Środa, 20 października 2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Jabłonka i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
11°
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
12°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
10°
Wiatr: 15.624 km/h Wilgotność: 74 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
13.10.2021, 12:22 | czytano: 984

Autor filmu o ks. Tischnerze prezentuje góralski dowcip (fragmenty książki)

Szymon J. Wróbel/ zdj. Dominik Imielski

Dziś swoją premierę ma książka „Humorem i (u)Śmiechem”, której autorem jest reżyser i scenarzysta m.in. filmu „Jego oczami” o ks. Józefie Tischnerze - Szymon J. Wróbel. W książce nie mogło zabraknąć nawiązań do humoru ks. Profesora Tischnera.

W książce znajdziemy barwne i często zaskakujące historie niezwykłych postaci, których na różny sposób łączy humor i (u)śmiech. Profesor Jan Miodek, Anna Dymna, Abelard Giza, Krzysztof Wielicki, Krzysztof Skiba, Jacek Fedorowicz, Joanna Kołaczkowska, Artur Andrus, Kamil Nosel i wielu innych.

Ale poza tym autor wspomina o zanikającej sztuce opowiadania dowcipów, w tym również „górlaskich”. Któż z nas nie pamięta serii „o Bacy”?, która do dziś bawi kolejne pokolenia fanów uzdrawiającego humoru. Uzdrawiającego, bo Wróbel uważa, że to prawdopodobnie najpoważniejsza książka o humorze, jaka do tej pory powstała. Składają się na nią wyjątkowe wywiady, przeplatane kultowymi żartami i zapomnianymi słowami pomnikowych mentorów. Twierdzi, że dla jednych ta książka będzie wskazówką czy inspiracją, dla kogoś lekiem na gorszy dzień, innych pobudzi do refleksji, będą też tacy, dla których może stać się czystą rozrywką w miłym towarzystwie.

W książce nie mogło zabraknąć nawiązań do humoru ks. Profesora Tischnera.

Ks. Tischner opowiadał podobno, że jeden raz doprowadził papieża Jana Pawła II do łez. Opowiedział mu anegdotę o tym, że gdy Wisława Szymborska dostała Nobla, pewna zakopiańska gaździna dociekała, dlaczego za tą kobieciną biegają po Krupówkach ci wszyscy reporterzy. Kiedy powiedziano jej, że to Szymborska, i że dostała Nobla, góralka zafrasowała się, po czym poradziła, by powiedzieć tej Szymborskiej, że „na nobla to najlepsze świstacze sadło, posmarować - i w trzy dni zejdzie ....

- We wstępie do książki przywołuje taką historię „W filmie Dwóch papieży Fernando Meirellesa z ust Jonathana Pryce’a, który gra tam postać jezuity Jorge Bergoglio, a później papieża Franciszka, pada takie zdanie „Zapamiętywanie kawałów leży u podstaw wykształcenia jezuity”. – mówi Szymon J. Wróbel i dodaje -Wychowałem się na specyficznym góralskim poczuciu humorze, dystansie do świata, którym imponował mi prof. Tischner. Dziś ten humor i dystans, może się okazać zbawienny wielu trudnych sytuacjach. Zamiast łykać kolejne tabletki od lekarzy warto sobie przypomnieć, że mamy naturalny lek na gorsze dni. Wystarczy odpowiednia perspektywa, którą mam nadzieję w tej książce pokazuje.- kończy Wróbel.


Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, Miesięcznikiem Znak, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Obecnie można go posłuchać na antenie Radia Bielsko. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, „Ojciec, czyli o Pieronku”, „Pamiętajcie!”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Następnie ukazała się jego bestsellerowa biografia „Ojciec, czyli o Pieronku”. W 2018 roku otrzymał medal pamiątkowy 750-lecia Miasta Żywca, "Za promowanie Żywca i Żywiecczyzny", oraz tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego.

mat. prasowy, opr.s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas