Niedziela, 27 wrzesień 2020, Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
Zakopane i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Clouds
11°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Clouds
12°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Clouds
12°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 71
Clouds
12°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 73
Clouds
12°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 58
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
14.08.2020, 12:12 | czytano: 769

Opery barokowe w Dworku Gościnnym. Rozpoczął się Festiwal Barokowe Eksploracje (zdjęcia)

zdj. Weronika Błażusiak

SZCZAWNICA. W Dworku Gościnnym rozpoczęła się X edycja Festiwalu Barokowe Eksploracje. Pierwsza, pilotażowa edycja Festiwalu odbyła się w 2011 roku w kościele w Szlachtowej. Tegoroczne wydarzenie ze względu na panującą pandemie odbywa się w małym, kameralnym gronie.

Przybyli do Dworku Gościnnego mogli zobaczyć dwie barokowe opery komiczne w wersjach półscenicznych –„Opera bohemica de camino a caementariis luride aedificato"- "Czeska opera o kominie źle przez murarzy zbudowanym" oraz słynna "La serva padrona" - "Służąca panią" - w wykonaniu artystów z Czech przy towarzyszeniu orkiestry barokowej Musica Florea z Pragi pod batutą Marka Stryncla.

Foyer Dworku Gościnnego okazało się idealne dla kameralnej opery komicznej, czuliśmy się (choć w maseczkach) niemal częścią tego zabawnego barokowego spektaklu. Ogromne brawa należą się artystom! Musica Florea z Markiem Strynclem na czele jak zwykle znakomicie, soliści świetni wokalnie i aktorsko: Eva Kývalová - sopran, Jan Mikušek - alt, Martin Javorský - tenor, Miloš Horák - bas, no i absolutnie niezapomniana rola mima Antona Eliasa, a Magdalena Švecová w ekspresowym tempie i bardzo udanie prze-reżyserowała spektakl z wielkiej sceny w wersję kameralną. Dodatkowo stylowa aranżacja światła i bardzo ciekawe pomysły scenograficzne – mówi dyrektor Festiwalu Agnieszka Żarska.

Festiwal „Barokowe Eksploracje”, jak co roku organizuje towarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea. Współorganizatorami są Pieniny SPA Resort wraz z Fundacją Andrzeja Mańkowskiego. Jest on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia udzieliło również Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Pieniński Bank Spółdzielczy. Patronat medialny nad festiwalem objął portal Pieniny24 oraz Podhale24.

wb/ zdj. Weronika Błażusiak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij