Piątek, 25 czerwiec 2021, Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
19°
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
17°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.26 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.964 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
20°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
20°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 87 %
22.11.2020, 14:38 | czytano: 1238

Poszukiwanie archiwaliów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich

W imieniu organizatorów, zachęcamy do pomocy w zbiórce pamiątek, związanych z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Akcja została zapoczątkowana w 2019 roku wraz z wystawą przygotowywaną przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, we współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

- Celem akcji było pozyskanie od ofiarodawców pamiątek związanych z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, takich jak: fotografie, druki ulotne i okolicznościowe, odznaczenia, odznaki, mundury lub ich elementy, broń, dokumenty, zapisy relacji i wspomnień, korespondencja, albumy rodzinne itp. Pozyskane obiekty i archiwalia wzbogaciły posiadaną przez muzeum kolekcję i posłużą do prac badawczych - wyjaśnia Bartłomiej Czech, historyk z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. - Dzięki Państwa życzliwości udało się nam pozyskać ponad 200 fotografii przedstawiających żołnierzy 1 PSP, aspekty ich życia codziennego w pułku, uroczystości w których brali udział, a także dalsze ich losy po 1939 roku. Wśród ponad 100 archiwaliów są m.in. dyplomy stwierdzające fakt nadania odznaczenia, karty uposażenia i przebiegu służby wojskowej - dodaje.

Zebrane archiwalia to dokumentacja życia i służby wojskowej 6 osób: Aleksandra Kowalskiego - kaprala 1 PSP, Kazimierza Kowalskiego - starszego sierżanta służby stałej 1 PSP, Mieczysława Kowalskiego - podoficera zawodowego w orkiestrze 1 PSP, Jana Palucha - porucznika służby stałej 1PSP, Józef Pogwizda - starszego strzelca 1 PSP, Józefa Regieca - starszego sierżanta służby stałej 1 PSP. Na zdjęciach widzimy ich w towarzystwie nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy i oficerów pułku.

Tradycje 1 Pułku Strzelców Podhalańskich sięgają początków odzyskania niepodległości przez Polskę. W czasie I Wojny Światowej żołnierze pułku walczyli na frontach serbskim, rosyjskim i włoskim. Z kolei na początku września 1939 roku, zaraz po wybuchu II Wojny Światowej, batalion walczył w obronie Nowego Sącza i Bobowej, a następnie stoczył bitwę pod Szymbarkiem.

opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
Szary18:38, 23 listopada 2020
Jan Paluch, dow. zwiadu konnego w rejonie walk Nowy Sącz -Sandomierz.Bardzo zacna postać ,wiem i znam dziennik Pana porucznika.Piękna inicjatywa . Jeżeli trzeba "dołożę" jeszcze informacje o moim pradziadku Michale Garbaczu strzelcu z 1 PSP .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij