102 rocznica urodzin Włodzimierza Borkowskiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 10.62 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
31.07.2022, 14:00 | czytano: 1678

102 rocznica urodzin Włodzimierza Borkowskiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Hrabia, Włodzimierz Dunin – Borkowski urodził się 29 lipca 1920 roku w Ostrowsku na Podhalu. W 1939 roku ukończył liceum krakowskie i zdał na studia medyczne. Niestety, Włodzimierz nie zdążył ich rozpocząć z powodu wybuchu wojny. Za działalność w ZWZ został aresztowany 6 maja 1940 roku i trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie.

na zdj. Włodzimierz Borkowski
na zdj. Włodzimierz Borkowski
14 czerwca 1940 roku został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Włodzimierz Dunin – Borkowski staje się od tego czasu numerem 360. Początkowo zostaje przydzielony do ciężkich prac budowlanych. W poszukiwaniu lepszego miejsca udaje mu się następnie podjąć niewolniczą pracę w stolarni. Zajmował się w niej m.in. rysowaniem różnych ozdobników, które potem rzeźbiono na drewnianych wyrobach.

Wykonywał potajemnie projekty witraży, z myślą, że kiedyś po wojnie powstanie świątynia, a w niej sanktuarium pamięci ofiar KL Auschwitz. Wiele prac jego autorstwa ocalało dzięki obozowemu i przyobozowemu ruchowi oporu.

Włodzimierz Borkowski był więźniem kilku niemieckich obozów. W 1944 roku został przeniesiony do Breslau – Lissa, a stamtąd, z początkiem stycznia 1945 roku do KL Gross–Rosen, obozu macierzystego. Przed w Wielkanocą został ewakuowany do KL Buchenwald. Wyniszczający marsz ewakuacyjny i pobyt w obozie Flossenburg stały się ostatnim etapem morderczej wędrówki. Dnia 23 kwietnia 1945 roku Włodzimierz odzyskał wolność.

Do Polski powrócił 26 lipca 1945 roku. Ponownie podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1950 roku uzyskał dyplom lekarza. Był lekarzem medycyny przemysłowej, chirurgiem, rentgenologiem, ratownikiem górniczym. Obok pracy zawodowej zajmował się działalnością artystyczną - pisał wiersze i malował obrazy. Repliki projektów witraży oświęcimskich, które dzisiaj są przechowywane w zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau są jego dziełem. Honorowy obywatel Miasta Krakowa. Uhonorowany również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oświęcimskim.

Zmarł 6 sierpnia 2015 roku w Krakowie.

opr. S. Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas