Środa, 28 września
Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Zakopane
Clouds
11°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
12°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
13°
Wiatr: 11.52 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
96 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
10
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
6
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
28
27
16.09.2022, 19:36 | czytano: 1578

"100 za 100" - szlak który łączy, nie dzieli... Wyprawa z Bartkiem Kurasiem oraz ekipą "Otwórz oczy, patrz" (film)

"2018 był dla mnie rokiem wyjątkowym. Chodziło mi po głowie, jak by tu uczcić przodków walczących na przełomie dziejów, o Niepodległość Polski. Pojawiało się wiele wydarzeń, lecz brakowało mi tego, które mówi wprost o góralskim wkładzie w odzyskanie Polski. Tak narodził się pierwszy i głośny projekt "Góralskie drogi do Niepodległości" - wyjaśnia we wstępie do kolejnego filmu, Bartłomiej Kuraś.

kadr z filmu
"Góralskie drogi do Niepodległości". Cóż to takiego? Ano kocham rower, a można go było wykorzystać w słusznej sprawie.

Postanowiłem zaprojektował trasę rajdu rowerowego z Warszawy, aż do Nowego Targu. Czas przejazdu trzy dni. Szukałem jakiejś organizacji, która by mnie wsparła. Tak poznałem Adama, który bez wahania pozytywnie odpowiedział na moją prośbę. Do wyprawy pod Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, dołączyli Podhalańczycy, w tym jeden z Białego Dunajca i jeden z Kościeliska - ten ostatni to lekarz, więc medycznie było OK.

Niezapomniana przygoda. Przejazd przez największe oberwanie chmury w tym czasie w Polsce, pomoc poszkodowanym harcerzom podczas tej ulewy... Oj wiele by wspominać, tak wspaniałą ekipę. Dziennie robiliśmy po 160 km i więcej. Gościnność Wieliczki nas zaskoczyła. Rajd zakończyliśmy na Rynku w Nowym Targu, chociaż wcale nie było to przyjemne - o tym kiedy indziej.

I dalej czułem niedosyt, czegoś mi brakowało, szukałem i znalazłem. Robimy szlak rowerowy. 100 za 100 - na odpowiedź Adama nie trzeba było długo czekać. Szukaliśmy miejsca, południe, północ... Padło na Mazowsze, Warmię i Mazury.

Zapomniane miejsca bitew powstań: Listopadowego i Styczniowego, miejsca walk I Wojny Światowej, Bitwy 1920 roku, II Wojny Światowej, Żołnierzy Wyklętych. Cały przedział i to wszystko na terenie Powiatu Przasnysz, Nidzica i gminy Płoniawy-Bramura.

Wiele owocnych spotkań z włodarzami terenu, które ciepło wspominam. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie ze Starostą Przasnyskim Panem Krzysztofem Bieńkowskim, który zaraz zabrał nas do Nadleśniczego, Pana Stanisława Czarzastego.

"Panowie, tu poprowadzić trzeba szlak, bo są okopy. Tam wykosimy drogę. Ta wam przecina się prostopadle... Zaraz będą mapy." Tak otwartych ludzi rzadko się spotyka, a nam udało się dwukrotnie, w Nidzicy również. Pandemia powstrzymała nasze zapędy, zamknięcie lasów itp.

Ale po trzech latach przyszedł czas im się przyjrzeć i tak jak małe dzieci - lub inaczej, jak dziki w zbożu poprawialiśmy i pielęgnowaliśmy nasze dziecko, nasz szlak. Zawsze wracam tam z radością. A to wszystko dzięki dobremu sercu, oddaniu historii i turystyce przez Starostę Pana Krzysztofa, Nadleśniczego Pana Stanisława i Wójta Pana Jakuba Dudka.

W tym filmie zapraszamy was na nasz szlak, byście mogli się przekonać, a później sprawdzić jak tam jest wspaniale.
Gościnnie ekipa z Otwórz Oczy PatrzBartłomiej Kuraś
Partnerzy:
Podhale24.pl
Bruśnica - z miłości do folkloru
Dariusz Grylak radny dzielnicy Ursus
Powiat Przasnyski
Nasza Historia.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ceper22:16, 19 września 2022
kto to jest Bartek Kuraś?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas