Ekodoradca i punkt obsługi programu Czyste Powietrze w każdej gminie, ekspert ds. klimatu w powiecie - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 9.972 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 12.996 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
Wiatr: 11.592 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
07.09.2020, 11:00 | czytano: 3350

Ekodoradca i punkt obsługi programu Czyste Powietrze w każdej gminie, ekspert ds. klimatu w powiecie

Takie m.in. rozwiązania proponuje projekt programu ochrony powietrza dla Małopolski. Władze regionu przekonują, że te gminy, w których zatrudniony jest ekodoradca, dotychczas wymieniły znacznie więcej starych kotłów na ekologiczne niż pozostałe.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
W Krakowie, po półrocznych przygotowaniach, podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zaprezentowano dokument pn. „Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. Celem programu jest poprawa jakości powietrza w Małopolsce w jak najkrótszym czasie. Określa on między innymi zadania dla gmin. - Po pierwsze utworzenie i utrzymanie punktu obsługi rządowego Programu Czyste Powietrze. Całkowita wartość tego programu to 103 miliardy złotych. Małopolska mogłaby rozdysponować około 7 miliardów złotych na działania termomodernizacyjne, w tym wymianę pieców - mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Kolejnym wymogiem jest zatrudnienie ekodoradcy. Wicemarszałek przypomniał, że ekodoradcy są finansowani w ramach programu LIFE, który pozyskało Województwo Małopolskie. - Kolejny program LIFE, ten klimatyczny, pozwala też na zatrudnienie ekodoradcy w powiatach – dodał.

Korzyści są namacalne. Te gminy, w których zatrudniony jest ekodoradca, dotychczas wymieniły znacznie więcej kotłów niż pozostałe. W latach 2016-2019 gminy w programie LIFE (55 gmin) wymieniły aż 32 289 kotłów, podczas gdy pozostałe (127) wymieniły 16 165 starych wysokoemisyjnych urządzeń.

Wyzwania przed którymi stoimy i jakość powietrza w województwie małopolskim wymaga odważnych działań - mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

W latach 2013-2018 na obszarze Małopolski zlikwidowano 43,6 tys. kotłów i pieców wykorzystujących paliwa stałe. Ponad połowa to paleniska zlikwidowane w samym Krakowie (22,5 tys.). Poprawa jakości powietrza w Krakowie i Małopolsce szczególnie widoczna jest w okresie grzewczym od października do marca. Średnie stężenie pyłu PM10 pomiędzy sezonem zimowym 2014-2015, a ostatnim sezonem 2019-2020, spadło w Małopolsce o 30%, natomiast w Krakowie aż o 45%.

Do ideału jednak nadal daleko. Ilość szkodliwych substancji w dalszym ciągu przekracza dopuszczalne poziomy we wszystkich strefach ochrony powietrza.

Zła jakość powietrza może też zniechęcać turystów do odwiedzin regionu zimą. Przedstawiciele branży turystycznej obawiają się, że bez rozwiązania problemu złej jakości powietrza mogą tracić coraz więcej klientów, gdyż świadomość i oczekiwania w tym aspekcie są coraz wyższe.

Źródło: UMWM, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jancio na minimalnej krajowej21:18, 7 września 2020
Jak będą doradcy jak w Ra..e to Boże uchroń.
dino16:55, 7 września 2020
zatrudnią byle jakiego pracownika, najlepiej takiego co nie będzie za dużo gadać tylko będzie odbierać telefony i maile odsyłając do strony ministerstwa, ja to mają w zwyczaju a państwo zaplaci pensje i wczasy pod gruszą tym nic nie wartym urzędnikom
NT-ka16:20, 7 września 2020
A chcesz gaz to czekasz i czekasz i czekasz!!!! Zgadzam się ,że jakość węgla trzeba sprawdzać, bo płaci się za pierwszą jakość, a na składach się miesza i robi z tego syf!!Urzędnicy na kontrolę nie prywatnych domów i kotłów a na składy sprzedaży węgla itd. Komu zależy na czystym powietrzu? To tylko medialny hałas!
Instruktor narciarstwa14:53, 7 września 2020
Ten eko doradca to z czyjej rodzinki będzie. ?
polizman13:34, 7 września 2020
Następne urzędasy do kolekcji, szkoda słów. ekodoradcy nie maja pojecia o niczym
MarcinD12:37, 7 września 2020
Dajcie pieniądze ludziom, a nie pasożytom na etatach!!! Mało to mamy doradców d/s funduszy europejskich w każdym urzędzie??! Jedyne co umieją robić to wręczyć ulotkę, zamiast pomóc wypełnić wniosek.
Ola11:54, 7 września 2020
W dobie kryzysu potrzeba jeszcze więcej urzędników... Brak słów. Stołki dostaną znajomi znajomych, albo jakieś pociotki. Na pompę ciepła w gminie Nowy Targ już czekam piąty rok i dalej nic. W Nowym Targu tak samo, ogromne plany gazociągu, konsultacje społeczne, wszystko po to, żeby za kilka miesięcy dostać decyzję odmowną. Plany wielkie tylko realizacja leże i kwiczy. Lepiej niech wezmą się sprawdzanie jakości węgla, bo płaci się jak za pierwszą jakość, a dostaje się najgorszy syf sprowadzony Bóg wie skąd.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas