Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 21.708 km/h Wilgotność: 71 %
-
brak pomiaru
Clouds
13°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
14°
Wiatr: 23.904 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
12°
Wiatr: 14.724 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.416 km/h Wilgotność: 79 %
20.06.2021, 18:14 | czytano: 596

Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski

IPN

W poniedziałek 21 czerwca, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" w Krakowie, odbędzie się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Wśród uhonorowanych jest Elżbieta Janina Krawczyk i Marian Józef Ryba.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokona prezes IPN dr Jarosław Szarek. Uroczystość poprowadzi dyrektor krakowskiego Oddziału IPN dr hab. Filip Musiał.

Wśród osób odznaczonych jest Marian Józef Ryba ur. w 1951 roku w m. Krynica-Zdrój. W czasie obowiązywania stanu wojennego, w latach 1981-83 zaangażowany w ukrywanie swego ojca, Władysława Ryby, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Spółdzielni Pracy Przemysłu Spożywczego „Postęp” w Krynicy – Zdroju oraz członka Zarządu Regionu Małopolska. Czynny przy organizacji pomocy dla osób represjonowanych oraz ich rodzin, w tym pobytów w Krynicy-Zdroju osób zwolnionych z aresztów i zakładów karnych. Kolporter prasy podziemnej. Zaangażowany w organizację odprawiania mszy świętych w intencji ojczyzny oraz spotkań z działaczami opozycyjnymi. Brał udział w odtworzeniu jawnych struktur „Solidarności” w Krynicy i Muszynie, uczestnik kampanii przed wyborami czerwcowymi w 1989 r.

s. Elżbieta Janina Krawczyk - ur. w 1954 roku w Zakopanem. Podczas studiów na Akademii Medycznej w Krakowie począwszy od 1977 r. współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, a następnie związana z krakowskim Studenckim Komitetem Solidarności (od 1978 r. rzecznik). Zaangażowana w kolportaż wydawnictw drugoobiegowych. Organizatorka spotkań samokształceniowych w ramach Towarzystwa Kursów Naukowych. Związana z dominikańskim duszpasterstwem akademickim „Beczka”. Od 1979 r. lekarz w szpitalach w Rabce – Zdroju. Jesienią 1980 r. członek Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rabce – Zdroju, następnie wiceprzewodnicząca Komisji Zakładowej. Członek Komisji Miejskiej „Solidarności” w Rabce – Zdroju, członek Zarządu Regionu Małopolska. Delegatka na I Krajowy Zjazdu „Solidarności” w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. internowana. Osadzona w Ośrodkach Odosobnienia w Gołdapi. Zwolniona 12 marca 1982 r. Po uwolnieniu zaangażowana w organizację pomocy dla osób represjonowanych. Uczestniczka duszpasterstwa ludzi pracy, kolporterka wydawnictw niezależnych. Od 1986 r. w Zgromadzeniu Małych Sióstr Jezusa.

Biogramy oprac. na podstawie materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzyże Wolności i Solidarności są nadawane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości.

s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij