Podhale, Spisz i Orawa w latach wojny i okupacji wystawa w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 11.7 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 13.356 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 11.484 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 9.972 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
06.06.2012, 20:31 | czytano: 1935

Podhale, Spisz i Orawa w latach wojny i okupacji wystawa w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej (zdjęcia)

NOWY TARG. W ramach programu edukacyjnego realizowanego przez nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej otwarto wystawę historyczną zatytułowaną „Podhale niezłomne 1939-1945”. Na kilkunastu tablicach omówione zostały początki konspiracji na Podhalu, powstanie i działalność Konfederacji Tatrzańskiej, organizacja tajnego nauczania oraz działalność oddziałów partyzanckich.

arch. PTH o/Nowy Targ
arch. PTH o/Nowy Targ
Zaprezentowano również sprzęt i wyposażenie wojskowe wykorzystywane zarówno przez żołnierzy polskich w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., jak również oddziały partyzanckie Armii Krajowej działające w Beskidach m.in.: polski ręczny karabin maszynowy Browning wz. 29, niemiecki ręczny karabin maszynowy MG- 42 oraz brytyjski granatnik ppanc. „Piat”. Całość ekspozycji uzupełniły umundurowane sylwetki: żołnierza 1. pułku strzelców podhalańskich z września 1939 r. oraz partyzanta z 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej z roku 1944. Pokazane na wystawie karabiny i mundury pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barwy „Perkun” oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Roberta Kowalskiego, prezesa oddziału PTH, dotyczący wydarzeń z lat wojny i okupacji na terenie Podhala, Spisza i Orawy. Wysłuchali go uczniowie klas pierwszych i drugich liceum. Prelegent w trakcie swojego wystąpienia wspomniał m.in. o udziale armii słowackiej w działaniach przeciwko Polsce oraz Pakcie Ribbentrop – Czerniak podpisanym w Berlinie 21 listopada 1939 r., na mocy którego polska część Spisza i Orawy zostały
włączone do Republiki Słowackiej i pozostały pod jej okupacją przez sześć kolejnych lat. Wykład wzbogacony został prezentacją multimedialną, zawierającą szereg nieznanych i niepublikowanych zdjęć, szkiców, map oraz dokumentów historycznych.

Wystawa i prelekcja w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu to kolejne w ostatnim czasie przedsięwzięcie nowotarskiego PTH, realizowane w ramach szerszego projektu edukacyjnego, skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Obok wystawy pt. „Podhale niezłomne 1939-1945”, pokazywanej ostatnio m.in. w Zespole Szkół Rolniczych w Nowym Targu, szkołom oraz instytucjom kultury udostępniana jest bezpłatnie także wystawa
historyczna poświęcona postaci dra Jana Bednarskiego, działacza spisko-orawskiego i honorowego obywatela Nowego Targu. Ta ostatnia ekspozycja, prezentowana była: w Łapszach Niżnych, Bukowinie Tatrzańskiej, Sidzinie, Jabłonce oraz w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Szkoły lub instytucje zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą się zgłaszać do nowotarskiego PTH, którego siedziba mieści się w Gmachu Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego przy ulicy Nadwodniej 5 w Nowym Targu lub telefonicznie pod numerem tel. 502 418 742.

Źródło: PTH o/Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas