Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Zakopane i okolice
Clear
-1°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Clear
-1°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Clear
-2°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 81
Clouds
-1°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 88
Clear
-2°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
18.02.2021, 19:03 | czytano: 2521

"Historia zapisana w starych ścianach". Zapis eksploracji starego domu w Szaflarach (zdjęcia i film)

Nieopodal głównego placu Szaflar znajdują się prawdziwe wrota czasu. W starym XIX wiecznym budynku zapisana została historia, często bardzo tragiczna. Niepozorny dom w zasadzie nie rzuca się w oczy, może dlatego, że już jest niezamieszkały. Jednak ekipie "Otwórz oczy, patrz!" pewnego bardzo zimowego wieczoru udało się wejść do środka.

Była to wyprawa w czasy minione, a klimatu eksploracji zapewne dodawał fakt, że odbywała się jedynie przy latarkach. To co nas ujęło w tym domu to cisza. Pomimo, że budynek jest położony przy drodze, to jednak grube drewniane ściany skutecznie tłumią dochodzące z zewnątrz odgłosy.

Eksploracja trwała około godziny i od samego początku, kiedy tylko przekroczyliśmy próg domu to mieliśmy takie uczucie, że nie jesteśmy sami. Co ciekawe, tej obecności nie towarzyszył strach czy jakiś wewnętrzny niepokój. W tym pięknym domu zdarzyły się w przeszłości sytuacje intrygujące. W 1932 roku w Szaflarach szalał pożar, drewniane zabudowania płonęły z łatwością. Część tego domu uległa spaleniu, z wyjątkiem starej izby w której na drewnianej ścianie wymalowany jest obraz przedstawiający apostołów. Uczucie, jak podczas robienia zdjęć malowidła aparat wychwycił twarze było pewnym zaskoczeniem. Drugi raz stary dom nas zaskoczył jak cztery razy z rzędu wyłączyła się kamera podczas nagrywania. Zupełnie jakby ktoś wyłączył "stop".

Ale z drugiej strony skoro nawet czerwonoarmistom nie udało się spalić tej izby , a ognisko rozpalili bezpośrednio na drewnianej podłodze...

Już teraz po wrzuceniu filmu na YT otrzymaliśmy trzy informacje od mieszkańców, którzy mają swoje przeżycia "paranormalne" z tym domem.


opr. s/
zobacz także
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Besala20:24, 19 lutego 2021
Prawdziwy skarb!
Do Miro:
Można być niezbyt starannie wykształconym, ale nie trzeba się tym chwalić!
Saflarzan16:06, 19 lutego 2021
Do Saflarzanka. Bardzo trafnie się Pani podsumowała. "Jak się nie zna faktów to nie powinno się wypowiadać". Następnym razem radziłbym pierwsze pomyśleć, a później napisać :)
Saflarzanka12:16, 19 lutego 2021
Do Góralka, a może by tak :
Właściciel już dawno powinien sprzedać/przekazać gminie, aby tam zrobić muzeum dom perełka.
No ale, gdzie by wtedy trzymał grule i marchewkę przez zimę.
Jak się nie zna faktów to nie powinno się wypowiadać!
Miro09:54, 19 lutego 2021
Zapraszam na eksplorację mojej piwnicy na ul. Podhalańskiej w bloku. Film będzie równie ciekawy jak ta bezbarwna opowieść.
Góralka09:03, 19 lutego 2021
A Gmina Szaflary już dawno powinna wykupić własność i zrobić muzeum dom perełka.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij