Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala
Szczawnica
Clouds
24°
Wiatr: 1.548 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
24°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
24°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
25°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
33°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
31°
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 56 %
Jakość powietrza
64 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
54 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
22.06.2022, 11:50 | czytano: 1126

Dziecięce zespoły z Podhala i Orawy z nominacjami na Święto Dzieci Gór (zdjęcia)

W weekend w amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbył się jubileuszowy 45. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Wzięło w nim udział 14 dziecięcych zespołów regionalnych różnych grup etnograficznych z terenu Karpat i Podkarpacia.

Fot. Piotr Kuczaj
- Bardzo się cieszę, że po tej prawie dwuletniej przerwie, udało się spotkać tu po raz kolejny. Bardzo się cieszę, że ten amfiteatr rozbrzmiewa śpiewem. Mamy nadzieję, że wszyscy ze swoich występów będą zadowoleni, że zawiążą się nowe przyjaźnie, a komisji życzę dobrych obrad. To jubileuszowy festiwal, ale mam nadzieję, że będzie wyjątkowy nie tylko z tego powodu - powiedział podczas oficjalnego otwarcia burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

Dyrektor Centrum Kultury Sportu i Promocji Bolesław Bara podkreślił, że historia i tradycja jest tym, co trzyma nas wszystkich przy życiu. - Cieszy to, że tak licznie, ta wspaniała młodzież przybyła do Rabki-Zdrój, miasta dzieci świata - powiedział. - Oczywiście są starsze festiwale, ale nasz, rabczański, jest również zacny. 45 lat – to jest i dużo, i mało. W 1971 roku spotkało się kilku zapaleńców, podobnie jak dzisiaj, są to ci cudowni instruktorzy, którym się po prostu chce, wbrew temu co jest dokoła, zapalają pasją, entuzjazmem młodzież. Będą tu przygrywać różne nuty, będą pokazywane różne obrzędy – patrzcie Państwo uważnie, bo można się od tych młodych ludzi wiele nauczyć.

- Taka moja wycieczka, ale muszę ją zrobić, bo ja już taki jestem, że czasem lubię powiedzieć może za dużo. Myśmy oczywiście wnioskowali do ministerstwa, żeby wsparło nasz festiwal. I ministerstwo wsparło nasz festiwal finansowo, dużą kwotą. Ale to jest mniej więcej taka kwota, która by nie wystarczyła nawet na koncert Zenona Martyniuka - powiedział podczas otwarcia 45. Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych dyrektor rabczańskiego centrum kultury Bolesław Bara.

- Oby ci, którzy decydują o tym, żeby wspierać kulturę i edukację, nie zapomnieli o tym, co jest tak naprawdę najważniejsze, i kogo należy wspierać, jakie inicjatywy, jakie pomysły, zespoły, wydarzenia, koncerty, festiwale, tak jak nasz - dodał.

Występy dziecięcych zespołów oceniała komisja w składzie: Wiesława Hazuka – choreograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/, Marta Smólczyńska – etnolog, /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/ i Benedykt Kafel – etnograf. Każdy zespół został doceniony za swój występ: MALI MAGURZANIE z Łodygowic (pow. żywiecki) z programem „Faryna" za bardzo dobrą technikę taneczną i estetykę ubioru; MALI BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej (pow. tatrzański) z programem „W izbie" za reżyserię programu, bardzo dobry śpiew i taniec; MALI HAMERNICY z Krakowa Nowej-Huty z programem „Po majówce" za klimat i różnorodność zabaw dziecięcych; MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej (pow. nowotarski) z programem „Przy odpuście" za dobry taniec, śpiew i muzykę; MANIE z Jasła (pow. jasielski) z programem „Zabawa przy wykopkach" za podjęcie tematu związanego z obyczajowością dziecięcą regionu Pogórza; PIECUCHY z Nawojowej (pow. nowosądecki) z programem „Zanim na majówko pośli" za dobrą reżyserię, muzykę, śpiew i taniec; POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej (pow. nowosądecki) z programem „Przy sobocie, po robocie" za bogactwo zabaw dziecięcych, bardzo dobry taniec, muzykę i stroje; PNIOKI z Sadku-Kostrzy (pow. limanowski) z programem „Na borówki" za kompozycję programu, bardzo dobry śpiew i taniec oraz odpowiednie ubiory dziecięce; BUDZOWSKIE KLISZCZAKI z Budzowa (pow. suski) z programem „Przed jarmarkiem" za pokazanie folkloru dziecięcego Górali Kliszczackich; ZASADNIOKI z Zasadnego (pow. limanowski) z programem „Na polu przed chałpom" za różnorodność zabaw, swobodę na scenie oraz dziecięcą muzykę; MAŁY ZBÓJNICEK z Zębu (pow. tatrzański) z programem „W maju ku kaplicy" za całokształt widowiska ukazującego właściwy klimat folkloru dziecięcego; MAŁE JANCZOWIOKI z Janczowej (pow. nowosądecki) z programem „Jak się kuma z kumą zejdzie" za pomysł i logiczne przeprowadzenie widowiska oraz dobry śpiew i taniec; MAŁOLIPNICANIE ze Lipnicy Małej (pow. nowotarski) z programem „U Bulokow na notoniu" za bogactwo zabaw i rekwizytów, dobry taniec, śpiew oraz ubiory oraz MAŁY KONIAKÓW z Koniakowa (pow. cieszyński) z programem „Na pasionku" za rozśpiewanie i roztańczenie grupy oraz bogaty repertuar zabaw.

Na 30. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2023 r. Komisja Artystyczna rekomendowała następujące zespoły: MAŁY ZBÓJNICEK z Zębu z programem „W maju ku kaplicy”, MAŁY KONIAKÓW z Koniakowa z programem „Na pasionku”, PIECUCHY z Nawojowej z programem „Zanim na majówko pośli”, POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej z programem „Przy sobocie, po robocie” MAŁE JANCZOWIOKI z Janczowej z programem „Jak się kuma z kumą zejdzie” oraz rezerwowo MAŁOLIPNICKA RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej z programem „Przy odpuście”.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas