Środa, 01 grudnia 2021, Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Zakopane i okolice
Snow
-0°
Wiatr: 22.536 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 21.348 km/h Wilgotność: 82 %
Snow
-0°
Wiatr: 26.28 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 26.172 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
Wiatr: 28.584 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
-1°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 96 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
28.02.2021, 12:27 | czytano: 967

Nowa wystawa "Witkacy u Fedorowiczów" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. W willi Oksza otwarta została nowa ekspozycja. Wystawa "Witkacy u Federowiczów" prezentowan jest w dwóch formach.

- Muzea zostały już otwarte, ale z myślą o tych, ktorzy nie mają możliwości osobistego odwiedzenia placówek, przygotowaliśmy także wersję wirtualną. Chcemy wszystkim zapewnić rozrywkę na dobrym poziomie i interesujące spędzanie czasu - mówi Anne Wende-Surmiak, dyrektor Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Muzeum Tatrzańskie jest w posiadaniu wielu prac Witkacego. To ponad 70 portretów, rysunki, kolekcja fotografii Witkacego, ponad 300 szklanych negatywów i pozytywy. Jak mówi Zofia Radwańska, pracownica działu Sztuki NMT, koordynatorka Galerii Hasiora i współtwórczyni nowej wystawy - ta ekspozycja jest wyjątkowa. - Ona jest przemyślana i stale powiększana przez zbiory i portrety osób związanych z Zakopanem. Nasze nabytki pochodzą od rodzin albo spadkobierców osób portretowanych przez Witkacego. Ostatnio pozyskaliśmy 20 prac z kolekcji Józefa Federowicza, słynnego pracownika zakopiańskiego Instytutu Meteorologicznego - mówi kuratorka.


Kolekcja zawiera też jeden portret rysowany węglem oraz wyjątkowy obraz przedstawiający górala namalowany farbą olejną na płótnie. A także pejzaż olejny na płótnie, szkice olejne na tekturze oraz projekt stempla i winiety Towarzystwa Teatralnego, wykonany ołówkiem i tuszem. Zbiór dopełnia 13 niewielkich rysunków ołówkiem, kredką i atramentem.

Na wystawie wirtualnej przybliżono fragment wspomnianej kolekcji związany właśnie z rodziną Fedorowiczów. Stanisław Ignacy Witkiewicz był częstym gościem u Państwa Fedorowiczów, portretował gospodarzy i ich rodzinę oraz przyjaciół. Córki Józefa Federowicza przekazały Muzeum m. in. albumy rodzinne.

Wystawę można obejrzeć na stronie Muzeum.

s/ zfdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas