Sobota, 28 listopad 2020, Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Nowy Targ i okolice
Mist
-0°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-3°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 98
Mist
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-1°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 91
Mist
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.02.2020, 08:14 | czytano: 1274

48. Góralski Karnawał przeszedł do historii

Fot. Bukowiańskie Centrum Kultury

W niedzielę zakończył się trwający 4 dni 48. Góralski Karnawał. Na bukowiańskiej scenie zaprezentowało się 46 grup kolędniczych. Nagrodę grand prix, Złotego Turonia zdobyła grupa kolędnicza „Żywa Szopka” z Lubomierza.

Codziennie do późnych godzin wieczornych trwały przeglądy w konkursie tańca zbójnickiego i popisie par tanecznych. Spośród 10 zespołów, pierwsze miejsce wraz z Ciupagą Zbójnicką wytańczył zespół „Zbójnicek” z Zębu. Wśród tańczących 59 par jurorzy wyróżnili dyplomami ponad 30. (Całość wyników dostępna pod linkiem

Góralski Karnawał to także wystawa twórczości ludowej. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć rękodzieło autorstwa 30 artystów w różnych dziedzinach twórczości: malarstwa, snycerki, skórnictwa, metaloplastyki, krawiectwa regionalnego, kowalstwa i innych.

W sobotę pod Domem Ludowym zagościły psy pasterskie - owczarki podhalańskie. X Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich zgromadziła 32 tych pięknych psów. Zwycięzcą Rasy a tym samym Zwycięzcą Wystawy (BOB) został NASLEDIE GURALEY AFRODYTA. Zwycięzca Płci Przeciwnej (BOS) to CHABER z Butorowego Wierchu.

Pełną emocji niedzielę rozpoczęły zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg”. I tu najlepszym okazał się Zdzisław Grochala ze Skrzypnego. Od godziny 11.00 pod bukowiańskimi termami licznie zgromadzona publiczność podziwiała piękno koni, góralskich sań i kumoterek oraz gorąco kibicowała zawodnikom skiringu i ski-skiringu.

W trakcie 48. Góralskiego Karnawału zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie reprezentowanym przez Wojciecha Maksymiuka, a Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” reprezentowanym przez Bartłomieja Koszarka. Z uwagi na zbieżne cele, obie instytucje zadeklarowały wzajemne wsparcie w podejmowanych działaniach. 48. Góralski Karnawał zakończyło oficjalne ogłoszenie wyników. Szczegóły na www: domludowy.pl

Materiały prasowe, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
piszczółka12:11, 16 lutego 2020
na wystawie twórców ludowych pokazano 2 gałęzie ucięte na długość 70- 80 cm które sa wytworem twórczości ludowej zwanej piszczałkami jaki artyzm to prostackie wykonanie , gdzie tam komisja artystyczna która odpowiada za prezentowane dzieło sztuki ludowej , to to się pokazaliście ,,,,,,,,,,,,HAHA HA
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij