Mikołajki dla Mukoludków, czyli zostań Mikołajem dla chorych na mukowiscydozę - podhale24.pl
Piątek, 02 grudnia
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Szczawnica
Clouds
-1°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-0°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-0°
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
23.11.2022, 16:41 | czytano: 316

Mikołajki dla Mukoludków, czyli zostań Mikołajem dla chorych na mukowiscydozę

Już w najbliższą sobotę 26 listopada w Nowym Targu oraz 3 grudnia w Rabkce-Zdroju na terenie sklepów spożywczych będą kwestować wolontariusze Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, zbierając słodycze, żywność oraz datki do skarbon na przygotowanie świątecznych upominków dla chorych na mukowiscydozę.

Akcja pomocy chorym na mukowiscydozę pod hasłem: „Mikołajki dla Mukoludków” prowadzona jest od dziewięciu lat, a z każdą kolejną edycją jej zasięg rośnie. W ubiegłym roku, dzięki hojności darczyńców oraz zaangażowaniu wolontariuszy zostało wysłanych 1026 świątecznych upominków dla chorych na mukowiscydozę z całej Polski.

- Nasza akcja, z malutkiej inicjatywy przeistoczyła się w ciągu kilku lat w bardzo duże przedsięwzięcie. To pokazuje jak bardzo pomaganie innym może być zaraźliwe. Oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu - mówi Magdalena Czerwińska – Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, i dodaje: - Do udziału włączają się kolejni darczyńcy, wolontariusze, nowe przedszkola i szkoły, nie tylko z Podhala. Bardzo nas cieszy, ze wychowawcy i nauczyciele wykorzystują „Mikołajki dla Mukoludków” do propagowania idei wolontariatu i uczenia młodych ludzi, że są wśród nas osoby, które mogą potrzebować dodatkowego wsparcia i że z powodzeniem możemy się dzielić z innymi tym, co mamy. Z kolei my mamy szansę opowiedzieć o tym, czym jest mukowiscydoza i jakie wyzwania stoją przed osobami, które każdego dnia walczą z tą nieuleczalną, genetyczną chorobą.

Organizatorom akcji zależy, aby podopieczni Polskiego Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą zapomnieli choć na moment, w tym szczególnym czasie Świąt Bożego Narodzenia, o codziennych zmaganiach, dlatego proszą o hojność podczas zbiórki środków na świąteczne upominki. PTWM wspiera chorych na mukowiscydozę i ich rodziny organizując wiele form pomocy, jednak największy ciężar walki z chorobą zawsze spada na chorego i jego najbliższych. Leki przyczynowe, do których część chorych od niedawna ma dostęp, to wielka zmiana, jednak nie oznaczają one końca mukowiscydozy, która nadal jest chorobą skracającą życie. Cały czas konieczne jest stosowanie dotychczasowego leczenia i rehabilitacji. W zależności od stadium zawansowania choroby wydatki na leczenie kształtują się na poziomie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie, gdy konieczne jest np. leczenie nierefundowanym antybiotykiem.

Na terenie Nowego Targu zbiórka odbędzie się 26 listopada, a kwestującymi będą uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, harcerze z 7. Nowotarskiej Drużyny Harcerek "Gniazdo" im. Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej, oraz 8. Nowotarskiej Drużyny Harcerek "Górski Potok".

Na terenie Rabki- Zdroju akcja zbiórkowa odbędzie się 3 grudnia, podczas której kwestować będą rabczańscy wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera. Wykaz wszystkich sklepów biorących udział w akcji umieszczony jest na plakacie. Dodatkowo akcję wspierają placówki szkolne i przedszkolne, które organizują zbiórki wśród swoich uczniów i przedszkolaków.

Źródło: organizatorzy, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas