Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.412 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
14.11.2021, 11:46 | czytano: 3102

Film "Pan Baca" o Wojciechu Gromadzie - laureatem konkursu "Zabytkomania - Przepis na dziedzictwo" (zobacz film)

W ogłoszonym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa VII konkursie filmowym "Zabytkomania - Przepis na dziedzictwo", twórcy z Podhala zdobyli pierwszą nagrodę. To opowieść o Wojciechu Gromadzie z bacówki w Jaworkach na Bukowinkach.

kadr z filmu
Uczestnicy mogli nadsyłać filmy dokumentalne lub reportaże. Tematem konkursu było dziedzictwo kulinarne, rozumiane zarówno jako dziedzictwo materialne - obiekty zabytkowe służące celom związanym z wytwórstwem żywności, przygotowywaniem, podawaniem, smakowaniem i spożywaniem posiłków, jak i dziedzictwo niematerialne – tradycje kulinarne, kuchnia poprzednich pokoleń, zachowane dawne przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej bądź regionalnej.

Filmy oceniono trzech kategoriach: młodzież od 13 do 18 roku życia, amatorzy powyżej 18 roku życia oraz profesjonaliści powyżej 18 roku życia. W tej trzeciej kategorii miejsce pierwsze przyznano obrazowi "Pan Baca" i jego twórcom - Jakubowi Dominowi i Adamowi Mółce.


"Jury doceniło czarno-białą opowieść o wielowiekowej miłości człowieka do gór, owiec, jak również o wybitnym przedstawicielu tej miłości – oscypku" - czytamy w uzasadnieniu.

- Wojtek jest z Zębu, wypasa w Jaworkach. Film realizowaliśmy z Kubą Dominem - filmowcem z Podkarpacia wżenionym w Zakopane - komentują autorzy .


Autorzy: Jakub Domin, Adam Mółka

Wojciech Gromada mieszka w najwyżej położonej wsi Podhala - Zębie. Ale bacuje daleko od domu w Jaworkach nieopodal Szczawnicy. – Z owcami przeżyłem już pół wieku – mówi. Gromada jest zwolennikiem tradycyjnego oscypka, więc w swojej pracy nie wprowadza żadnych innowacji. – Oscypki robili nasi przodkowie, więc trzeba iść ich śladem – dodaje baca z Jaworek.

Wojciech Gromada mieszka w najwyżej położonej wsi Podhala - Zębie. Ale bacuje daleko od domu w Jaworkach nieopodal Szczawnicy. – Z owcami przeżyłem już pół wieku - opowiada baca. Podkreśla, że pasterstwo to całe jego życie. Bacówka natomiast to dla niego w sezonie letnim tak naprawdę drugi dom, do którego się przeprowadza i pracuje. - Bacowanie to zajęcie całą dobę tutaj nie ma miejsca na wyznaczone godziny pracy – zawsze jest robota czy to w szałasie czy też przy owcach - przypomina w swojej opowieści na stronie visitmalopolska.pl

Filmy oceniało jury w składzie: Anna Czerwińska-Walczak – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Przewodnicząca Jury Konkursu; Beata Kot – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków; Waldemar Czechowski – filmowiec, dokumentalista, operator i reżyser oraz Grzegorz Czerniak – twórca filmowy, główny specjalista w zespole projektów filmowych w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij