Wspomnienie Zofii Góralczyk i Bartłomieja Murzańskiego - więźniów Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - podhale24.pl
Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Zakopane
Clouds
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-0°
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
26.07.2022, 18:32 | czytano: 1714

Wspomnienie Zofii Góralczyk i Bartłomieja Murzańskiego - więźniów Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Mija 131 rocznica urodzin Zofii Góralczyk - więźniarki Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz 135 rocznica urodzin Bartłomieja Murzańskiego z Bukowiny, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Brama w Auschwitz
Brama w Auschwitz
Poznajcie Zofię Góralczyk. Urodziła się 25 lipca 1891 roku w Zakopanem. Więziona w Palace – słynnej katowni Podhala, trafiła do KL Auschwitz transportem z 28 maja 1942 roku.
W transporcie tym znalazły się również inne kobiety z Odrowąża, Szczawnicy, Nowego Targu i Poronina.

"28 maja 1942 roku z więzienia w Tarnowie przybył do KL Auschwitz kolejny transport, skierowany do obozu przez Sipo u. SD dystryktu krakowskiego. Przywieziono wówczas 54 kobiety. W transporcie tym było również kilkanaście Żydówek.
Przed umieszczeniem ich w więzieniu w Tarnowie, spędziły wiele miesięcy w innych więzieniach, gdzie poddawane były nieludzkim torturom. Przeważnie były to osoby zaangażowane w pracy konspiracyjnej."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Zofia Góralczyk stała się numerem obozowym. Jej obozowego numeru niestety nie zdołano ustalić. Zginęła 30 listopada 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

----

Poznajcie Bartłomieja Murzańskiego. Urodził się 26 lipca 1887 roku w Bukowinie, obecnej Bukowinie Tatrzańskiej. Więziony w Palace, następnie trafił do KL Auschwitz transportem z 20 czerwca 1940 roku. Był to drugi transport Polaków do "fabryki śmierci", powstałej w celu eksterminacji narodu polskiego.
"20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych – 248 z więzienia w Wiśniczu Nowym i 65 więźniów z Montelupich w Krakowie. Więźniowie tego transportu rekrutowali się głównie spośród inteligencji krakowskiej i z Podhala. Było wśród nich wielu księży, zakonników, nauczycieli gimnazjalnych, adwokatów, studentów, uczniów, wojskowych. Większość z nich aresztowano w jesieni 1939 roku, w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji."

KSIĘGA PAMIĘCI

Bartłomiej Murzański stał się od tamtego czasu numerem 816. Zginął 3 lutego 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas