Wieś Suche istnieje oficjalnie od 400 lat. Zapraszamy na foto-spacer - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Nowy Targ
Snow
-1°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-0°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
26.04.2020, 15:14 | czytano: 6527

Wieś Suche istnieje oficjalnie od 400 lat. Zapraszamy na foto-spacer

"Nie wszystkim zapewne wiadomo, że podhalańska wieś Suche pierwotnie Jastrzębiec, dokładnie 25 kwietnia R.P. 2020 roku obchodzi godny jubileusz 400-lecia swego istnienia" - przypomina prezes miejscowego Oddziału Związku Podhalan Stanisław Staszel.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Oto przesłana nam jego relacja:

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku.

Przywilej lokacyjny datowany na 25 kwietnia 1620 roku został podpisany na zamku krakowskim dzień później przez posesora ziem krakowskich i starostę nowotarskiego Stanisława Witowskiego herbu szlacheckiego Jastrzębiec i głosił, iż
"…za wiadomością i dołożeniem się Króla Jegomości Pana mego miłościwego, tudzież i za przywilejem Jego Królewskiej Mości mnie na to osobliwie danym, pozwalam urodzonemu Panu Wiktorzynowi Zdanowskiemu i Annie Dziechtarzkiej, małżonkom, na grunciech pustych starostwa tego nowotarskiego wsi dwie, albo tak wiele, ile ich być może z nowego korzenia osadzić, które to grunty na te nowe osady tak się opisują: Począć się mają od Pańskiej wsi dawno osadzonej, a ściągać się mają aż do Tatr z drugą stroną po rzekę nazwaną Ustup, z trzeciej strony do gruntów wsi Ratułowa, z czwartej strony do gruntów wsi Skrzypna, a z piątej strony do Białego Dunajca, … .

Daję tedy zupełną moc przerzeczonemu panu Zdanowskiemu i małżonce jego puszcze, lasy, bory, w miejscach wyżej oznaczonych cerklować, wsi, młyny, piły, rudy, huty. karczmy, budować, do czego mają mieć wolne rzeki, potoki, w okręgu im opisanym. A iż koszt niemały i pracę na to nałożyć trzeba, naznaczam onym i ich potomkom za osadę 2 wsi, które mają być nazwane Zubów i Jastrzębiec, łanów frankońskich w liczbie czterdzieści i pięć, … .

Te wsi wyżej mianowane mają być prawa wałaskiego, takiego, jakiego tam insze wsi starostwa tamtego zażywają… "

Wskazany przywilej lokacyjny został zatwierdzony przez króla Zygmunta III w dniu 2 lutego 1623 roku w Warszawie.

Na przestrzeni 400 lat wieś powoli rozwijała wzdłuż głębokiej doliny Suchego Potoku, który jest lewym dopływem rzeki Biały Dunajec.

Pierwotna nazwa miejscowości - Jastrzębiec, pochodząca od herbu zasadźcy zatarła się bardzo szybko. W jej miejsce pojawiła się nazwa Suche mająca rodowód ludowy - wywodzi się od nazwy potoku przepływającego dołem wsi, który najprawdopodobniej często wysychał.

Mimo upływu czterech stuleci dziejów mieszkańcy Suchego pozostali do dziś wierni tradycjom rolniczym i pasterskim swoich przodków. Wieś oprócz rolniczego charakteru, ma olbrzymie walory turystyczne m.in. piękne widoki na całą panoramę Tatr, Babią Górę i Gorce oraz wyciągi narciarskie.

Jak przekazał nam Prezes Związku Podhalan w Suchem a zarazem Kierownik Zespołów Góralskich "Harnasie" i "Małe Harnasie" z Suchego w bieżącym roku - 1 lutego w Suchem odbyła się promocja Filmu, płyty CD z góralskimi nagraniami i Publikacji powstałej w ramach projektu pn. "Kultura, tradycja i folklor Skalnego Podhala". Zrealizował go Podhalański Zespół Góralski "Harnasie" z Suchego, który jest najdłużej działającym zespołem regionalnym w Gminie Poronin i jednym z najstarszych zespołów na Podhalu, bo jego historia sięga 1958 roku.

W albumie bogato ilustrowanym archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, znajdują się informacje na temat historii wsi począwszy od lokacji w 1620 roku, a także zespołu i suchowiańskiego Związku Podhalan. Film w całości poświęcony jest pasterstwu, był nagrywany na Polanie Kalatówki w Tatrach, na której zachował się dawny szałas. Teraz wypasać tu przychodzi baca Andrzej Staszel Furtek z Suchego, który opowiada w nim o rodzinnych tradycjach pasterskich. Gościnnie występujący Jan Karpiel "Bułecka" opowiada o instrumentach pasterskich, zaś członkowie Zespołu "Harnasie" prezentują tańce i śpiewają góralskie śpiewki które głębokim echem odbijają się od skał.

Do projektu zostali też zaproszeni artyści i twórcy związani z Suchem. Wśród nich jest poetka Wanda Szado-Kudasikowa, która kojarzona jest głownie z Nowym Targiem, ale jej mama pochodziła z Suchego. Jak twierdzi poetka najważniejsze wartości wyniosła z babcinej izby w której spędziła część okupacji, bo ojciec przebywał w obozie w Dachau. "Suche to też moja wieś - tu spędziłam najpiękniejsze lata życia. Stąd moje ukochanie gór, gwary, muzyki i śpiewu".

W projekcie uczestniczyli też artysta plastyk Stanisław Stoch, znany rysownik Janusz Tycner i ceniony artysta lutnik Andrzej Kalata.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas