Czwartek, 22 październik 2020, Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
Zakopane i okolice
Clear
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 71
Clear
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 71
Clear
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 71
Clear
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Clear
13°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 77
Clear
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
07.09.2020, 18:00 | czytano: 669

Stare podhalańskie historie opowiedziane, wymalowane, wymigane i muzycznie okraszone

Projekt „Podhalańskie_eopowiastki - Góralskie bajania dlo małych i duzych” polega na opracowaniu podhalańskich opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie w artystycznej oprawie. Jego pomysłodawcą jest Szymon Bobrowski z Czarnego Dunajca.

Będą one opowiedziane przez nestorów propagujących kulturę podhalańską od wielu lat np. Jana i Jadwigę Trebunia Tutka, okraszone muzycznie przez rdzennych muzyków z terenu Podhala (Andrzej “Fiś” Jarząbek) opatrzone tradycyjnymi rycinami i akwarelami przez m.in. Annę Trebunia Wyrostek, a także zawierające napisy i lektora języka migowego.

Wśród opowiastek nie zabraknie m.in. historii „Babrosie” i „Ni ma to jak goniacka” oraz porywających historii małego “misiocka”. Historie skierowane będą zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Będzie to spójny artystycznie przekaz oddziaływujące na każdy zmysł odbiorcy. Końcowy materiał audiowizualny powstanie we wrześniu i będzie promowany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Będzie go można również znaleźć w otwartych zasobach internetu.
Podhalańskie_eopowiastki to ciekawy projekt promujący kulturę i sztukę Podhala i pokazujący jej ogromną siłę i różnorakość. Będzie to pierwsza próba zachowania dziedzictwa kulturowego Podhala w tak pełnej formie. Liczymy, że projekt będzie kontynuowany.

A to wszystko dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, instytucji promującej rozwój i zachowanie dziedzictwa kulturowego Polski. Program NCK „Kultura w sieci” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce. 5948 wniosków złożonych, z czego zaakceptowanych tylko 1182. W tym projekt „Podhalańskie_eopowiastki - Góralskie bajania dlo małych i duzych” zaproponowany przez markę Ethofield z Czarnego Dunajca. Pomysłodawcą projektu jest właściciel marki Szymon Bobrowski, propagator kultury podhalańskiej i muzyk, trębacz popularnego zespołu Dikanda.

Materiał prasowy, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij