106 rocznica urodzin Kazimierza Szczerbowskiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Rabka Zdrój
Snow
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 100 %
Rain
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
74 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
08.01.2023, 11:59 | czytano: 742

106 rocznica urodzin Kazimierza Szczerbowskiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Poznajcie Kazimierza Szczerbowskiego. Urodził się 8 stycznia 1917 roku w Zakopanem.

I transport Polaków z Tarnowa
I transport Polaków z Tarnowa
Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

14 czerwca 1940 roku Kazimierz Szczerbowski zostaje przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 154.

„ Oczom przedstawił się dziwny widok. Wzdłuż toru kolejowego stały gęste posterunki oraz liczne stanowiska karabinów maszynowych. Byliśmy otoczeni zbrojnym kordonem SS. (…) Na dziedzińcu stało kilku mężczyzn w dziwnych pasiastych ubraniach z trójkątem na lewej piersi. Miałem wrażenie, że są to żołnierze-rekonwalescenci w szpitalnych drelichach, a trójkąty to z pewnością medale.”

Był świadkiem egzekucji na żwirowisku dokonanej 3 lipca 1941 roku. Stracono wówczas kilkudziesięciu polskich więźniów politycznych. Na egzekucję przyszło wielu oficerów SS wraz z żonami.

„ Prowadzono ich wzdłuż ogrodzenia w kierunku bloku nr 20, po wewnętrznej stronie ogrodzenia i następnie w zagłębieniu na lewo od tego bloku zostali rozstrzelani. Nie widziałem w dole samych skazańców, było to niemożliwe, lecz dostrzegłem sylwetkę oficera SS, odwróconego do nas tyłem, który odczytywał wyrok. (…)”

Kazimierz Szczerbowski został zwolniony 9 października 1941 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas