Gimnazjaliści z Krempach finalistami XIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Nowy Targ
Clouds
-2°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
02.06.2010, 13:59 | czytano: 1865

Gimnazjaliści z Krempach finalistami XIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego (zdjęcia)

Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach oraz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu zostali finalistami XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego adresowanego do młodzieży szkół średnich i gimnazjów.

Zdj. Archiwum szkoły
Zdj. Archiwum szkoły
Temat brzmiał „Piętno II wojny - los i pamięć”. Nadesłano 413 prac autorstwa 703 uczniów z 208 szkół ze 155 miejscowości z całej Polski. Celem konkursu było przypomnienie o wydarzeniach II wojny światowej, zbadanie, w jaki sposób najważniejsze doświadczenie XX wieku odcisnęło piętno na losie pojedynczych ludzi, rodzin, społeczności wsi czy miast, a także tego, czy II wojna światowa jest obecna w świadomości współczesnych pokoleń. Największym wyzwaniem okazało się odkrycie „piętna” wojny - trwałego śladu ukrytego w mentalności ludzi czy widocznego na zewnątrz. Prace zostały wnikliwie przeanalizowane i ocenione przez dwa niezależne szczeble jury. Ostateczne nagrody przyznało jury finałowe w składzie: prof. Jacek Kochanowicz, prof. Jerzy Kochanowski, prof. Cezary Eugeniusz Król i red. Zbigniew Gluza.

Temat konkursu został podjęty w pracy pisemnej „Powracam pamięcią do lat wojny... i podzieliła nas granica” i zobrazowany filmem. Uczniowie: Gabriel Łukasz, Walenty Łukasz, Mateusz Pietrzak, Maria Pietrzak i Alicja Zoń pod kierunkiem nauczycielki historii Zofii Łukasz podjęli bardzo trudną tematykę losów Podhalan i Spiszaków w okresie II wojny na tle historii własnego regionu - małej ojczyzny. Kiedy mieszkańcy Podhala przeżywają pacyfikacje wsi, wywózki na roboty do Niemiec, panikę, strach - na Spiszu wojna toczy się innym torem. Tutaj młodych chłopców (w wyniku porozumienia Adolfa Hitlera i ks. Tiso, na mocy którego Spisz zostaje włączony do Słowacji - państwa sojuszniczego Niemiec w czasie II wojny światowej) objęła mobilizacja do wojska słowackiego. Bardzo wielu z nich znalazło się tam wbrew własnym przekonaniom, w czasie wywiadu stwierdzali wręcz, że był to „gwałt na ich sumieniu”. Nadal mają ogromne poczucie krzywdy i świadomość, że zostali oszukani.

Młodzi ludzie dotarli do bardzo bolesnych świadectw. Traumatyczne przeżycia Ludwiki Zoń, która młodość spędziła na robotach w Niemczech są nadal żywe w jej pamięci. Z najdrobniejszymi szczegółami odtwarza pracę w domu opieki, fabryce czy u „bauera”. Natomiast Zofia Chowaniec jako czteroletnie dziecko szczególnie zapamiętała dzień, w którym Niemcy zastrzelili jej siostrę Genowefę. Nadal we śnie słyszy stukot niemieckich butów i widzi zapłakaną twarz matki. Często budzi ją strach. W pracy opisano też wiele innych tragicznych historii związanych z wojną.

Finałowa gala konkursu odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Tam przedstawiono ostateczny werdykt i rozdano nagrody. Autorzy pracy „Powracam pamięcią do lat wojny... i podzieliła nas granica” byli mile zaskoczeni. Drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie oraz uznanie z jakim spotkała się praca, sprawiły im wielką satysfakcję. Sposób podjęcia tematu tej pracy zdominował galę finałową. Profesor Król kilkakrotnie odwoływał się do jej treści. Uczniowie z Krempach zebrali szereg gratulacji, udzielili licznych wywiadów do prasy i radia, nawiązali kontakty naukowe. Na spotkaniu warsztatowo-seminaryjnym w Domu Spotkań z Historią Zofia Łukasz zapoznała uczestników ze złożoną problematyką spisko-podhalańską. Podkreśliła, że decyzje, które zapadają niezależnie od zwykłych ludzi potrafią podzielić społeczności na wiele lat. Wystąpienie to wkomponowało się w wiodący wykład prof. Kazimierza Wójcickiego na temat pamięci historycznej i życia w kontekście strachu.

Po uroczystościach Zofia Łukasz zorganizowała uczniom wycieczkę po stolicy. Trzeba zaznaczyć, że krempaska młodzież, pod kierunkiem swojej historyczki już drugi raz znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu ośrodka Karta.

Łukasz Iżyk

Zdjęcia: Archiwum szkoły

Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas