Środa, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Czarny Dunajec
Clear
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 77 %
Clear
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 79 %
Clear
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 79 %
Clear
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 76 %
Clear
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 63 %
Clear
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 68 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
28.02.2021, 12:27 | czytano: 1168

Nowa wystawa "Witkacy u Fedorowiczów" (zdjęcia)

ZAKOPANE. W willi Oksza otwarta została nowa ekspozycja. Wystawa "Witkacy u Federowiczów" prezentowan jest w dwóch formach.

zdj. Piotr Korczak
- Muzea zostały już otwarte, ale z myślą o tych, ktorzy nie mają możliwości osobistego odwiedzenia placówek, przygotowaliśmy także wersję wirtualną. Chcemy wszystkim zapewnić rozrywkę na dobrym poziomie i interesujące spędzanie czasu - mówi Anne Wende-Surmiak, dyrektor Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Muzeum Tatrzańskie jest w posiadaniu wielu prac Witkacego. To ponad 70 portretów, rysunki, kolekcja fotografii Witkacego, ponad 300 szklanych negatywów i pozytywy. Jak mówi Zofia Radwańska, pracownica działu Sztuki NMT, koordynatorka Galerii Hasiora i współtwórczyni nowej wystawy - ta ekspozycja jest wyjątkowa. - Ona jest przemyślana i stale powiększana przez zbiory i portrety osób związanych z Zakopanem. Nasze nabytki pochodzą od rodzin albo spadkobierców osób portretowanych przez Witkacego. Ostatnio pozyskaliśmy 20 prac z kolekcji Józefa Federowicza, słynnego pracownika zakopiańskiego Instytutu Meteorologicznego - mówi kuratorka.


Kolekcja zawiera też jeden portret rysowany węglem oraz wyjątkowy obraz przedstawiający górala namalowany farbą olejną na płótnie. A także pejzaż olejny na płótnie, szkice olejne na tekturze oraz projekt stempla i winiety Towarzystwa Teatralnego, wykonany ołówkiem i tuszem. Zbiór dopełnia 13 niewielkich rysunków ołówkiem, kredką i atramentem.

Na wystawie wirtualnej przybliżono fragment wspomnianej kolekcji związany właśnie z rodziną Fedorowiczów. Stanisław Ignacy Witkiewicz był częstym gościem u Państwa Fedorowiczów, portretował gospodarzy i ich rodzinę oraz przyjaciół. Córki Józefa Federowicza przekazały Muzeum m. in. albumy rodzinne.

Wystawę można obejrzeć na stronie Muzeum.

s/ zfdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas