w intencji Ojczyzny i powstańców.

r/ zdj. Piotr Kuczaj
najnowsze informacje
komentarze
j2306:38, 25 stycznia 2020
można obchodzić te uroczystości ale czy ten burmistrz nie ma nic innego do roboty z podegrodziem
Polak z Polski22:07, 24 stycznia 2020
A kto Tobie, nawet po chrześcijańsku, broni czcić tych "wyzwolicieli" ze wschodu. Tragedią tamtych czasów było włączenie do niesienia tego "wyzwolenia" także Polaków. Chociaż gdy Polacy walczyli z pełnym przekonaniem o przyszłej niepodległości Polski, to zwykli żołnierze Armii Czerwonej głównie gonili "Germańca". Ale to co zajęła ich armia wielu uważało za radzieckie. Co znaczy Twoje stwierdzenie "Ale widać hitlerowskie Niemcy lepsze od ruskich i polskich wyzwolicieli". Nikt tym co zginęli na polskiej ziemi nie odmawia prawa do spoczywania w niej ( nawet niemieckim zbrodniarzom).
Powstańcy roku 1863 wiadomo kim byli i w jakiej sprawie walczyli więc ich upamiętnienie nie podlega dyskusji.
Rabczanin z Rabki16:19, 24 stycznia 2020
Bardzo ładnie że jest ktoś co to robi. Tylko po co? A ha dla tego że ruskich pobiliśmy. Ok. To było 157 lat temu i nikt oprócz historyków i przekazów historycznych o tym nie mówi. A co z rocznicą wyzwolenia Rabki z rąk hitlerowskiego okupanta w dniu 28.01.1945r? Przecież naoczni świadkowie jeszcze żyją. Ale widać hitlerowskie Niemcy lepsze od ruskich i polskich wyzwolicieli, im się nie należy, a to ludzie byli którzy tu na tej rabczańskiej ziemi zginęli. Nie ważne czy komuch czy jaki inny bo to dla ówczesnych mieszkańców Rabki wyzwoliciel był i kropka. Im się też szacunek należy. Tak normalnie po chrześcijańsku.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij