Uczniowie piszą: wyprawa do źródeł polskiej państwowości - gimnazjaliści z Klikuszowej zdobywają Warszawę, Gniezno i Poznań (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
23.05.2011, 16:38 | czytano: 1028

Uczniowie piszą: wyprawa do źródeł polskiej państwowości - gimnazjaliści z Klikuszowej zdobywają Warszawę, Gniezno i Poznań (zdjęcia)

Od 9 do 15 maja najbardziej aktywni uczestnicy unijnego projektu „Dziś moja szkoła jutro moja przyszłość” uczestniczyli w 5-dniowej wycieczce, której trasa wiodła przez Warszawę, Gniezno i Poznań.

Zdj. Archiwum szkoły
Zdj. Archiwum szkoły
Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską, realizowany jest przez Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Klikuszowej od 1 września 2009 r. i zakłada wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Jego hasło brzmi „Człowiek najlepsza inwestycyjna” - przypomina Lucyna Haza, nauczycielka języka polskiego i koordynatorka programu.

Oto jak wycieczkę wspominają sami uczestnicy:

„Z miejsca wyjazdu, czyli Klikuszowej wyruszyliśmy o godzinie 5.20, czyli bladym świtem i po siedmiogodzinnej podróży dotarliśmy do Warszawy- stolicy naszego pięknego kraju. Na początek szczególnie zachwycił nas Pałac na Wodzie, pierwotnie barokowy, później przebudowywany, Teatr na Wyspie na wzór antycznych ruin i klasycystyczny Belweder, w którym zamieszkuje prezydent. Kolejnym miejscem zwiedzania były Wojskowe Powązki, gdzie przystanęliśmy nad brzozowymi krzyżami uczestników Powstania Warszawskiego, bohaterów „Kamieni na szaniec” Alka, Zośki i Rudego, także nad grobami ofiar katastrofy smoleńskiej i pomnikiem upamiętniającym zbrodnię w Katyniu.

Ostatni etap tego dnia należał do naszego patrona, księdza Jana Twardowskiego, którego „odwiedziliśmy” w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Bardzo już zmęczeni zakwaterowaliśmy się w hotelu - coś dla Beara Grylls’a, obóz przetrwania. Następny dzień rozpoczęliśmy od Starego Miasta, gdzie oglądaliśmy odbudowane gotyckie mury miejskie z wieżami, basztami, bramami, Barbakan, kolorowe kamienice w większości zrekonstruowane, Pomnik Małego Powstańca, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, zatrzymaliśmy się przy kościele wizytek, w którym wiele lat pracował ks. Jan Twardowski - nasz patron oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza z niewzruszonymi i najprzystojniejszymi wartownikami. Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy sami przeprowadzić wiele doświadczeń ze świata techniki, fizyki, chemii i astronomii.

Ten wieczór zapowiadał się bardzo interesująco ze względu na czekające nas emocje w Teatrze Roma. I nie zawiedliśmy się. „ Les Miserables” to wspaniałe widowisko muzyczno-teatralne ( piękna muzyka, genialny śpiew aktorów, cudne dekoracje, kostiumy i mocne efekty specjalne), które dostarczyło nam wielu wzruszeń.

Po nocy w hotelu ( którego nazwa Garden Villa trochę nas zmyliła) wyruszyliśmy na podbój Gniezna. Zanim jednak ”wylądowaliśmy” w Gnieźnie, zatrzymaliśmy się w Strzelnie, gdzie zwiedziliśmy Rotundę św. Prokopa, charakterystyczne dla niej romańskie kolumny z cnotami i wadami. W rolę przewodnika wcieliła się nasza pani od historii i uważamy, że wyszło to Jej doskonale. Następnie udaliśmy się do Biskupina, gdzie mieliśmy bardzo „udoskonalonego” przewodnika ( wtajemniczeni wiedzą o co chodzi), który z niemałym wysiłkiem opowiedział nam o tej historycznej osadzie. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to w hotelu Gewart czekała nas miła niespodzianka, czyli bardzo przytulne pokoje z telewizją.

Na drugi dzień rano po szwedzkim stole, ruszyliśmy na podbój Poznania. Po drodze zahaczyliśmy o Ostrów Lednicki- wyspę, na której znajdują się historyczne ruiny jednej z pierwszych osad plemienia Polan. W zwiedzeniu Poznania pomagała nam sympatyczna pani przewodnik, która oprowadziła nas po Starym Mieście, Ostrowie Tumskim z Katedrą Piotra i Pawła, opowiedziała o historii i zabytkach Poznania. O godzinie 12 na rynku podziwialiśmy walkę tłukących się rogami poznańskich koziołków . Po powrocie do hotelu wszyscy (naturalnie ze zmęczenia) byliśmy nieco nadpobudliwi, ale w końcu utuliliśmy się do łóżeczek.

Ostatni dzień naszej wspaniałej wycieczki został niestety zakłócony przez niekorzystne warunki pogodowe: deszcz i chmury. Nie przeszkodziło to nam jednak zwiedzić Katedry Gnieźnieńskiej ze słynnymi drzwiami oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Szkoda, że wycieczka już minęła, na pewno pozostaną po niej miłe wspomnienia i doświadczenia. Czy dla nauczycieli też? O to trzeba by ich samych zapytać.”

Natalia Wróbel i Iza Polińska z klasy II

Zdjęcia: archiwum szkoły
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas