Wiosna na Czerwonem - podhale24.pl
Czwartek, 23 marca
Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Zakopane
Clouds
Wiatr: 9.9 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 10.728 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
10°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
14°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
11°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
66 %
Nowy Targ
100 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 50 | 100 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
19.03.2023, 13:32 | czytano: 879

Wiosna na Czerwonem

FELIETON. "Późną jesienią, dokładnie cztery miesiące temu napisałem tekst na temat unikalnego miejsca, jakim jest nasz Bór na Czerwonem, opodal nowotarskiego lotniska" - przypomina Jacek Sowa.

zdj. Jacek Sowa
zdj. Jacek Sowa
Piękna wiosenna pogoda przyciągnęła na Czerwone gromadki ludzi, szukających piękna rodzimej przyrody. W mediach ukazują się urokliwe zdjęcia z połyskującymi wśród pni sosen słonecznymi promieniami, przydających barwy mchom na mokradłach, pośród których polatują przebudzone do życia motyle, cytrynowe latolistki. Pomiędzy suchymi jeszcze konarami drzew uwijają się dzięcioły, gospodarze tego terenu, pracowicie dbając o higienę swego środowiska.

Niestety nie dbają o to przedstawiciele najwyżej postawionego w przyrodzie gatunku, trochę na wyrost określanego jako homo sapiens. Przykłady tego znaleźć można choćby w naszym Borze, a dowody na zdjęciach dostarczają czytelnicy naszego portalu. Opakowania po chipsach, plastikowe i szklane butelki po napojach czy pozostawione na widoku puszki po piwie – to obraz bynajmniej nie zachęcający do relaksu w rezerwatowych ostępach, gdzie wytyczone ścieżki także wymagają bieżącego remontu.

Jak napisałem jesienią, zamysłem w pisaniu tego tekstu”… nie było narzekanie, a wręcz podkreślenie walorów wartościowej inwestycji w pięknym miejscu, których wokół mamy przecież wiele. Jednak aby nie straciło swego uroku, trzeba dbać o nie na bieżąco, gdyż czasem niewiele potrzeba; trochę żwiru, parę desek i śrubek oraz majstra ze skrzynką narzędziową. I czasem jakiś patrol policji, najlepiej na rowerach.” – koniec cytatu.

Konkluzję pozostawiam włodarzom tego terenu. Bo bagno i błoto też mogą zachować swoje piękno…

Jacek Sowa
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas