Niedziela, 28 luty 2021, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Rabka Zdrój i okolice
Clear
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 39
Clear
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 39
Clear
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 39
Clouds
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 70
Clear
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 60
Clear
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 39
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
27.01.2021, 11:21 | czytano: 1046

112 rocznica urodzin Karola Kupca, narciarza TS Wisła Zakopane, żołnierza ZWZ, więźnia "Palace" i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Muzeum Auschwitz

Poznajcie Karola Kupca. Urodził się 27 stycznia 1909 roku w Zakopanem. Z zawodu kupiec. Był narciarzem TS Wisła Zakopane. Miał pięciu braci.

Jak wspominał Józef Szeliga-Bachleda, w 1939 roku przyprowadził do niego Antoni Suchecki dwóch eleganckich cywilów: " Witolda " i " Waligórę " . Oświadczyli, że darzą go sporym zaufaniem i chcą, aby zajął się zorganizowaniem " piątki " dywersyjnej. Ustalili, że wszystkie dyspozycje będą przekazywane przez łącznika. Jak wspomina, w krótkim czasie zebrał czwórkę zaufanych i zaprzysiężonych ludzi. W czwórce tej znalazł się Karol Kupiec z Poronina.

Żołnierz Związku Walki Zbrojnej - za swoją patriotyczną postawę i opór brutalnie torturowany w katowni Podhala "Palace". Karol Kupiec trafił następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, drugim transportem więźniów politycznych 20 czerwca 1940 roku, który liczył 313 osób. Więźniowie Ci rekrutowali się głównie z Krakowa i z terenów Podhala. Większość z nich została aresztowana jesienią 1939 roku, w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji.

Karol Kupiec trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w drugim transporcie, wraz z braćmi: Janem, Józefem, Bolesławem i Władysławem. Od tamtego czasu stali się numerami - Karol Kupiec otrzymał numer 794.

Latem 1940 roku mjr Jan Włodarkiewicz podjął decyzję o wysłaniu do KL Auschwitz jednego z oficerów TAP, w celu utowrzenia konspiracyjnej organizacji wojskowej. Niebezpiecznego zadania podjął się Witold Pilecki, ktróry dał się w tym celu dobrowolnie ująć podczas łapanki w Warszawie. Organizacja wojskowa miała na celu pomoc więźniom przebywającym w KL Auschwitz - od zdobywania żywności i lekarstw dla więźniów, po przekazywanie wiadomości z obozu, czy organizowanie ucieczek. Do organizacji tej należał Karol Kupiec.

Bracia Kupiec pracowali w KL Auschwitz w rzeźbiarni. Podczas pracy wspólnie wykonywali potajemnie figurki Matki Boskiej, które były przekazywane poza obóz i ofiarowywane osobom udzielającym pomocy więźniom. W każdej był wydrążony, doskonale zamaskowany otwór, w którym umieszczano karteczkę z napisem: "Prosimy o pomoc dla naszych rodziców, którzy zostali bez opieki, gdyż sześciu synów jest zamkniętych od 19.01.1940 roku. Tę figurkę wykonał jeden z tych synów. Adr. Kupcowie, Poronin koło Zakopanego, Kasprowicza 7." Na odwrocie kartki był napis :

"Tę karteczkę powierzam opiece Matki Boskiej i niech nas nadal ma w opiece."

Spośród kilkunastu figurek zachowała się tylko jedna... Umieszczony w niej gryps nie został wcześniej odnaleziony. Wyciągnął go jeden z braci Władysław Kupiec - dopiero 19 listopada 1971 roku.

Figurka została przekazana do klasztoru Ojców Franciszkanów w Harmężach.

Karol Kupiec został rozstrzelany 21 września 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Cześć i chwała Bohaterom!


Sebastian Śmietana
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij