Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Szczawnica i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Clouds
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
15°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 82
Rain
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
10°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
15.06.2020, 23:14 | czytano: 3483

"Biało-czerwony marsz pamięci nie doszedł na miejsce". Relacja szaflarzanina z obchodów rocznicy I transportu do KL Auschwitz (zdjęcia)

zdj. arch. Sebastiana Smietany

- W 80 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz, jako członek Społecznego Komitetu Obchodów 14 Czerwca 2020 udałem się wraz z rodziną do Oświęcimia. Marsz z uczestnikami, chcącymi oddać hołd polskim ofiarom I transportu do KL Auschwitz został zatrzymany - opowiada Sebastian Śmietana. Poniżej zamieszczamy jego relację z niedzielnych wydarzeń w Oświęcimiu.

14 czerwca 1940 roku, wyruszył z Tarnowa pierwszy masowy transport 728 polskich więźniów do KL Auschwitz. Wśród nich kilkudziesięciu Podhalan. Większość nie przeżyła piekła niemieckiego obozu koncentracyjnego. To właśnie tego dnia, transport polskich więźniów z Tarnowa zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jest to polskie święto obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone w 2006 roku przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, w 66 rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz.

W 80 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz, jako członek Społecznego Komitetu Obchodów 14 Czerwca 2020 udałem się wraz z rodziną do Oświęcimia. Obchody rozpoczęły się z samego rana, od przemówienia byłej Więźniarki niemieckiego obozu, ofiary eksperymentów medycznych dr Mengele, Pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier, w obecności byłej premier Beaty Szydło.

- Pani premier, panie ministrze, panowie z władz miasta Oświęcimia, panie i panowie, dziękuję bardzo za zaszczyt możliwości powiedzenia kilku słów o polskich kolejarzach, którzy zginęli w KL Auschwitz i w innych obozach koncentracyjnych za pomoc okazywaną swoim rodakom, za ich ukrywanie. Również za akcję, którą robili dla podziemia, bowiem dzięki nim bardzo wiele raportów o tym co się dzieje w Auschwitz przechodziło do podziemia a potem szło w świat. I za to stracili życie. Za tę pomoc. Za tę jedność okazaną swoim rodakom, uciekinierom z Auschwitz, Żydom, Romom. Zawsze byli na stanowisku. Znam to z własnego doświadczenia. Kiedy mój tata wyrzucił gryps z pociągu z adresem babci w Krakowie, że jedziemy do Oświęcimia. Kolejarz przesłał kartkę babci. Takich Więźniów, którzy wyrzucali takie wiadomości było bardzo wielu i to właśnie polscy kolejarze byli tymi, którzy przesyłali wiadomości do rodzin tych ludzi. Chwała im za to. Nasz Komitet 14 czerwca powstał 7 grudnia w Tarnowie, bo w Tarnowie zaczęło się wszystko. Z Tarnowa wyjechało pierwszych 728 Więźniów, którzy trafili do Auschwitz. Nie wiedzieli gdzie jadą. Myśleli, że jadą na roboty do Niemiec. Na dworcu w Krakowie przez głośniki usłyszeli, że Paryż się poddał, zrozumieli, że nie jadą na roboty. Przyjechali do Oświęcimia, do tego strasznego obozu. Nazywamy to teraz "pociągiem do piekła". Najstraszniejszą rzeczą podczas wejścia do obozu było to, że jedynym kontaktem z życiem była brzoza. Chciałabym państwa prosić o chwilę milczenia w hołdzie polskim kolejarzom. Bardzo dziękuję - podsumowała swoje wystąpienie.

Po przemówieniu na wyremontowanym dworcu PKP, nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich kolejarzy, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

My przybyliśmy przed godziną 14, by uczestniczyć w Marszu Pamięci w 80 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz, by następnie w imieniu Polonii Amerykańskiej wraz z Panem Jerzym Klistałą, synem Jana Klistały - więźnia Auschwitz rozstrzelanego w obozie - złożyć wieniec pod Ścianą Śmierci.

Marsz ten miał prowadzić od dworca PKP, zmierzając w stronę Muzeum Auschwitz. Modlitewny marsz pamięci, wśród kilkuset powiewających biało-czerwonych flag. Uczestnicy marszu odmawiali różaniec, a następnie polskie, katolickie pieśni religijne.

Kilkaset metrów przed bramą Muzeum Auschwitz zastała nas bardzo niemiła sytuacja. Rozłożone barierki i kordon policji dały o sobie bardzo szybko znać. Marsz z uczestnikami, chcącymi oddać hołd polskim ofiarom I transportu do KL Auschwitz został zatrzymany. Uczestnicy marszu, Rodziny więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych nie ukrywali rozgoryczenia i rozczarowania. Biało-czerwony marsz pamięci nie doszedł na miejsce... Dlaczego?

Śp. Stanisław Szpunar, więzień I transportu Polaków do KL Auschwitz mawiał: „Mam obowiązek, żeby zachować pamięć i prostować jej ścieżki."

Czy My Polacy jesteśmy w stanie zachować dziś pamięć i prostować jej ścieżki? Ile urzędów miast i gmin w Polsce wywiesiło w tym dniu flagę? A u Nas na Podhalu? Ilu burmistrzów i wójtów przypomniało w tym dniu o I transporcie Polaków, o niemieckim obozie zagłady, który został stworzony w celu eksterminacji narodu polskiego? Ilu oddało im hołd?

14 czerwca 1940 rok - I transport Polaków do KL Auschwitz!
Zachować pamięć i prostować jej ścieżki...
Tak nam dopomóż Bóg !

Sebastian Śmietana
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
"Uderz w stół a nożyce się odezwią"06:37, 19 czerwca 2020
I odezwały się rożne "Krzyśki i Górale"
Jest dokładnie jak pisze Ferdek.
Na you tubie można zobaczyć jak "belwederski" przemknął obok zbierających się na marsz. Nawet niewiele hałasował, myślał, że go nie zauważą.
W TVP dezinfo nie wiadomo było, czy relacja dotyczy - pierwszego transportu - czy też znowu jakiegoś wątku z holokaustu.
Ten miejscowy, oświęcimski prezio, już od dawna"tańcuję" jak mu gra taki jeden ryżobrody. Jak można tego nie widzieć. V kolumna?

Tylko z jednym prezydentem, - Krzysztofem Bosakiem - Polska będzie - Polską, a Polak - Polakiem.
Góral19:40, 18 czerwca 2020
Ferdek - jak zwykle mijasz się z prawdą. Zatrzymanie pochodu wynikało z decyzji, która podjął prezydent miasta Oświęcimia, Janusz Chwierut, który nie jest z PiSu tylko z PO (peło). Jesteś albo kłamcą (bo świadomie zataiłeś tę istotną informację), albo słabym na umyśle propagandysta konfy co plecie bzdury i nie jest w stanie zweryfikować prostej informacji. Kiedy wreszcie do ciebie dotrze, że należy włączyć szare komórki nawet jak masz ich tak niewiele?
Krzysiek19:20, 18 czerwca 2020
@Ferdek (Kiepski)

Bredzisz - musisz jakieś lepsze teksty ze swojego zeszyciku agitatora znaleźć. Bo ten (PiS ble ble ble dla których największym wrogiem są Polacy). Jakiś nieświeży towar musiałeś wciągać, że takich wizji podczas tripu doznajesz. Jaka jeszcze prawdę nam objawisz? Z wypiekami na twarzy czekamy - no co może "że tylko konfederacja i falfun na czele" (czyli oszuści, manipulatorzy, bezwstydnicy, rozpsutnicy (mikke) od których nic nigdy nie będzie zależeć).
Ferdek23:30, 16 czerwca 2020
Niedługo pewnie usłyszycie, że była to była tylko grupka ruskich troli i putinowskich agentów, mających na celu jedynie sianie antysemickiej propagandy i generowanie napięć na linii Polska-izrael.

Do czego jeszcze muszą się posunąć żeby wreszcie do was dotarło że PiS to partia dla której największym WROGIEM są Polacy?
gorol14:27, 16 czerwca 2020
Szacunek Podziw Uznanie dla Pana Sebastiana Śmietany

Dziękujemy za to co Pan robi dla upamiętnienia
PIERWSZEGO POLSKIEGO TRANSPORTU POLAKÓW DO OBOZU W AUSCHWITZ

Dziwne, że takie rzeczy dzieją się za rządów PIS, które większość Polaków uważa za POLSKI RZĄD?
Może ktoś z sympatyków potrafi wyjaśnić to co dzieje się w Oświęcimiu???
ss11:38, 16 czerwca 2020
Może w N Targu jakąś ulicę nazwać imieniem pana Jerzego Bieleckiego,tak zasłużonego dla miasta a nie tylko księży którzy przez całe życie żyją jak pączki w maśle.
law10:20, 16 czerwca 2020
Proszę o informację na jakiej podstawie prawnej zablokowano marsz? Redakcja nie jest ciekawa?
Marek10:08, 16 czerwca 2020
"Mój ból jest lepszy niż Twój", część 2.
Joanna08:38, 16 czerwca 2020
Brawo, jestem dumna że znaleźli się również nowotarżanie którzy pojechali aby upamiętnić pierwszy transport więzniów polskich wywiezionych do Auschwitz.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij