Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Nowym Targu podsumowuje projekt Zielony Twórca (zdjęcia) - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
8°C
Clear
8°C
Clouds
9°C
Clear
9°C
Clear
8°C
Clouds
7°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Kartka z kalendarza
29.05.2026, 12:08 | czytano: 982

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Nowym Targu podsumowuje projekt Zielony Twórca (zdjęcia)

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Nowym Targu zakończyła realizację projektu "Kariera bez barier" - przedsięwzięcia, którego celem było rozwijanie kompetencji zawodowych, społecznych i praktycznych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz przygotowanie ich do możliwie samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym.

zdj. Paweł Kos
zdj. Paweł Kos
Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w doniosłej atmosferze z udziałem licznie zgromadzonych gości reprezentujących samorząd lokalny, instytucje oświatowe, organizacje wspierające osoby z niepełnosprawnościami, partnerów i przyjaciół szkoły, rodziców oraz środowisko lokalne. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta Nowy Targ na czele z Sekretarzem Miasta, przedstawiciele Rady Miasta, Starostwa Powiatowego, Kuratorium Oświaty, Instytutu Badań Edukacyjnych, Członkowie Zarządu PSONI Koło w Nowym Targu, Fundacji dla Chatki, dyrektorzy i przedstawiciele szkół i poradni, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz partnerzy współpracujący ze szkołą przy realizacji praktyk wspomaganych uczniów.

Projekt był realizowany we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych - Państwowym Instytutem Badawczym. Szkoła znalazła się w gronie zaledwie pięciu placówek tego typu w Polsce zaproszonych do udziału w tym przedsięwzięciu.

Podczas uroczystości dyrektor szkoły Andrzej Palarz podkreślał, że najważniejszymi bohaterami wydarzenia są uczniowie. - To dzięki nim jesteśmy dziś tutaj. To ich praca, zaangażowanie i codzienne pokonywanie własnych trudności sprawiły, że możemy wspólnie świętować sukces projektu "Kariera bez barier" - mówił dyrektor szkoły. Zwrócił również uwagę na fakt, iż projekt stał się nie tylko szansą na rozwój uczniów, ale również ważnym doświadczeniem dla całej społeczności szkolnej.

- Kiedy rozpoczynaliśmy realizację projektu, towarzyszyło nam wiele pytań i obaw. Dziś wiemy, że właśnie nasza kameralność okazała się największą siłą. Dzięki bliskości i codziennej pracy mogliśmy obserwować realny rozwój naszych uczniów, ich rosnącą samodzielność i wiarę we własne możliwości - dodał.

W ramach projektu realizowano innowacyjne działania edukacyjne pod nazwą "Zielony eksperyment", oparte na praktycznym i polisensorycznym uczeniu się poprzez doświadczenie. Uczniowie wykonywali z naturalnych surowców produkty użytkowe takie jak mydła, sole kąpielowe, herbaty i dekoracyjne: świeczki i tabliczki florenckie - poznawali przy tym podstawy przedsiębiorczości, współpracy oraz prezentowania efektów własnej pracy.

Projekt pozwolił uczniom rozwijać kompetencje praktyczne i społeczne, ale także budować poczucie sprawczości, pewności siebie i odpowiedzialności. Nauczyciele podkreślają, że dla wielu uczniów była to pierwsza okazja do zaprezentowania swoich możliwości w środowisku lokalnym oraz doświadczenia sukcesu w działaniach o charakterze zawodowym i społecznym.

Duże znaczenie miała również współpraca z rodzicami oraz lokalnymi partnerami i przedsiębiorcami. Dzięki temu działania szkoły mogły wyjść poza przestrzeń edukacyjną i stać się ważnym elementem budowania świadomości społecznej dotyczącej potencjału osób z niepełnosprawnościami.

Projekt przyczynił się także do rozwoju kompetencji nauczycieli i specjalistów. Kadra szkoły wzbogaciła swój warsztat pracy o nowe metody aktywizujące, a współpraca zespołu realizującego działania pozwoliła na stworzenie jeszcze bardziej indywidualnego systemu wsparcia uczniów.

Podczas uroczystości nie zabrakło wzruszeń i podziękowań. Szczególne słowa wdzięczności skierowano do nauczycieli i pracowników szkoły za odwagę, zaangażowanie oraz gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

- Ten projekt pokazał nam wszystkim, że potencjał naszych uczniów jest znacznie większy, niż czasami sami odważymy się przypuszczać. To nie jest koniec naszych działań, ale początek kolejnych inicjatyw i dalszego rozwoju szkoły - podkreślano podczas wydarzenia.

Ważnym elementem uroczystości była prezentacja efektów projektu przygotowana przez uczniów i nauczycieli. Po prezentacji odbył się również panel dyskusyjny poświęcony doświadczeniom związanym z realizacją projektu oraz znaczeniu działań wspierających przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do funkcjonowania społecznego i zawodowego.

W panelu udział wzięli: przedstawiciel uczniów, przedstawiciel rodziców, przedstawiciel Zarządu nowotarskiego PSONI, przedstawiciel Instytutu Badań Edukacyjnych, dyrektor szkoły oraz nauczyciel realizujący działania innowacyjne. Dyskusja była okazją do wymiany doświadczeń, refleksji oraz pokazania, jak duże znaczenie mają praktyczne działania edukacyjne dla rozwoju młodych ludzi z niepełnosprawnościami.

Podczas wydarzenia podkreślano, że zakończenie projektu nie oznacza końca działań szkoły w tym obszarze. Zdobyte doświadczenia oraz sukcesy uczniów stały się motywacją do podejmowania kolejnych inicjatyw rozwijających kompetencje społeczne i zawodowe uczniów.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który zainicjowano pokrojeniem okolicznościowego tortu z napisem "Kariera bez barier", który stał się symbolicznym podsumowaniem projektu i wspólnego świętowania sukcesów uczniów. W dalszym etapie tego spotkania była degustacja pysznych przekąsek i ciast, przygotowanych przez osoby z niepełnosprawnościami, pracującymi w Zakładzie Aktywności Zawodowej ?Od Nowa? z Nowego Targu. Catering przygotowany przez ZAZ był nie tylko elementem spotkania, ale również pięknym przykładem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami i praktycznego wymiaru integracji społecznej.

Cała społeczność szkolna podkreślała ogromną doniosłość tego wydarzenia. Szczególne znaczenie miała obecność tak licznie zgromadzonych znamienitych gości, których udział był dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły wyrazem uznania dla ich pracy, zaangażowania i osiągnięć. Atmosfera uroczystości była pełna wzruszeń, dumy i przekonania, że warto tworzyć przestrzeń do rozwoju, samodzielności i aktywności społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

źródło: szkoła, zdj. Paweł Kos
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
14
08.2026
Nie przegap!
20
06.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
15
Poniedziałek
Imieniny:Jolanty, Wita
Kliknij po więcej