Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina
Nowy Targ
Clouds
-5°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
-5°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
-7°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
146 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
136 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 73 | 146 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 68 | 136 %
Koronawirus
102
Zakażonych
4
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
74
28
Zgonów
4
0
Na kwarantannie
1139
684
Wykonanych testów
405
157
03.09.2021, 12:47 | czytano: 547

"Kobieta to fortepian - tylko trzeba umieć grać", czyli gremialne czytanie "Moralności pani Dulskiej"

NOWY TARG. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z okazji Narodowego Czytania zaprasza do wspólnego oglądania, czytania i słuchania. Wszak, jak pisała Gabriela Zapolska - "człowiek jest zwierzęciem towarzyskim. Musi od czasu do czasu myśl wymienić".

Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. Lekturą jubileuszowej 10. edycji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Na stronie internetowej biblioteki (www.mbp.nowytarg.pl) znajdują się linki do audiobooka, przedstawienia teatralnego oraz tekstu utworu.

"Moralność pani Dulskiej" do czytania online i do pobrania tutaj.

MBP, opr. s/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Besala13:05, 3 września 2021
Kocham czytanie, zachęcam do czytania, przekonuję wszystkich, że czytanie jest podstawą tego, co sobą prezentujemy. Przeraża mnie, że około 60 % Polaków nie przeczytało w roku ubiegłym żadnej książki. Czytanie powinno być powszechne, czytanie powinno być codzienne, czytanie powinno naturalną potrzebą! Nie rozumiem "narodowego czytania". Jest to kolejna akcja, która w żaden sposób nie przekłada się na poziom czytelnictwa. Doroczne "narodowe czytanie" jest pozorowaniem działań, które mają zachęcić do sięgania po książki. W porównaniu z mieszkańcami innych europejskich państw czytamy kompromitująco mało. Kompromitująco mało też kupujemy książki. Tymi smutnymi faktami nikt z wpływowych osób głowy sobie nie zawraca.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas