Środa, 16 czerwiec 2021, Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 1.044 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 0.504 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
11°
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 1.044 km/h Wilgotność: 88 %
31.05.2021, 21:53 | czytano: 3138

Pielgrzymka oddziału Związku Podhalan z Nowego Targu na Jasną Górę (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski

30 maja br. był kolejnym dniem świętowania Jubileuszu 100-lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu. "Tym razem nasze kroki skierowane były na Jasną Górę, aby pokłonić się i podziękować Matce Bożej w Cudownym Obrazie Pani Jasnogórskiej" - pisze w relacji z pielgrzymki Wojciech Groń.

Ale nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej k/ Krzeszowic. Gospodarze miejsca oprowadzili nas i opowiedzieli historię klasztoru, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, kaplicy św. Rafała Kalinowskiego, zwiedziliśmy muzeum klasztorne i otoczenie klasztoru.

Następnie udaliśmy się do Katowic, gdzie na zaproszenie państwa Marii i Mieczysława Kucharskich, naszych drogich przyjaciół pochodzących z Nowego Targu, zostaliśmy ugoszczeni pysznym obiadem w hotelu „Marysin Dwór” . Wraz z nami byli również zaproszeni: Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan – Julian Kowalczyk oraz członkowie Oddziału Górali Żywieckich. Mieczysław Kucharski gościł nas również jako Prezes Oddziału ZP w Katowicach. I to właśnie za jego przyczyną i z jego intencji została zamówiona msza św. na 100-lecie naszego Oddziału na Jasnej Górze. Państwo Kucharscy byli członkami naszego oddziału, zanim powstał oddział w Katowicach, lecz więzi pozostają i trwają nadal.

Msza rozpoczęła się o godz. 20.00. Przewodniczył jej bp Andrzej Przybylski. Homilia naszego kapelana ks. Mieczysława Łukaszczyka, muzyka Małych Śwarnych, czytania i śpiew po góralsku, sztandary ZP - nadały mszy wyjątkowy charakter. Jednakże bliskość Cudownego Obrazu Czarnej Madonny zostawiły szczególny ślad w naszych sercach.

O godz. 21 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, w którym zaakcentowaliśmy naszą obecność odczytując Akt zawierzenia i składając wotum Matce Bożej w postaci góralskich korali. Gospodarze miejsca, ojcowie Paulini nie kryli zadowolenia z naszej obecności. Pieśń na zakończenie „Zapada zmrok” przy góralskiej muzyce śpiewaliśmy dwukrotnie.

Kierujemy szczególne podziękowania dla naszego Przyjaciela – Mieczysława Kucharskiego wraz z rodziną i wszystkim osobom, które zaangażowały się i uświetniły ten szczególny dzień naszego Jubileuszu. Składamy im staropolskie „Bóg zapłać”.

Wojtek Groń prezes oddziału

zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
tarżanin nowy08:58, 1 czerwca 2021
Oglądałem mszę w internecie, napradę piękna uroczystość. Podziękowania dla Ks. Łukaszczyka za kazanie poruszające wiele istotnych aspektów z naszej bogatej i niełatwej podhalańskiej historii.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij