Górale u Krakowiaków - podsumowanie "góralskich skarbów" - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Jabłonka
Rain
Wiatr: 17.064 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
Wiatr: 19.764 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 18.18 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 11.484 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
14.09.2020, 13:35 | czytano: 1753

Górale u Krakowiaków - podsumowanie "góralskich skarbów"

W Krakowie odbyło się seminarium podsumowujące trzy lata badań nad zwyczajami i kulturą małopolskich Górali.

Zorganizowane w piątek 11 września w audytorium Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mogło prowokować różne reakcje. Pierwszą i najpowszechniejszą było z pewnością zaskoczenie, jak mało wiemy o dziedzictwie, zwyczajach i tradycjach małopolskich Górali. I nie chodzi tu o tych Podhalańskich, ale o Górali Orawskich, Babiogórskich, Spiskich, Białych, Czarnych, Pienińskich, Kliszczaków oraz Zagórzan. To ich krainy eksplorowali badacze projektu Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski", chcąc jak najlepiej udokumentować, ale i przybliżyć kulturalne bogactwo tych grup. Efekty tych starań można znaleźć przede wszystkich w dwóch darmowych publikacjach "Skarby Górali. Poznaj Górala spoza Podhala" oraz "Góralszczyzna mniej znana. W poszukiwaniu lokalnych tradycji". O tej części projektu opowiadała przede wszystkim Anna Jarzębska (Fundacja Mapa Pasji) oraz doktor Łukasz Sochacki (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ).

Drugą reakcją sprowokowaną przez seminarium może być natychmiastowa chęć na wyruszenie na południe Małopolski, by samodzielnie wędrować góralskimi szlakami. Umożliwiają to stworzone w ramach projektu questy, czyli darmowe i dostępne w mobilnej aplikacji „Skarby Górali” rymowane historie. Dzięki wplecionym w opowieść zadaniom, questy prowadzą turystę po najważniejszych miejscach, przekazują o nich informacje, a także mobilizują do wykonywania sympatycznych wyzwań. Do korzystania z questów zachęcał podczas seminarium Krzysztof Flory (Fundacja Mapa Pasji). Zaznaczył on, że utworzenie 50 questów czyni z projektu „Skarby Górali” największy questowy projekt w Polsce.

Trzecim wreszcie odruchem może być inspiracja – do nowatorskiego i oryginalnego wykorzystania góralskiego dziedzictwa na potrzeby promocji Małopolski. O takiej konieczności mówili znakomici goście panelu dyskusyjnego „Czy Małopolska potrzebuje Górala spoza Podhala?”. Swoimi pomysłami na ożywienie polityki promocyjnej o nowe elementy dzielił się m.in. Jerzy Kapłon, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

„Mimo że kończy się nasz trzyletni, bardzo rozległy projekt, to dziedzictwo małopolskich Górali zostaje z nami. Nie tylko udało się nam je odkryć, niczym tytułowy skarb, ale udostępnić je wszystkim zainteresowanym. Góralskie skarby zostają z nami w postaci setek zdjęć, wielu godzin filmów, pięćdziesięciu questów, kilkunastu webinariów oraz dwóch książek poświęconych tej tematyce” – podsumowuje wielomiesięczne starania Anna Jarzębska, prezeska Fundacji Mapa Pasji. „Po wszystkie te materiały zapraszamy na stronę www.skarbygorali.pl” – dodaje.

Honorowy patronat nad seminarium objął marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski. Patronat medialny sprawuje TVP Kraków, a partnerami wydarzenia są: Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Seminarium swoim wystąpieniem otworzyła dyrektorka Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dorota Skotnicka.

Projekt pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski" jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego).

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas