Piątek, 03 grudnia 2021, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Nowy Targ i okolice
Clear
-5°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
-5°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 69 %
Clear
-3°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
-4°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 85 %
Clear
-7°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 69 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
28.09.2021, 11:10 | czytano: 722

127 rocznica urodzin Franciszka Wacha, więźnia Palace i I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Poznajcie Franciszka Wacha. Urodził się 28 września 1894 roku w Ostrowsku. Był starszym sierżantem, żołnierzem 3 Pułku Piechoty II Brygady Legionów Polskich.

Więziony i torturowany w Palace, w katowni Podhala w Zakopanem. Następnie wywieziony do Tarnowa i osadzony w tamtejszym więzieniu. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku został przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili Franciszek Wach staje się numerem 726.

Zginął 29 listopada 1941 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Odznaczony Krzyżem Niepodległości.

Pełniejsza biografia więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego, mogła powstać dzięki wykonanej pracy śp. Jacka Waksmundzkiego.

opr. Sebastian Śmietana
najnowsze informacje
komentarze
Wojtek11:35, 28 września 2021
Rodzina Franciszka Wacha,niech sobie wpisze Franciszka,do swojego Drzewa Genealogicznego. Zachęcam poszczególne rodziny by prowadziły rodzinne Drzewo Genealogiczne,bo wiem,że już wnuki nie wiedzą nic o swoich dziadkach,czy poszczególnych członkach rodziny.Najlepiej takie Drzewo zapisywać i rozwijać w komputerze.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas