Poniedziałek, 28 wrzesień 2020, Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Rabka Zdrój i okolice
Rain
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 3
Rain
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
13°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 100
Rain
12°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 90
Rain
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
14.09.2020, 13:35 | czytano: 797

Górale u Krakowiaków - podsumowanie "góralskich skarbów"

W Krakowie odbyło się seminarium podsumowujące trzy lata badań nad zwyczajami i kulturą małopolskich Górali.

Zorganizowane w piątek 11 września w audytorium Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mogło prowokować różne reakcje. Pierwszą i najpowszechniejszą było z pewnością zaskoczenie, jak mało wiemy o dziedzictwie, zwyczajach i tradycjach małopolskich Górali. I nie chodzi tu o tych Podhalańskich, ale o Górali Orawskich, Babiogórskich, Spiskich, Białych, Czarnych, Pienińskich, Kliszczaków oraz Zagórzan. To ich krainy eksplorowali badacze projektu Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski", chcąc jak najlepiej udokumentować, ale i przybliżyć kulturalne bogactwo tych grup. Efekty tych starań można znaleźć przede wszystkich w dwóch darmowych publikacjach "Skarby Górali. Poznaj Górala spoza Podhala" oraz "Góralszczyzna mniej znana. W poszukiwaniu lokalnych tradycji". O tej części projektu opowiadała przede wszystkim Anna Jarzębska (Fundacja Mapa Pasji) oraz doktor Łukasz Sochacki (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ).

Drugą reakcją sprowokowaną przez seminarium może być natychmiastowa chęć na wyruszenie na południe Małopolski, by samodzielnie wędrować góralskimi szlakami. Umożliwiają to stworzone w ramach projektu questy, czyli darmowe i dostępne w mobilnej aplikacji „Skarby Górali” rymowane historie. Dzięki wplecionym w opowieść zadaniom, questy prowadzą turystę po najważniejszych miejscach, przekazują o nich informacje, a także mobilizują do wykonywania sympatycznych wyzwań. Do korzystania z questów zachęcał podczas seminarium Krzysztof Flory (Fundacja Mapa Pasji). Zaznaczył on, że utworzenie 50 questów czyni z projektu „Skarby Górali” największy questowy projekt w Polsce.

Trzecim wreszcie odruchem może być inspiracja – do nowatorskiego i oryginalnego wykorzystania góralskiego dziedzictwa na potrzeby promocji Małopolski. O takiej konieczności mówili znakomici goście panelu dyskusyjnego „Czy Małopolska potrzebuje Górala spoza Podhala?”. Swoimi pomysłami na ożywienie polityki promocyjnej o nowe elementy dzielił się m.in. Jerzy Kapłon, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

„Mimo że kończy się nasz trzyletni, bardzo rozległy projekt, to dziedzictwo małopolskich Górali zostaje z nami. Nie tylko udało się nam je odkryć, niczym tytułowy skarb, ale udostępnić je wszystkim zainteresowanym. Góralskie skarby zostają z nami w postaci setek zdjęć, wielu godzin filmów, pięćdziesięciu questów, kilkunastu webinariów oraz dwóch książek poświęconych tej tematyce” – podsumowuje wielomiesięczne starania Anna Jarzębska, prezeska Fundacji Mapa Pasji. „Po wszystkie te materiały zapraszamy na stronę www.skarbygorali.pl” – dodaje.

Honorowy patronat nad seminarium objął marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski. Patronat medialny sprawuje TVP Kraków, a partnerami wydarzenia są: Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Seminarium swoim wystąpieniem otworzyła dyrektorka Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dorota Skotnicka.

Projekt pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego).

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij