Utonie, utonie piórecko na wodzie, ale nie zaginie nuta o ślebodzie... Filmowa opowieść Bartka Kurasia - podhale24.pl
Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
Zakopane
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
56 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
03.02.2023, 19:29 | czytano: 780

Utonie, utonie piórecko na wodzie, ale nie zaginie nuta o ślebodzie... Filmowa opowieść Bartka Kurasia

Jak to się stało, że człowiek nie mający związku z góralszczyzną przyczynił się do stworzenia góralskiego ruchu oporu, przeciw krzeptowszczyźnie? Jak to możliwe, że stał się jednym z trzech filarów Konfederacji Tatrzańskiej?

Tadeusz Popek urodził się 2 listopada 1915r. w Chodenicach. W roku 1938 ukończył polonistykę na UJ w Krakowie. Wraz z matką Anielą i usynowionym siostrzeńcem - Edward Popek „Karski” - przybyli pod Nowy Targ jako przesiedleni, był wrzesień 1939 roku. Mieszkając w Chodenicach (obecnie dzielnica Bochni) dokonali sabotażu na linię kolejową (rozkręcając tory). Pociąg z żołnierzami niemieckimi wykoleił się. Śmierć poniosło wielu Niemców. W Bochni dla Popków zrobiło się niebezpiecznie. Musieli szukać nowego miejsca w okupowanym kraju. Postanowili przenieść się z pod Bochni do Łopusznej. Pracę znaleźli w wylęgarni ryb. Matka zamieszkała w Waksmundzie.

Pewnego dnia Tadeusz odwiedził dom w Nowym Targu przy ul. Królowej Jadwigi 19. Tam to działała rodzina Apostołów pomagająca przedostać się ludziom na zachód - ’’Czy tu mieszkają Apostołowie, którzy pokazują drogę do nieba…?’’. Mieszkali tam Magdalena i Wincenty Apostołowie, wraz z córką Jadwigą. Jadwiga urodziła się 22 grudnia 1913 roku w Nowym Targu, ukończyła seminarium nauczycielskie w roku 1934, a następnie pracowała w Nowogródku jako nauczycielka. Po pierwszym spotkaniu i rozmowie umówili się po raz kolejny. Tadeusz zaproponował, że zjawi się z biuletynem.

Jak to się stało, że człowiek nie mający związku z góralszczyzną przyczynił się do stworzenia góralskiego ruchu oporu, przeciw krzeptowszczyźnie? Jak to możliwe, że stał się jednym z trzech filarów Konfederacji Tatrzańskiej?

Odpowiedź jest banalna, lecz trzeba ją zrozumieć. Dla niektórych ludzi są wartości nadrzędne, które nijak nie mogą stawać w konkurencji z doczesnymi, przemijającymi wartościami. Nikt nie jest dobrym z konieczności, z przymusu - aby być dobrym, trzeba wybrać dobro, przyswoić sobie dobro. Wolność to jednocześnie odpowiedzialność, a odpowiedzialność to zdolność do wierności. Dobro znajduje się ponad interesem. Jeśli człowiek w ogóle jest zdolny do poznania prawdy, to tylko dzięki myśleniu.Bartłomiej Kuraś
Partnerzy:
Podhale24.pl
Bruśnica- z miłości do folkloru
naszhistoria.pl
Pilecki Project Committe
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mądry i skromny20:00, 4 lutego 2023
Domu- wykształconego w Krakowie a pochodzącego z Czernichowa- Wincentego Apostoła- też w żaden sposób nie można nazwać typowo góralskim. Mnie bardziej interesuje czy wiesz KTO wysłał Popka do tego właśnie domu w Nowy Targu i KTO podał mu hasło. Kiedy znajdziesz odpowiedzi na te pytania, dowiesz się KTO był prawdziwym twórcą Konfederacji. A tak przy okazji wspomnij mi gdzie walczył w Kampanii Wrześniowej bohater tego artykułu- bo w żaden sposób nie mogę sobie przypomnieć.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas