Sobota, 15 sierpień 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 88
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 72
Clouds
15°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 89
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.03.2020, 20:08 | czytano: 2607

Zakopiański Pakiet Wsparcia dla przedsiębiorców

arch. Podhale24

ZAKOPANE. Od dzisiaj zakopiańscy przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe mogą korzystać ze specjalnego pakietu wsparcia. Burmistrz wdrożył plan pomocy podmiotom gospodarczym i organizacjom pozarządowym, które ze względu na rozprzestrzeniania się COVID-19 ograniczyły bądź zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej.

- Każdy przedsiębiorca jest dla nas ważny. Tworząc miejsca pracy dla naszych Mieszkańców, płacąc podatki i rozwijając turystykę w naszym mieście, Przedsiębiorcy umożliwiają nam realizowanie na rzecz naszej społeczności ustawowych celów z zakresu oświaty, kultury, sportu i pomocy społecznej. Dzięki ich pracy możliwe są inwestycje i remonty dróg. Dlatego w tym trudnym okresie, kiedy przedsiębiorcy pozbawieni są możliwości prowadzenia swojej działalności, musimy i chcemy im pomóc - mówi Leszek Dorula.

Wszystkie wnioski będą rozpatrywane w oparciu o obowiązujące regulacje prawne. Udzielenie ulgi w spłacie zaległego zobowiązania podatkowego lub innych zobowiązań nastąpi na indywidualny wniosek podatnika, w ramach pomocy de minimis.

Dotyczy to opłat takich jak: opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czynszu najmu od gminnych lokali użytkowych, czynszu za dzierżawę gminnego gruntu, opłaty za zajęcie pasa drogowego, podatku od nieruchomości

Stosowne regulacje zawiera art. 67b w powiązaniu z art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.). W myśl powołanego przepisu organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą /w tym również wynajmującego nieruchomość/, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
- odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz
- z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Wniosek składać można za pomocą platformy e-PUAP, umieszczając korespondencję w specjalnym pojemniku zlokalizowanym przed wejściem do urzędu lub za pośrednictwem poczty.

Organ podatkowy ustala stan zobowiązań objętych wnioskowaniem na dzień wszczęcia postępowania tj. dzień złożenia kompletnego podania, tym samym odsetki za zwłokę nie naliczają się od tego dnia, aż do dnia wydania pozytywnej decyzji o udzieleniu ulgi.

Składanie wniosków o udzielanie ulg w spłacie należności dotyczących kolejnych miesięcy będzie możliwe, kiedy zobowiązanie stanie się wymagalne. Jednocześnie zwracamy się do ubiegających się o umorzenia w kolejnych miesiącach, o przedstawienie sytuacji firmy, a w szczególności zatrudnionych pracowników.

Wstrzymane zostało wydawanie decyzji podatkowych na 2020 r. Obowiązek podatkowy powstanie w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Podjęta została również decyzja o odroczeniu terminu lub rozłożeniu na raty zapłaty opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie nieruchomości należnej za rok 2020 dla podmiotów gospodarczych, które złożą stosowny wniosek w tym zakresie - odroczenie do 31 sierpnia 2020 roku.

W przypadku konieczności zawieszenia działalności, przedsiębiorca powinien złożyć deklarację zmieniającą dotyczącą odbioru odpadów tj. korektę za miesiąc marzec i deklarację „zerową” na kolejne miesiące zawieszenia działalności.

Urząd Miasta Zakopane przypomina, że w razie dodatkowych pytań Wydział Podatków i Opłat pozostaje do dyspozycji pod numerami telefonów: 18-20-20-414, 18-20-20-428, 18-20-20-435, 18-20-20-438, 18-20-20-498 w sprawie deklaracji o odbiór odpadów: 18-20-25-638. "Ze względu na sytuację, w jakiej znaleźli się wszyscy przedsiębiorcy, mogą pojawić się rozwiązania systemowe w zakresie odroczenia płatności podatków ze strony ustawodawcy. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronach rządowych, tak aby w sposób optymalny wykorzystać proponowane narzędzia ograniczające straty wynikające z trwającej pandemii" - podsumowuje magistrat.

UM Zakopane, opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
bies22:17, 25 marca 2020
W Nowym Targu cicho sza, halo obudźmy się, opozycja, nie opozycja jak nic nie zrobimy to władza nic nie zrobi
ceper15:31, 25 marca 2020
Co z krowami? Co z ,,prawdziwymi,,oscypkami z ich mleka ?
Zakopiańczyk09:48, 25 marca 2020
Ad vocem "mądry"
Za te setki tysięcy złotych zapłaconych latami podatków należy nam się.
Chyba żeś taki mądry nie, jest skoro chcesz darować tym co z tych podatków żyją Urzędnicy koronawirusowy kryzys spokojnie przetrwają na państwowej pensyjce.
przedsiębiorca09:38, 25 marca 2020
a w nt nic bo opozycja pierwsza wyskoczyła przed orkiestrę
wera08:47, 25 marca 2020
Obniżyć pensje budżetówki do minimalnej. Państwo działa w systemie rezerwowym a musi poszukać oszczędności żeby pomóc przedsiębiorcom. Dlaczego pensje mają być obniżane tylko pracownikom firm prywatnych??!
mądry21:43, 24 marca 2020
ciągle mało i mało (Zakopiańczyk co byś jeszcze chciał gwiazdkę z nieba
Zakopiańczyk21:27, 24 marca 2020
To kpina. Pomoc prawdziwa to byłoby zaniechanie podatków, czynszów i opłat za wodę, ścieki i śmieci. W przeciwnym razie Zakopane upadnie jak niby zaprzeczał temu Dorula w kampanii. A sprzeniewierzył pieniądze miasta na byle co i teraz brakuje na pomoc
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij