Filmowa opowieść o chłopcu z Murzasichla. "Sonata" na festiwalu filmowym w Gdyni (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 01 lutego
Imieniny: Brygidy, Ignacego, Renaty
Zakopane
Clouds
-0°
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
-1°
Wiatr: 16.056 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 15.948 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
Wiatr: 17.532 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 15.192 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
24.09.2021, 16:45 | czytano: 5150

Filmowa opowieść o chłopcu z Murzasichla. "Sonata" na festiwalu filmowym w Gdyni (zdjęcia)

Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowany został film "Sonata" w reżyserii Bartosza Blaschke. - Niesamowite emocje. Gromkie, długie brawa i standing ovation - jedyne na tym festiwalu. Wiele łez, wzruszeń i emocji... Cieszę się, że nasza gmina stała się cząstką tego projektu - komentuje wójt Gminy Poronin - Anita Żegleń.

arch. Anity Żegleń/ FB
arch. Anity Żegleń/ FB
Film oparty jest na prawdziwej historii Grzegorza Płonki z Murzasichla. U chłopca błędnie zdiagnozowano autyzm. Po latach ustalono, że przyczyną jego izolacji był głęboki niedosłuch. Okazało się też, że Grzegorz ma ogromny talent muzyczny. W rolę głównego bohatera wcielił się Michał Sikorski. Małgorzata Foremniak zagrała matkę Grzegorza - Małgorzatę Płonka. Łukasz Simlat zagrał Łukasza Płonkę, ojciec Grzegorza, a Konrad Kąkol - Michała, brata głównego bohatera. W obsadzie znalazł się także Jerzy Stuhr - jako profesor Henryk Skarżyński.

- Przeprowadziłam wiele rozmów z Małgosią, zamieszkaliśmy u rodziny Płonków na jakiś czas, żeby wejść w ich specyficzny rytm życia, poobserwować z boku codzienność. To był niesamowity i bardzo ważny materiał, żeby zbudować postać - mówi Małgorzata Foremniak w rozmowie z RMF FM. - Małgosia Płonka jest wyjątkowa. Nie tylko pod względem niesamowitej siły, jaką miała i ma w sobie, niezwykłej odpowiedzialności, determinacji - dodaje aktorka.

"Bardzo nam zależało na tej produkcji"

W uroczystym pokazie filmu i premierze w Konkursie Głównym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni wzięła udział wójt Anita Żegleń.

- Wczoraj był pokaz dla dziennikarzy, dziś odbył się pokaz w wypełnionej sali w Teatrze Muzycznym. Po raz pierwszy na tym festiwalu projekcja zakończyła się owacją na stojąco. Film został niezwykle przychylnie przyjęty. Potem było spotkanie z twórcami. Mnóstwo ludzi bardzo ciepło się wypowiada o tym filmie tym filmie, także osoby z kręgu osób niepełnosprawnych, niedosłyszących. Piorunujące wrażenie zrobiła Dorota Stalińska. Aktorka była widzem widz i po projekcji powiedziała, że ona dziękuje za ten film, zwracając się od Michała Sikorskiego, który gra postać Grzegorza - powiedziała, że gdyby ten film dostał nominacje do Oscara - to Michał dostałby na pewno tę nagrodę, bo jest "objawieniem tego festiwalu". Zagrał niesamowicie. Producent, Marcin Kurek dziękował także nam, bo jako gmina staraliśmy się pomóc twórcom. Dołączyłam do ekipy ekipy realizatorskiej, ponieważ trochę pomogliśmy finansowo. Bardzo się cieszę, bo bardzo nam zależało na tej produkcji. Grzegorz Płonka to nasz mieszkaniec, znamy całą rodzinę - z której jesteśmy dumni - mówi w rozmowie z Podhale24 - Anita Żegleń.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Bartosza Blaschke, dla którego ten film to pełnometrażowy debiut fabularny. Za zdjęcia - Tomasz Augustynek. Nie wiadomo kiedy film trafi do kin.

Po ostatniej konferencji prasowej dziennikarze akredytowani na Festiwalu wezmą udział w głosowaniu wyłaniającym laureata Nagrody Dziennikarzy. Te i inne pozaregulaminowe wyróżnienia zostaną wręczone podczas wieczornej Młodej Gali. 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa do soboty, 25 września.

Życie to nie film

Grzegorz Płonka ma obecnie 30 lat. Skończył Szkołę Muzyczną. Kilka lat temu został laureatem konkursu "Człowiek bez barier". To konkurs dla osób niepełnosprawnych, promujący ich aktywność zawodową i zaangażowanie społeczne.

- Obecnie walczy, by zostać w systemie edukacji. On nie nauczył się sprawnie posługiwać jeżykiem. Dla niego niego jest ogromnie ważne, by zdać maturę, skończyć studia. Ale jest poza systemem edukacji. Ma za dużo lat - nie może wrócić do szkoły. Szukamy pomocy, wsparcia. Liczymy bardzo, że uda się rozwiązać ten problem - dodaje wójt Żegleń.

s/ zdjęcia w galerii - arch. Anity Żegleń
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas