Sędziowie kontra piłkarze i kibice (cz. I) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Snow
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
22.12.2013, 10:48 | czytano: 3357

Sędziowie kontra piłkarze i kibice (cz. I)

Piłka nożna bez sędziów obejść się nie może. Być może szkoda – powiedzą kibice, którym często się wydaje, że więcej wiedzą niż arbitrzy. Na zawołanie mogą wymienić całą litanię ich grzeszków. Piłkarze zaś największy żal mają za interpretacje przepisów.

zdj. Andrzej Opacian
zdj. Andrzej Opacian
To co u jednego uchodzi za przypadek u drugiego karane jest kartką bądź rzutem karnym. Wojna na linii piłkarze – sędziowie - kibice trwa od wieków. Wbrew pozorom nie wszystkie decyzje arbitrów są błędne.

Wykorzystując zimową przerwę Sportowe Podhale rozpoczyna cykl artykułów analizujących najbardziej kontrowersyjne przepisy gry w piłkę nożną. Pierwszy odcinek poświęcamy zagraniu piłki ręką. W tym zagraniu wciąż jest duża dowolność interpretacji.

Łukasz Królczyk (sędzia IV ligi) powie nam o tym, kiedy należy odgwizdać rękę, a kiedy nie. Kontrowersyjne decyzje zilustruje filmami wideo.

Zagranie ręką to jedno z najtrudniejszych do zinterpretowania przepisów gry w piłkę nożną?

- Kontakt ręki zawodnika z piłką jest tylko wtedy przewinieniem, gdy ma rozmyślny charakter. W przypadku pozostałych dziewięciu przewinień, karanych rzutem wolnym bezpośrednim lub karnym, warunek rozmyślności nie jest wymagany. Zapewne z tego powodu rozstrzyganie, czy miało miejsce „rozmyślne dotknięcie piłki ręką” jest tak trudne, a podjęte decyzje budzą dużo emocji zwłaszcza na szczeblu niskich klas rozgrywkowych, w których znajomość najnowszych interpretacji jest znikoma. Oczywiście nie mam tu na myśli trudności ze zidentyfikowaniem samego kontaktu piłki z ręką, ale jedynie ze stwierdzeniem, czy zauważony przez sędziego kontakt był przewinieniem w rozumieniu przepisów gry. Sędzia bierze pod uwagę ruch ręki do piłki (nie piłki do ręki), odległość przeciwnika od futbolówki (zaskakujące zagranie), ułożenie rąk, które niekoniecznie stanowi o przewinieniu, dotknięcie piłki poprzez trzymany w ręce strój, ochraniacz, itp. Jeżeli sędzia stwierdzi, że miał miejsce ruch ręki do piłki to taki kontakt piłki z ręką powinien być uznany za rozmyślny. Uderzenie piłki w rękę również może być uznane za rozmyślne dotknięcie jej, jeżeli ręka znajduje się w tzw. nienaturalnym ułożeniu.

No właśnie. Przepis mówi, że przewinienia nie ma, kiedy trafiona ręka jest ułożona naturalnie. Czyli jak?

- Rozważania co do naturalności lub nienaturalności ułożenia ręki mogą dotyczyć jedynie sytuacji, gdy zawodnik walczy o piłkę lub znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie akcji, jednak nie na drodze piłki dośrodkowanej lub strzelonej na bramkę. Jeżeli interwencja zawodnika ma na celu jedynie zablokowanie strzału na bramkę lub dośrodkowania piłki w pole karne, to ręce interweniującego zawodnika nie mogą zwiększać tzw. obrysu ciała. Każde inne ułożenie rąk powinno być uznane za nienaturalne, a tym samym trafienie piłki w rękę zwiększającą obrys ciała skutkuje rzutem wolnym bezpośrednim lub karnym. Sędzia przy takich sytuacjach musi w ułamku sekundy zdecydować czy zawodnik miał szansę na jakąkolwiek reakcję w celu uniknięcia kontaktu, czy podjął próbę uniknięcia kontaktu lub mógł go uniknąć? Dlatego przy ocenie zdarzenia duże znaczenie ma czynnik ludzki.

Jeśli zawodnik stojący w murze dotknie piłki ręką, zasłaniając podbrzusze lub twarz, to jest to zagranie nieprawidłowe? Czasem człowiek odruchowo chce zasłonić te części ciała.

- Prawie każde zagranie ręką zawodnika będącego w murze, to przewinienie, jeśli ręce zwiększają obrys ciała. Praktycznie taka zasłona zdarza się rzadko. Często zawodnik wyskakuje i chroni głowę przedramieniem, które znacznie wystaje poza twarz. W przypadku, gdy piłka trafia w przedramię, jest przewinienie, bo futbolówka została zatrzymana w drodze do bramki. Dlatego UEFA zaleca, aby po ustawieniu muru przypomnieć, że taka ochrona jest niedozwolona. Mur stoi dziewięć metrów od zawodnika wykonującego wolnego i czasu na reakcję ochroną jest sporo. Takie postawienie sprawy sprzyja widowiskowości gry, ponieważ parady bramkarzy, zdobyte bramki czy też walka pod bramką o dośrodkowaną piłkę, są znacznie atrakcyjniejsze dla widzów, niż „efektowne” zatrzymania ręką piłki w wyniku trafienia nią w obrys ciała, ale „naturalnie” ułożoną rękę.

Kiedy zawodnik ujrzy kartkę po zagraniu ręką?

- W przypadkach, gdy uniemożliwia przeciwnikowi wejście w jej posiadanie lub uniemożliwia przeciwnikowi posiadającemu już piłkę rozwinięcie ataku, strzelenie gola. Ponadto za niesportowe zachowanie. Przyjmując instrukcję UEFA, rozumiemy przez to, zatrzymanie piłki poprzez rozmyślne jej dotknięcie w drodze w światło własnej bramki. I wreszcie wyklucza się zawodnika z gry za rozmyślne dotknięcie piłki ręką pozbawiające drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy na zdobycie bramki.

Co to jest nabita ręka i kiedy do takiej sytuacji dochodzi?

- W futbolu gra ręką jest zabroniona. Ale nie jest zabronione dostanie piłką w rękę. A dostać można stojąc w bramce, na linii pola karnego, na środku boiska czy w samym narożniku. W każdym z tych miejsc liczy się nie to, co zyskałeś na skutek tego, że trafiono cię w rękę, ale to, czy - no właśnie - dostałeś w nią lub też celowo ją wystawiłeś. Przy mocnym uderzeniu z bliska, niezależnie od okoliczności, trudno mówić o rozmyślności.

Czy ręką można zdobyć gola?

- Dotyczy to samobójów. Również w przypadku, gdy zawodnik broniący skieruje piłkę do własnej bramki, nawet po rozmyślnym zagraniu jej ręką, sędzia uznaje gola, stosując korzyść. Bramkę ręką może zdobyć nawet drużyna atakująca. Ma to miejsce jedynie w przypadku nierozmyślnego kontaktu piłki z ręką. Nierozmyślnego kontaktu, a nie zagrania! Jeśli napastnik, zostanie trafiony piłką w naturalnie ułożoną rękę i nie miał możliwości uniknięcia kontaktu, a futbolówka wpadnie do siatki, gol jest strzelony prawidłowo.

Rozmawiał Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas