Piątek, 26 luty 2021, Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Czarny Dunajec i okolice
Clear
12°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 31
Clear
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 31
Clear
16°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 31
Clear
15°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 45
Clear
15°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 31
Clear
15°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 31
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
01.12.2020, 17:00 | czytano: 1101

Zakopiańska policja apeluje ostrożność i rozwagę na drodze podczas zimowej aury

Trudne warunki atmosferyczne - padający deszcz i śnieg, często mokra i śliska nawierzchnia, wcześnie zapadający zmrok - to największe zagrożenia czyhające na kierowców o tej porze roku. Apelujemy do wszystkich kierowców o ściągniecie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do trudnych i zmieniających się warunków drogowych oraz własnych umiejętności.

To jeszcze nie kalendarzowa zima, ale pierwsze opady śniegu już za nami. Okres jesienny związany jest ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dlatego prosimy kierowców o odpowiednie przygotowanie pojazdu, rozwagę, rozsądek oraz dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych. Opady marznącego deszczu czy śniegu, powodują, że jezdnia jest mokra i śliska. Kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że bardzo łatwo w takich warunkach stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. Dlatego szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia.

Bezpieczna jazda w takich warunkach jest możliwa, gdy nasz samochód jest odpowiednio przygotowany. Przed pierwszym śniegiem jednym z podstawowych działań jest zmiana opon na zimowe, które ze względu na właściwości bieżnika mają lepszą przyczepność. Najlepiej zmienić je, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7°C. Szczególną ostrożność należy zachować w obszarach górskich, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu jazda jest utrudniona. Nawet jeden samochód poruszający się na letnich oponach może zablokować ruch - zwłaszcza na podjeździe. Prowadzi to do tworzenia się zatorów, a wówczas dojazd służb odpowiedzialnych za utrzymanie dróg jest bardzo utrudniony. Takie sytuacje zaobserwowaliśmy podczas tego weekendu na popularnej „zakopiance”. Policjanci drogówki eskortowali piaskarki, który musiały się przepychać pomiędzy zablokowanymi pojazdami.

Apelujemy do wszystkich kierowców o ściągniecie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do trudnych i zmieniających się warunków drogowych oraz … własnych umiejętności.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/

Nie zmieniłeś jeszcze opon? W ogłoszeniach drobnych na podhale24.pl znajdziesz wiele ofert NOWYCH I UŻYWANYCH OPON ZIMOWYCH, a w katalogu firm NAJLEPSZE ZAKŁADY WULKANIZACYJNE W REGIONIE. Polecamy!
najnowsze informacje
komentarze
lb18:57, 1 grudnia 2020
co sie z ludzmi podzialo? nie wiedza ze w zimie jest snieg, zimno i slisko, ze w nocy jest ciemno. zaraz trzeba bedzie instrukcje drukowac do jedzenia, zeby wiedzieli w którą dziure wpychac!!! :)
Donosiciel18:17, 1 grudnia 2020
Ci którzy nie potrafią sprawnie jeździć w takich warunkach powinni mieć zakaz wsiadania za kierownicę.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij