W Krościenku cenią niepodległość szczególnie mocno. Dlaczego? (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Czarny Dunajec
Clouds
11°
Wiatr: 19.116 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
11°
Wiatr: 20.736 km/h Wilgotność: 58 %
Clear
12°
Wiatr: 18.756 km/h Wilgotność: 55 %
Clear
14°
Wiatr: 21.348 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
13°
Wiatr: 22.032 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
11°
Wiatr: 17.388 km/h Wilgotność: 68 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
12.11.2021, 13:10 | czytano: 1841

W Krościenku cenią niepodległość szczególnie mocno. Dlaczego? (zdjęcia)

- My, mieszkańcy gminy Krościenko nad Dunajcem, najlepiej chyba ze wszystkich Polaków to rozumiemy, gdyż to właśnie tu, na historycznym Podhalu, w jego pienińskim zakątku, nie mieliśmy Ojczyzny przez 148 lat, dłużej niż gdzie indziej – tłumaczył wójt Jan Dyda podczas uroczystości Święta Niepodległości.

Uroczyście upamiętniono rocznicę odzyskania niepodległości w Krościenku nad Dunajcem. Była okolicznościowa msza święta z udziałem pocztów sztandarowych oraz mieszkańców. Nie zabrakło inscenizacji słowno-muzycznej, przypominającej wydarzenia sprzed 103 lat oraz podniosłego przemarszu ulicami uczestników wydarzenia na czele z władzami w miejsca ważne dla historii Krościenka.

- Stajemy dziś, na starym krościeńskim cmentarzu i pochylamy głowy w zadumie nad miejscem wiecznego spoczynku Józefa Hakowskiego, powstańca styczniowego i obywatela Wolnego Królewskiego Miasta Krościenka, przy symbolicznej mogile ofiar z czasów II wojny światowej oraz w miejscu, w którym znajduje się również ziemia z dołów katyńskich – mówił na starym zabytkowym cmentarzu wójt Jan Dyda, przypominając postać Józefa Hakowskiego. Wójt nawiązał też do słów św. Jana Pawła II, który o Ojczyźnie mówił, jak o Matce. „Matce, która wymaga opieki i pamięci szczególnej! Matce, która doświadczała wiele na przestrzeni prawie półtora wieku niewoli narodowej”. - My mieszkańcy gminy Krościenko nad Dunajcem, najlepiej chyba ze wszystkich Polaków to rozumiemy, gdyż to właśnie tu, na historycznym Podhalu, w jego pienińskim zakątku, nie mieliśmy Ojczyzny przez 148 lat! Pamiętać bowiem należy, że już w 1770 roku, tereny naszej gminy znalazły się pod panowaniem Austrii i były jej częścią aż do jesieni 1918 roku – mówił wójt Jan Dyda. To tu bowiem w Krościenku - o czym podczas swego wystąpienia przypomniał wójt – już 2 listopada odbyła się uroczystość zaprzysiężenia polskich władz, a austriackie orły i portrety cesarskie zostały zdjęte, ich miejsce zajęły polskie flagi i orły. - 103 lata temu spełnił się sen całych pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli, po 146 latach od pierwszego rozbioru, Polska odzyskała niepodległość – mówił wójt podkreślając, że II Rzeczpospolita była wielkim osiągnięciem wszystkich Polaków.

Z kolei w liście skierowanym do uczestników świętowania poseł Anna Paluch przypomniała historię walk o niepodległość, współpracę różnych obozów politycznych na rzecz budowy niezawisłej Polski. – Oddajmy dziś hołd również tym wszystkim, którzy przez pokolenia walczyli o niepodległą Polskę. Wspomnijmy z szacunkiem żołnierzy Legii Spisko – Orawskiej oraz żołnierzy z Podhala, walczących w Legionach Marszałka Piłsudskiego, którzy nie zawiedli Ojczyzny w potrzebie. Bądźmy dumni z naszej historii, z naszych korzeni, umiłowania wolności, z tego, że jesteśmy Polakami i że żyjemy w Wolnej Polsce - podkreśliła w swym adresie poseł Anna Paluch.

Po uroczystej mszy świętej władze gminy na czele z wójtem Janem Dydą złożyły wiązankę pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali ulicami Krościenka obok miejsc ważnych, związanych z bogatą w wydarzenia historią dawnego miasta, a więc i tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na ścianie ratusza. Jedna z nich upamiętnia 200 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem, a druga z 1898 roku jest ku czci Adama Mickiewicza. Kwiaty złożono także na tzw. Małym Rynku pod pomnikiem króla Władysława Jagiełły, postawionym z okazji 500 rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem.

Natomiast na starym zabytkowym cmentarzu odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci. To podczas niego przypomniano bohaterów walk niepodległościowych: powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej, żołnierzy II wojny światowej, bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia niepodległościowego oraz działaczy opozycji demokratycznej.

Wiele osób związanych z gminą Krościenko nad Dunajem wymieniono z nazwiska, a m. in. Józefa Hakowskiego herbu Nałęcz, zm. w Krościenku w 1897 roku oraz mieszkańców Krościenka kawalerów Virtuti Militarii odznaczonych Krzyżami Niepodległości, z nazwiska wymieniono bohaterów września 1939 roku z Krościenka, przypomniano też żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, 32 osoby rozstrzelane w 1942 rok, 256 mieszkańców pochodzenia żydowskiego i obywateli Krościenka rozstrzelanych w Katyniu oraz więźniów NKWD i obozów Gułag.

Źródło: Gminne Centrum Kultury i Promocji w Krościenku, oprac.r/
 
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas