129 rocznica urodzin Jana Balińskiego oraz 109 rocznica urodzin Jana Spiela - więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój
Clouds
-2°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-2°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
09.11.2021, 11:00 | czytano: 989

129 rocznica urodzin Jana Balińskiego oraz 109 rocznica urodzin Jana Spiela - więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Jana Balińskiego. Urodził się 9 listopada 1892 roku w Nowym Targu. Był maszynistą. Do KL Auschwitz trafił w transporcie Polaków z 5 czerwca 1941 roku wraz z Władysławem Puczką.

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
"5 czerwca 1941 roku przybył do KL Auschwitz transport 68 więźniów, skierowany przez Sipo u. SD z więzień w Tarnowie i Krakowie. Nowo przybyli otrzymali numery od 16977 do 17044. Wśród przywiezionych znajdowali się przedstawiciele polskiej inteligencji - lekarze, urzędnicy, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie - warstwy, która w myśl niemieckiej polityki miała być poddana w pierwszym rzędzie bezwzględnej eksterminacji. Obok ludzi z wyższym wykształceniem nie brakowało w tym transporcie także robotników i rolników. Wielu z nowo przybyłych brało czynny udział w konspiracji."

KSIĘGA PAMIĘCI

W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy z Białego Dunajca, Czarnego Dunajca oraz Zakopanego.
Jan Baliński od tamtego czasu stał się numerem 16978. Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz 8 stycznia 1942 roku.


Poznajcie Jana Spiela. Urodził się 9 listopada 1912 roku w Nowym Targu. Był studentem. Do KL Auschwitz trafił w transporcie Polaków z 8 października 1940 roku wraz z Antonim Kupcem.

"Wczesnym rankiem 8 października 1940 roku z cel tarnowskiego więzienia wyprowadzono 342 więźniów. Kazano im zabrać swoje rzeczy i po przeliczeniu załadowano do samochodów ciężarowych i odwieziono na dworzec kolejowy. Tam zajęli miejsca w podstawionym pociągu osobowym. Siedzieli ciasno stłoczeni w przedziałach, z osobistym bagażem, który zabrali z więzienia. Pociąg na krótko zatrzymał się w Krakowie, gdzie dołączono 30 więźniów z Montelupich i w godzinach popołudniowych wjechał na rampę kolejową znajdującą się w pobliżu KL Auschwitz. Z okien wagonów nowo przybyli obserwowali ze zdziwieniem mężczyzn w dziwnych pasiastych ubraniach piłujących drewno. Po chwili rozległy się wrzaski esesmanów, nakazujących wszystkim natychmiastowe opuszczenie wagonów. Więźniowie zaczęli w pośpiechu zeskakiwać z dość wysokich stopni wagonów. Powstało straszne zamieszanie. Mężczyźni, szczególnie starsi, potykali się i przewracali gubiąc swoje pakunki. Esesmani i więźniowie funkcyjni biegali wśród nich, usiłując biciem i kopniakami zaprowadzić porządek. Wreszcie ustawionych piątkami mężczyzn poprowadzono do obozu na plac apelowy."

KSIĘGA PAMIĘCI

W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy z Nowego Targu, Krościenka, Poronina, Zakopanego, Spytkowic, Starego Bystrego, Zubsuchego, Białego Dunajca, Szczawnicy, Poronina i Raby Wyżnej.
Jan Spiel od tamtego czasu stał się numerem 5821. Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz 6 lutego 1942 roku.

Zginęli, bo byli Polakami...

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas