Środa, 30 wrzesień 2020, Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Szczawnica i okolice
Rain
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Rain
10°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Rain
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Rain
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 89
Rain
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
14.02.2020, 15:51 | czytano: 3425

Jacek Sowa: Wciskanie gazu…

arch. Podhale24

"Po kilkudniowym ataku zimy i delikatnym operowaniu gazem na ośnieżonych drogach, czas aby znów zadbać o białe, czyste piękno Podhala, a więc aby wcisnąć gaz do dechy, ups…, do pieców" - pisze w felietonie pochodzący z Nowego Targu dziennikarz i publicysta, Jacek Sowa.

Halny uleciał na grzbiecie Sabiny, która choć na chwilę pozwoliła odetchnąć pełną piersią mieszkańcom Nowego Targu i okolicy. Od dawien dawna śnieg i mróz to nic strasznego w tych stronach, ale gorzej, od niedawna niestety, że przynoszą także smog i smród. Wraz z nim trwa batalia o czyste powietrze, ale jak na razie, oprócz wrzawy internetowej i salonowych dyskusji, ogranicza się do pyskówek na sali obrad przy Krzywej, gdzie decydenci z miejskiego ratusza idą w zaparte przeciw argumentom zatroskanych mieszczan. Tezy stawiane przez rządzących miastem oparte są na iluzjach i obronie obietnic przedwyborczych, które w krótkim czasie obróciły się także przeciw ich elektoratowi. Czego zatem bronią, oprócz własnych stołków i politycznych zobowiązań?

Głównym priorytetem stawianym przez obecnego burmistrza podczas kampanii wyborczych było czyste powietrze; po sześciu latach jest coraz gorzej, wręcz katastrofalnie. Wiele przychylnych osób odradzało mu decyzji postawienia stacji monitoringu powietrza, gdyż urządzenie jaskrawo pokazało skalę problemu smogu, który istniał cały czas. Termometrem nie leczy się gorączki… Wynikająca stąd konieczność podjęcia działań nie została podjęta w sposób należyty, bo działania są pozorowane, program dopłat do wymiany pieców kuleje, podobnie jak popularyzacja rządowego programu dociepleń.

Postawiono na rozwój sieci MPEC i słusznie, ale nie w sposób, jaki został wybrany; tak będzie gorzej i drożej.
Wreszcie: kierunek geotermia, który miał być bezpieczną alternatywą dla drożejących paliw. Miał, ale nigdy nie będzie, co nie dociera do rozsądku włodarzy miasta.

Zatem zacznijmy od końca, który prędko nie nastąpi, bowiem na obecną chwilę jest utopią i mrzonką. Geotermia na Podhalu to tanie ciepło, skomplikowana dystrybucja, lecz przede wszystkim, w przypadku Nowego Targu, nieprawdopodobnie wysokie koszty uzyskania. Aby dostać się do tego ciepła, trzeba najpierw znaleźć jego źródło, bo jak na razie, nikt nie wie dokładnie, gdzie się znajduje. Jeśli już, trzeba będzie wiercić na co najmniej 7 kilometrów w głąb matki ziemi, a więc dwa razy głębiej niż istniejące dziury w rejonie Bańskiej i Szaflar. Pomijając koszt kilkudziesięciu milionów złotych, niewiele jest firm na świecie, które potrafią to zrobić; w Polsce na pewno nie ma takiej. Ciepło należy jeszcze pociągnąć od odwiertu, oddalonego od miejskiego punktu dystrybucyjnego, a każdy kilometr to kolejne wydane parę milionów. Każdy następny etap to nowe elementy kosztownej infrastruktury, więc wciskanie kitu odbiorcom, że ciepło geotermalne będzie niemal za darmo jest wielką nieuczciwością. Nawet na kwitnącej gejzerami Islandii nikt nie porywa się na takie przedsięwzięcia, które są głównie karmą dla balneologii…

Bólem głowy miejskich rajców są zapewne wydane już pieniądze na rozbudowę miejskiej sieci grzewczej. Nic straconego, wystarczy uderzyć się w piersi i zbilansować straty. Prawie 10 tysięcy ton rocznie zużywanego miału węglowego i emisja rakotwórczego pyłu, za którą już niebawem trzeba będzie słono zapłacić do UE to koszt, który może w ciągu kilkunastu miesięcy się odwrócić dzięki uruchomieniu nowoczesnej, automatycznej kotłowni gazowej. Ekspens niewielki, względy ekonomiczne porównywalne, korzyści klimatyczne i zdrowotne bezcenne. Gdy do tego dodać paręset punktów w mieście, w każdej chwili gotowych do powieszenia żółtych skrzynek dla indywidualnych odbiorców gazu, wniosek jest jednoznaczny. Zwłaszcza, że wobec zwiększenia wolumenu zapotrzebowanego gazu, inna będzie pozycja miasta jako odbiorcy wobec dostawców paliwa, którego już mamy w kraju w nadmiarze.

A kiedy uparci posiadacze kopciuchów dostaną jeszcze należne rekompensaty za zmianę systemu ogrzewania, ocieplą swoje kamienice i zostaną odcięci od źródeł taniego i niskokalorycznego węgla, gdy kombinowanie przestanie im się opłacać (może znów wróci do miasta Straż Miejska?) – oczyści się powietrze nad miastem i klimat posiedzeń przy ulicy Krzywej 1. Jednak mieszkając przez pół wieku w Nowym Targu wolałem dawny adres urzędu przy placu wieszcza Słowackiego, którego wolałbym w tym miejscu zacytować w oryginale, miast parafrazującej fraszki J.I. Sztaudyngera: „Żyłem z wami , kochałem i cierpiałem z wami; teraz żyjcie , kochajcie i cierpcie sobie sami!”

Jacek Sowa
najnowsze informacje
komentarze
Wartycha i ekipa licha15:33, 17 lutego 2020
Kalendarze i gazetka na pewno pomogą na smog :-D
Były Ruchowiec20:14, 16 lutego 2020
Do M... No popatrz, wyjaśniły się piętra i schody - zupełnie jak w aferze Rywina? Jako TW świetnie się orientujesz w rozkładzie budynku... I czy od tych wyjaśnień oczyści się powietrze nad miastem?
M.......16:26, 16 lutego 2020
Do:Były ruchowiec_chce wyjasnic , że mieściły sie w tym budynku różne instutucje , ale wiem na 100 %, że Pan Jacek odpowiadal za propagande w miescie Nowy Targ , a że miał zapożyczone etat z RSW RUch to może tez być prawda ,bo taka wtedy panowała moda , że z róznych zakladow były zapozyczone etaty a fizycznie te osoby mialy swoje biura/pokoje/ na I piętrze /KM PZPR i podlegaly pod I Sekretarza PZPR. i pracowały dla partii a nie dla Ruchu jak np.p.Jacek.Inne osoby mialy etaty np z NZPS "Podhale" i inne ale nawet nie wiedzialy na czym miala polegac ich praca w tych zakladach,braly tylko pensje i swiadectwo pracy gdy odchodzily,ale byly oddelegowane do pracy w PZPR .Napewno p.Jacek zajmowal pokoj na I p. oatni pokoj od strony dworca.To tyle w gwoli wyjasnienia.Pozdrawiam.
Antysztuczny13:11, 16 lutego 2020
Jasne, niech wam da spokój; lepiej jest żyć w smrodzie, zapadać na raka, klaskać burmistrzowi i podziwiać wstążki na drzewach w rynku. On pisze, bo sie nie boi i ma was głęboko gdzieś!
sztuczny smog12:07, 16 lutego 2020
Sowa znowu zatruwa powietrze nowotarskie ? Dałby już sobie i nam spokój . Nie za dużo tego smrodu w mieście i jeszcze on ? Daj spokój Jacek , nie znęcaj się .
Antyhejt10:15, 16 lutego 2020
Do M. i podobnych: nie ważne o czym się pisze, tylko kto pisze i kmonu się to nie podoba, nieprawdaż?
Były Ruchowiec07:58, 16 lutego 2020
List do M. O ile ja pamiętam, w tym budynku przy Al. 1000-lecia mieściły się wtedy różne instytucje: Urząd Celny, Wydział Zdrowia itp, Wydział Komunikacji itp. było także biuro gazety. I o ile mi wiadomo, pan Jacek nigdy nie był etatowym pracownikiem Komitetu, tylko pracował w RSW Prasa-Książka-Ruch. A było to czterdzieści lat temu...I ci to ma wspólnego z czystym powietrzem w mieście?
były miastowy05:52, 16 lutego 2020
Proszę nie podszywać się pod mój nick. ...zwłaszcza ostatnie dwa komentarze na temat jakości powietrza, a propos polecam otwoezyc okno po nocnej segregacji.....
M.......21:03, 15 lutego 2020
Panie Jacku-mam wrażenie że smutno Panu za Komuna,bo pamietam Pana jak Pan pracowal w Komitecie Miejskim PZPR w Nowym Targu przy al.1000-lecia.Był Pan specjalistą d/s propagandy.Widać ,że tęskno Panu za byciem "na świeczniku".Pomimo ,że Pan nie mieszka to ciągle pisze o Nowym Targu,nie daje Pan zapomnieć o sobie,chociaż nie wszyscy Pana mile wspominaja.Ciekawi mnie czy w swym życiorysie pisze Pan o tych czasach pracy etatowej w KM PZPR.Ja czytajac teraz Pana różne artykuły kojarze zawse Pana z ARBUZEM-w środku czerwone a na zewnątrz zielone.Umie się Pan dostosowac do odpoweidnich rzadow i czasow.Może czas ,aby Pan pisał o swojej miejscowosci gdzie mieszka.Niech Pan nie jątrzy jak za czasów PRL.
alarm20:40, 15 lutego 2020
Panie Jacku w pełni Pana popieram. Napisał Pan prawdę. Watycha bierze kupę kasy za zasiadanie w radzie nadzorczej Geotermii, Waldemar Wojtaszek w radzie nadzorczej MPEC a szef MPECu za radę nadzorczą Gaspolu. Ręka rękę myje a w mieście smog przekracza normy o 1500%. Watycha w tym czasie zamiast przyłaczać wszystko do gazu likwiduje gaz w miejskich obiektach i podłącza pod kotłownię opalaną najgorszym i zakazanym paliwem czyli miałem węglowym podłej jakości. Wszystko kosztem naszego zdrowia. Zdrowie mieszkańców powinno być na pierwszym miejscu. No ale czego wymagać od osób, które zastawiają windę dla niepełnosprawnych? U Watychy na pierwszym miejscu jest zabawa i rozrywka. Dziś bal galaktyczny. Miłej zabawy panie burmistrzu.
były miastowy20:36, 15 lutego 2020
I co ??? Jakość powietrza bardzo zła!!!!!
Ardi20:34, 15 lutego 2020
Chciałem zapytać czy ktoś pamięta, czy Pan Jacek był Dyrektorem Rejonowej Kolumny Transportu Sanitarnego w Nowym Targu w latach 90-tych? To były czasy.
były miastowy20:32, 15 lutego 2020
Z ostatniej chwili.. jakośc powietrza w NT bardzo zła..
ND18:50, 15 lutego 2020
znawca smogu piszący poematy, tego nie da się czytać
sam bełkot
jak masz cos do Burmistrza umow się na wizyte i mu to powiedz
a nie wyżywaj się tutaj
bo najłatwiej innych atakować a samemu cos zrobić to już niekoniecznie
były miastowy17:49, 15 lutego 2020
@karino ( z szacunkiem dla serialowego konia), odezwał się głos z UM , czyli koalicja rządząca. Tu nie trzeba być filozofem zeby żeby stwierdzić że NT zajmuje czołówkę europejskich najbardziej zasyfionych miast...
pi*** o tym że Pan J.Sowa działa na zlecenie opozycji to jakaś żenada.
@baca, no weź że napisz do swojego "żondu" żeby ci obniżyli akzyce na gaz, olej opałowy itp. NIE!! Jeszcze bardziej ci dowalą i każą palić g*** ruskim węglem i innym gnojem...
Bo nie wiem17:37, 15 lutego 2020
"Wciskanie gazu ..., czy wciskanie kitu"?
Jacek Sowa17:05, 15 lutego 2020
Ze zdumieniem czytam niektóre komentarze, jakże jaskrawo odbijające ogólny obraz naszego społeczeństwa, od którego mieszkańcy miasta w widłach Dunajców bynajmniej nie odstają. Głos zabrany w słusznej sprawie jest odbierany jako personalny atak na ludzi aktualnie sprawujących władzę, tyle że akurat w tym przypadku nie tylko burmistrz czy jego urząd jest winien. Winne są układy i układziki sprawiające, że postawa części rajców miejskich, w większości laików, staje się maszynką do głosowania wbrew wszelkiej logice i przeciw własnym sąsiadom z ulicy.
Zapytał pewien Nowotarżanin, skąd czerpię wiedzę, znajome zwroty i sformułowania; właśnie z każdej zakopconej i śmierdzącej ulicy Miasta. Mimo już dwudziestu lat pobytu w stolicy, spotykam ludzi znajomych i przychylnych, wdzięcznych za to, że ktoś ma odwagę stanąć po ich stronie. Mam, bo to członkowie mojej nowotarskiej rodziny, przez lata spokrewnionej z wieloma innymi tutejszymi rodami, moi koledzy ze szkolnej ławy i z boiska, dawni współpracownicy, znajomi przedsiębiorcy, prawnicy, urzędnicy, właściciele sklepów, restauracji, taksówkarze i wielu innych, po prostu znajomych. I skoro mam możliwość, aby stanąć po ich stronie, będę to robił bez względu na to, czy się to podoba jakiemuś panu Darkowi, Mirkowi, Valikowi czy Nie Ważne Komu.
To jest także moja Ojczyzna i mój teren i nikt nie zabroni mi o niego walczyć. Przez dziesiątki lat na łamach lokalnych gazet pisałem o sytuacji w starym szpitalu, o dziurawych ulicach, o braku pitnej wody, o trujących ściekach i wielu innych bolączkach tego miasta, których już dziś po prostu nie ma i każdy z żyjących, byłych burmistrzów, chętnie podaje mi rękę, gdyż to były także ich problemy. Wierzę, że i trująca chmura zniknie kiedyś znad miasta, obyśmy tylko do tego czasu dożyli.
Karino15:14, 15 lutego 2020
Przypadkiem Pan Jacek atakuje obecnego burmistrza skoro podpisywał się w komentarzach wychwalając poprzedniego burmistrza jak rządził? Widać na czyje poparcie pracuje i i co w tym wszystkim chodzi. Opozycyjny atak i tyle. Nie ma pojęcia Pan co w Nowym Targu skoro nie mieszka Pan.
Kuba13:52, 15 lutego 2020
Panie Jacku napisał pan to o czym się mówi w Nowym Targu. Watycha przypomina dziecko zagubione we mgle i szkodzi miastu
bezen12:44, 15 lutego 2020
Wciskanie kitu , jak kiedyś na trybunie 1 majowej
emi11:54, 15 lutego 2020
No cóż, Panie Jacku, "życie jest piękne - pozagrobowe". Każdy ma inną wrażliwość albo jej wcale nie ma, albo ma kulturę osobistą albo nie. Wiadomo czyje jest na wierzchu. Ale dziękuje Panu za głos, za bunt na tym pokładzie, że wcale nie musimy się godzić na życie w brudzie i smrodzie. Że nie musimy godzić się na wdychanie smogu, jeżdżenie brudnymi autobusami MPK, chodzenie brudnymi ulicami potykając się o odchody milusińskich i wrzucanie śmieci do pojemników, które od nowości nie widziały wody, płynu i szczotki, itd, itp. Nie musimy, ale czy pierwsi nie wylecimy za tę burtę?
Mirek11:26, 15 lutego 2020
Szkoda czytać tę pseudo opozycyjna propagandę w wykonaniu osoby będącej od lat z dala od Miasta.
T11:26, 15 lutego 2020
U Watychy wszystko jest na odwrót. Gaz zamienia na węgiel. Robotę na bal. Galaktyczny
Valik11:23, 15 lutego 2020
Nie ma jak wciskać ludziom propagandę mieszkając daleko. Jak byla poprzednia władza to jakos pan o smogu nie pisał. Ciekawe czemu ? Przeszkadza temu Pan Watycha i próbuje nas Nowotarżan pouczać choć od lat nie mieszka tu.
JAN S.10:00, 15 lutego 2020
"Mówię.Krzyczę. Piszę.
Czy warto było mącić ciszę ?
Lepsze - wrogiem dobrego.
Gorsze - przyjacielem złego.
Skarżysz się na chmurę pyłu-
To dlaczego idziesz z tyłu? "
zez09:59, 15 lutego 2020
Powiem Krótko. Ten co krytykuje ludzi walczących o czyste powietrze jest nieukiem, dyletantem, *** Nauka swoje, a *** swoje.
Nowotarżanin09:39, 15 lutego 2020
Jacku skad czerpiesz wiedzę i nazewnictwo w tym temacie.
Zwroty i sformulowania jakieś znajome.
Z jednym się zgodzę w mediach potrzebna jest
dywersyfikacja.
Poprzednicy i obecni dążą do monopolu
a to może być czynnikiem wzrostu ceny.
ek09:31, 15 lutego 2020
racje artykulu niezaprzeczalne, zwlaszcza te dotyczace perspektyw i oplacalnosci ciepla z geotermi. Jeszcze jeden problem tejze pominiety, mianowicie strat ciepla na tak dlugim ciagu. I moze wowczas sie okazac ze trzeba bedzie ta wode dogrzewac. Oddzielnym problemem jest pytanie : kiedy. No wiec znajac wszelkie procedury uzgodnien, projektow i tp. , wystarczajaco dlugo aby ludzie zatruli sie doszczetnie. I tu wychodzi na to ze najszybsza metoda rowiazania problemu jest zageszczenie sieci gazowej i w ten sposob najszybciej zmniejszyc problem smrodu / smogu/
Baca06:56, 15 lutego 2020
Wielcy madrzy pismaki dlaczego niepiszecie do naszego Rzadu ozniesienie akcyzyna gaz iolej opalowy prosze o odpowiedz...
Ewka06:38, 15 lutego 2020
Super Panie Jacku. Dobry artykuł.
Kierownik23:22, 14 lutego 2020
Cytat z mądrzejszego
"występują w trzech rodzajach; specjalistów od wszystkiego, krytykujących Burmistrza oraz Panią Vice Burmistrz, trzecia kategoria łącząca 2 poprzednie to taka,że kilku frustratów wpisuje się po wielokroć pod wieloma nickami."
A druga kategoria pracuje w UM i zamiast obsługiwać mieszkańców za co bierze nasze pieniądze - pisze bzdurne komentarze
Puchacz23:15, 14 lutego 2020
Panie Jacku daj pan spokój.
wstążki & kolesiostwo22:58, 14 lutego 2020
Od niewielkiego " smrodu " nikt jeszcze nie umarł ,umierają natomiast z wychłodzenia i przeziębienia.

No ale noclegownię w Nowym Targu też Watycha zlikwidował.
Umieramy w każdym wymiarze albo referendum albo śmierć
x22:31, 14 lutego 2020
zamiana gazu na miał węglowy to zbrodnia. Watycha daje zły przykład
były miastowy22:28, 14 lutego 2020
Ludzie , czytajcie ze zrozuminiem, @kicia zwłaszcza, przy okazji kilka polonistek się kłania z dwójki czy Goscza itp. Miasto w czołówce największego syfu w powietrzu w rankingu kraju, momentami gorzej jak na Śląsku. Wjeżdżając rano od strony Rabki, od Klikuszowej zamykam obieg w kabinie. Na początek piekarnia w Klikuszowej i kilka okolicznych wytwórni czego bądź. Niwa, jeszcze coś widać, na dół coraz gorzej... Grel, św. Anny i dalej to przy tym Huta Katowice to grill domowy... Wyjechałem z NT kilka lat temu, grzeje gazem ( moi sąsiedzi też), i mam czysty śnieg koło domu...
można i tak....21:19, 14 lutego 2020
Od niewielkiego " smrodu " nikt jeszcze nie umarł ,umierają natomiast z wychłodzenia i przeziębienia.Najlepiej byłoby w zimie nie palić i byłoby
cacy. Może by tak wybudować kilkanaście ogrzewali w mieście, spędzić
mieszkańców na kilka miesięcy,tłumacząc,że jest to dla ich dobra,gdyż żyjąc
w luksusie produkują smog i zanieczyszczają powietrze...czyli rozwiązań
jest wiele,tak - orginalnych jak i śmiesznych......
Nie ważne kto19:04, 14 lutego 2020
A wsadź sobie wielmożny Panie te dotacje tam gdzie słońce nie dociera !!!! Nigdy nie podpisze cyrografu na 10 lat.!! ( Kto czytał warunki wie o co chodzi ) a jak to się mówi do 2023 + czas rozpraw sądowych moje drogie dzieci pocałujcie misia w d ( ucho )
Smród18:23, 14 lutego 2020
Watycha jest prekursorem. W najbardziej zasmogowanym mieście w Polsce zamienia gaz na kotłownię opalaną miałem węglowym. Antyekologia w wydaniu Watychy Wojtaszka i Iskrzyńskiej Steg. I jeszcze drugie śmietnisko budują bo na obecnym się IB nie mieści to drugie dla biznesu za samorządowe. Sprytnie
Tamtejszy17:20, 14 lutego 2020
do Darka: do tego trudno się ustosunkować, nie mógł dalej czytać; kolejny analfabeta...
Ala i As16:58, 14 lutego 2020
Da się drogi Darku tylko trzeba było chodzić pilnie do szkoły.
Jan16:56, 14 lutego 2020
Niech Burmistrz pochwali się licznymi wnioskami, petycjami, delegacjami itp. odbytymi w ostatnich latach w temacie smogu.Obawiam sie, że jego działania w tej materii sprowadzaja sie do owego przyslowiowego monitoringu! Siedzieć w Mieście, brać pensje, to każdy urzędnik potrafi!
Jagusia16:54, 14 lutego 2020
Każdemu mądrzejszemu trochę wydaje się, że jak on by rządził to wszystko byłoby cacy. A tak nigdy nie jest. Zanieczyszczone powietrze jest w całej Polsce, świadczą o tym mapy pokazywane w telewizji meteo podające jakość powietrza. Gdy nie wieje jakość jest złą lub bardzo złą i nie ma się co licytować oraz zwalać wszystko na UM. Zresztą jak analizować wpisy mieszkańców to występują w trzech rodzajach; specjalistów od wszystkiego, krytykujących Burmistrza oraz Panią Vice Burmistrz, trzecia kategoria łącząca 2 poprzednie to taka,że kilku frustratów wpisuje się po wielokroć pod wieloma nickami.
Tamtejszy16:48, 14 lutego 2020
do Darka: to są fakty, wystarczy tylko poczytać tu i ówdzie, ***
Darek16:10, 14 lutego 2020
tego się nie da się czytać, do polowy doszedłem tekstu
kolejny specjalista, znawca
Kicia16:06, 14 lutego 2020
Wystartuj Pan w wyborach, trudniej niż popisać..
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij