Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Czarny Dunajec i okolice
Rain
15°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 72
Rain
14°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 72
Rain
16°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 72
Rain
19°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 48
Clouds
15°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 72
Rain
15°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 72
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
22.07.2020, 12:10 | czytano: 1628

102. rocznica urodzin Jana Śnieżka. Numer obozowy - 352

zdj. arch.

102 lata temu w Zakopanem urodził się Jan Śnieżek - więzień I transportu Polaków do KL Auschwitz.

Zawodnik TS Wisła Zakopane, uczestnik konspiracji, który trafił do obozu koncentracyjnego za aktywny udział w działalności organizacji ruchu oporu.

Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Jan Śnieżek zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 352.

10 marca 1943 roku zostaje przetransportowany do KL Neuengamme. W obozie tym 23 kwietnia 1945 roku załadowano go wraz z innymi do bydlęcych wagonów i wyładowano w Lubece. Więźniowie zostali umieszczeni na czterech statkach zakotwiczonych w Zatoce Lubeckiej. Niemcy nie zdejmując z nich swoich bander i celowo nie umieszczając oznaczeń Czerwonego Krzyża, dopuszczają się kolejnej zbrodni. Używając podstępu chcą, by alianci sami zestrzelili statki do których zostali wepchnięci więźniowie. 3 maja, krótko po godzinie 14:00... lotnictwo alianckie widząc niemieckie bandery na statkach zatapia trzy z nich. Tylko jeden wywiesił białą flagę i zawinął wcześniej do portu. A reszta?

Jak wspomina więzień pierwszego transportu do KL Auschwitz, Jerzy Jaroch: „ Więźniowie, którym udało się wydostać z kajut, starali się wpław lub trzymając się najprzeróżniejszych przedmiotów dostać do brzegu. Nie wszystkim się to udało. Na brzegu członkowie SS i kadeci ze szkoły okrętów podwodnych strzelali do wychodzących z wody. W tej zbrodni brali udział również cywilni mieszkańcy Neustadt. Spośród 7 tysięcy niewinnych ludzi, uratowało się zaledwie 800...

Jan Śnieżek zginął w Zatoce Lubeckiej.

Sebastian Śmietana
najnowsze informacje
komentarze
Kazik09:50, 23 lipca 2020
Bardzo dobrze że napisali , że to byli Niemcy a nie jacyś naziści, jakby to byli jacyś kosmici. Zbrodni dokonali Niemcy i tylko Niemcy. I jako Niemcy odpowiadają za śmieć milionów ludzi. Młodzi ludzie muszą mieć tego świadomość. Dla młodych nazista to jest jakiś nieznany przybysz z gwiazd. Wiem, ze to Niemców boli ale fakt jest faktem.
A nas mamią reparacjami07:03, 23 lipca 2020
Nieprawdopodobne,prawie przeżył wojnę i to w kolejnym obozie.
Naród niemiecki ma na sumieniu ogromne podłości, za które rachunek ciąży na nim nadal.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij