Sobota, 15 sierpień 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Rabka Zdrój i okolice
Rain
22°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
19°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
24°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
26°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 44
Rain
24°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Rain
23°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 68
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
20.05.2020, 17:39 | czytano: 1383

Wirtualna wystawa pamiątek po Janie Pawle II

Z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka, Gminnym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach zaprezentowało kolekcję niezwykłych pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II, należącą do Juliana Buronia, mieszkańca gminy Szaflary.

Posiada on bardzo dużą kolekcję medali, plakatów, publikacji oraz walorów filatelistycznych pochodzących z niemal wszystkich zakątków świata. W jego kolekcji znajduję się także zbiór ok. 200 monet i medali z wizerunkiem papieża z całego okresu pontyfikatu Ojca Świętego.

Można ją obejrzeć: TUTAJ

Swoją kolekcję Julian Buroń gromadzi od momentu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czyli od 1978 roku.

W 2018 roku prezentował on swoją kolekcję podczas inauguracji roku akademickiego na Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, w ramach którego zorganizowana była również Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości pn. „Karol Wojtyła – orędownik niepodległości – syn oficera Wojska Polskiego, 100 rocznica niepodległości i 40 rocznica wybory Jana Pawła II”.

W 2019 roku kolekcja prezentowana była w Muzeum Podhalańskim podczas obchodów 40-lecia pielgrzymki Ojca Świętego do Nowego Targu, odwiedził ją także biorący udział w uroczystościach Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

Julian Buroń był także z kolekcją szkołach podstawowych noszących imię Jana Pawła II, tj. w szkole nr 2 w Rzepiskach, szkole nr 3 na Kowańcu oraz w szkole w Zaskalu. Kolekcję mogły również zobaczyć osoby indywidualne po wcześniejszym kontakcie.

Gmina Szaflary wraz z Gminnym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach oraz parafiami z terenu gminy, we wrześniu br. planują organizację dwudniowych obchodów 100 lecia urodzin Świętego Jana Pawła II w Gminie Szaflary.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij