Czwartek, 03 grudzień 2020, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Jabłonka i okolice
Clouds
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-5°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 81
Clouds
-3°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-5°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 85
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
22.10.2020, 18:00 | czytano: 3093

Nowe zasady programu Czyste Powietrze. Skorzystaj z dotacji na wymianę pieca

Arch. Podhale24.pl

Od 21 października można składać wnioski w drugiej części rządowego programu „Czyste Powietrze”. Najważniejszą zmianą w stosunku do dotychczasowych zasad jest podwyższenie kwoty dotacji dla osób o niskich dochodach.

Maksymalne dofinansowanie na wymianę pieca i ocieplenie domu to obecnie 37 000 złotych. Niezbędne zaświadczenie o dochodach można uzyskać w swojej gminie, a kalkulator dotacji pozwoli obliczyć realny koszt inwestycji oraz dopłaty do niej dla konkretnego przypadku.

To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza, że samorząd Małopolski intensywnie pracuje nad sposobem wsparcia mieszkańców w wymianie źródeł ciepła. Kładziemy przy tym nacisk właśnie na współpracę z samorządami i lepsze wykorzystanie funduszy dotacyjnych, szczególnie w kontekście osób, które stać tylko na minimalny wkład własny – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz i dodaje: - Wierzę, że uproszczenie zasad programu „Czyste Powietrze” pomoże przyspieszyć walkę z chorobotwórczym smogiem, który o tej porze roku już zaczyna nam się dawać we znaki.

Według nowych zasad programu, mniej zamożni właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dotację wynoszącą do 60 proc. poniesionych kosztów eko-inwestycji. Dotyczy to osób fizycznych o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (w przypadku gospodarstwa wieloosobowego) lub do 1960 złotych (w gospodarstwie jednoosobowym).

Pozostali beneficjenci „Czystego Powietrza”, z rocznym dochodem do 100 tys. zł, są uprawnieni do maksymalnie 25 tys. zł dofinansowania przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej oraz 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV. Warto także pamiętać, że przy podobnych inwestycjach w rozliczeniu PIT dostępna jest ulga termomodernizacyjna w wysokości do 53 tys. zł.

Potrzebne do uzyskania dotacji zaświadczenia o dochodach będą wydawane przez gminy na podstawie tzw. żądań. Żądanie można złożyć w gminie osobiście, przesłać pocztą albo przez posłużyć się platformą ePUAP. Należy się zwrócić do gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował także kalkulator dotacji, dostępny na specjalnej stronie internetowej. Ułatwi on wyliczenie dofinansowania na planowane przedsięwzięcie w konkretnym przypadku. Innym udogodnieniem nowej odsłony „Czystego Powietrza” jest możliwość wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia o sześć miesięcy.

Na stronie internetowej Listy ZUM dostępna jest nowa lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne określone w programie „Czyste Powietrze”. Listę urządzeń grzewczych spełniających wymagania tzw. ekoprojektu można sprawdzić także na dedykowanej stronie internetowej.

Obowiązująca uchwała antysmogowa dla Małopolski nakłada obowiązek wymiany pieców pozaklasowych (tzw. kopciuchów) do końca 2022 roku. Kotły 3. lub 4. klasy trzeba wymienić do końca 2026 roku, natomiast kocioł 5. klasy zakupione przed 1 lipca 2017 r., można używać do końca jego żywotności. Wszystkie nowo instalowane urządzenia na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu, posiadać automatyczny podajnik paliwa i nie można w nich montować rusztu awaryjnego (z wyjątkiem pieców zgazowujących drewno).

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
KRUCHY20:32, 22 października 2020
Ja w Gminie Nowy Targ w podobnym programie uczestniczę od dwóch lat. Wpłaciłem 2000 zł zgodnie z wytycznymi i czekam i czekam, już druga jesień mija i ani fotowoltaiki, ani pompy ciepła. A zapomniałem covid 19, nie odbyły się jeszcze przetargi. Pozdrawiam cierpliwych.
k18:09, 22 października 2020
Paranoi ciąg dalszy. To jest takie dawanie ,żeby nikt nie wziął.
Czyli pieniędzy nie ma za to utworzyli stanowiska doradców ,którym trzeba płacić z naszych podatków. a można było zrobić prosto: Dajesz rachunek na nowy piec podpisujesz oświadczenie o wymianie i dostajesz dofinansowanie,. Proste.. Ale pod warunkiem że pieniądze są realne.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij