Liw, zamek żółtej Damy oraz złota Królowej Bony - kolejny cel wędrówki z Bartkiem Kurasiem (film) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
02.09.2022, 20:24 | czytano: 1849

Liw, zamek żółtej Damy oraz złota Królowej Bony - kolejny cel wędrówki z Bartkiem Kurasiem (film)

"Podczas wyprawy do Liwu, gdzie budowniczy Mikołaj na rozkaz księcia mazowieckiego Janusza I Starszego rozpoczął sypanie wyspy, na której później wzniósł zamek, nie myślałem, że historia może okazać się zabawna. Trzymając w jednej ręce kamerę, a w drugiej 10 kilogramowego dwulatka byłem pewien, że nic z filmu nie wyjdzie. A jednak coś się udało. Nagrodą za trud były słowa córeczki, które słychać na końcu filmu. To było najważniejsze wydarzenie dnia" - komentuje Bartłomiej Kuraś swoją kolejną filmową wyprawę.

kadr z filmu
kadr z filmu
Teraz słów kilka o miejscu, w którym byliśmy.

W początkach XV w. murator Niclos (Mikołaj) rozpoczął budowę zamku murowanego na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca – granicznej rzeki Mazowsza i Litwy. Liw spotkało wyróżnienie świadczące o jego znaczeniu militarnym- zamek był jedną z 6 murowanych twierdz wzniesionych przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.
Kolejna rozbudowa zamku miała miejsce zapewne około 1512 r., podczas regencji (1503-1518) księżnej Anny z Radziwiłłów, wdowy po Konradzie III Rudym.

Zygmunta Starego księżnej Annie, jako „zaopatrzenie do czasu zamążpójścia", co spowodowało, że do 1537 r. był to ostatni fragment księstwa mazowieckigo pozostający w rękach dynastii piastowskiej. W latach 1547-56 Liw był w zarządzie królowej Bony Sforzy, która przeprowadziła kolejną rozbudowę warowni, podwyższając o 2 piętra wieżę zwieńczając ją wysokim hełmem z hurdycjami. Bona chciała zapewne zaimponować Kiszkom — właścicielom pobliskiego, litewskiego Węgrowa — spokrewnionym z wrogimi jej Radziwiłłami. Za jej czasów w arsenale zamkowym było kilka dział i 28 hakownic jak przystało na przygraniczną twierdzę Rzeczypospolitej (Liwiec do czasu wcielenia Podlasia do Korony w wyniku Unii Lubelskiej w 1569 r. rozdzielał ziemię drohicką Wielkiego Księstwo Litewskiego i ziemię liwską- Królestwa Polskiego).



Serdeczne podziękowania dla Mikołaja, dajesz wiarę w ludzi.
Tak więc zakończenie wakacji jest udane
Zamek w Liwie
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
Co po nas zostanie?
Partnerzy:
Podhale24.pl
@TPCh
Dariusz Grylak radny dzielnicy Ursus
Bruśnica - z miłości do folkloru
Powiat Przasnyski
Nasza Historia

Bartłomiej Kuraś
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas