PM 10: 10 | 20 %
PM 10: 11 | 22 %
03.03.2008, 01:36 | czytano: 1024

Zakończył się Bergson Winter Challange - górski, zimowy rajd ekstremalny

Zakończyła się mordercza rywalizacja w ramach Bergson Winter Challange 2008 - największej na świecie zimowej imprezy. Zawodnicy mięli do pokonania trasę 400 kilometrów w pięć dni. Non-stop dzień i noc. Spośród 15 drużyn, dziesięciu udało się ukończyć zawody w komplecie.

To wyjątkowe zawody zaliczane do klasy adventure race i jedna z najlepszych imprez w Europie pod względem atrakcyjności, trudności i medialności, zaliczana do Pucharu Świata (Adventure Race World Series).

Trasa MASTERS to dystans 400-450 km. Zawodnicy przemierzyli Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Beskid Niski i Pogórze Rożnowskie. Czas rywalizacji: 5 dni, 120 godzin (non-stop, dzień i noc).

Startują tu zespoły 4-osobowe mieszane (w każdym zespole musi być przynajmniej jedna kobieta). Dyscypliny to: trekking, rowery górskie, narty biegowe, orienteering oraz zadania specjalne: wspinaczka skalna, mosty linowe, zjazd na linach, wychodzenie po linach i zadania linowe z rowerami. Zabroniona jest pomoc techniczna dla zespołów. Nagrodą dodatkową za 1 miejsce jest bezpłatny start w AR World Championship 2008 (Mistrzostwa Świata 2008)

Spośród 15 drużyn, które stanęły na starcie, dziesięciu udało się ukończyć zawody w komplecie. Zwyciężył polski team NAVIGATOR SUUNTO POLDIM, który dotarł na metę po 67 godzinach i 4 minutach. Ostatnia w klasyfikacji - estońska drużyna pokonała trasę w 100 godzin i 41 minut.

Z kolei trasa SPEED to dystans: 150 km, czas rywalizacji: 2 dni, 40 godzin (non-stop, dzień i noc). Tu startowały zespoły: 2-osobowe, skład dowolny, bez podziału na płeć. Pula nagród 4.250 EURO (nagrody rzeczowe oraz puchary)

Po 19 godzinach i 27 minutach pierwszy na mecie był JSC JASŁO w składzie Łukasz Szumiec i Tomasz Leśniak zdobywając 1 miejsce z Bergson Winter Challenge 2008.

25 minut później pojawili się: Hubert Puki i Maciej Tracz z Brubeck Risk. Trzeci zespół to Navigator Suunto w składzie Paweł Moszkowicz i Łukasz Warmuz. Pokonanie trasy zajęło im 20 godzin i 18 minut.