Wtorek, 11 sierpień 2020, Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Nowy Targ i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
17°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 2
Clouds
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Clouds
13°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 90
Clouds
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
11.01.2013, 11:33 | czytano: 2233

Eliminacje do II edycji Ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Dzień z Podravką (zdjęcia)

zdj. Stanisław Zachwieja

KROŚCIENKO. W Zespole Szkół Zawodowych i Placówek im. prof. Władysława Szafera odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego pn. Dzień z Podravką, w którym udział wzięło siedem trzyosobowych drużyn.

Finał konkursu odbędzie się 6 marca w Centrum Kulinarnym w Warszawie. Koordynatorem z ramienia szkoły była Stanisława Kwiatek, która pieczołowicie zadbała o przygotowanie produktów i sprawny przebieg konkursu.

Tuż przed zasadniczym konkursem odbył się pokaz przygotowania potraw azjatyckich i francuskich. Uczniowie pod pilnym okiem Łukasza Pliszka, reprezentującego firmę Podravka, przyrządzili smakowite suchsi. Można było smakować owoce morza – kalmary i ostrygi.

W eliminacjach zwyciężyła drużyna w składzie: Aneta Bednarczyk, Paulina Zientarz, Kinga Potaśnik z klasy I Technikum Żywienia, która przygotowała wspaniałą potrawę główną „Łosoś zapiekany w sosie pomidorowym”, a na przystawkę „Weekendowy szaszłyk z kurczaka”. W nagrodę uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i po paczce firmowych produktów.

Jury pod przewodnictwem Aleksandry Ciszewskiej, pomysłodawczyni konkursu, bardzo wysoko oceniła tę potrawę, zwłaszcza jej walor smakowy. – Niezwykle trudno jest przyrządzić potrawę z ryb. Trzeba mieć nie lada doświadczenie kulinarne w przyrządzaniu ryb, aby uzyskać niezwykle wysoki poziom smakowy i odpowiednią konsystencję.

Tematem tej edycji konkursu były „Kuchnie świata. W przygotowaniu potraw dominowała kuchnia francuska i dalekiego wschodu. Choć był wyłom, jedna z drużyn sięgnęła po lokalną - "góralską potrawkę i surówkę z pora".

Jury bardzo wysoko oceniło potrawę „Filet z kurczaka z sosem śmietankowym”. Ta potrawa miała dużą szansę na zdobycie pierwszego miejsca. Jednak z uwagi na brak podstawowego produktu - łososia, potrawa ostatecznie przegrała, a drużyna która ją przygotowała musiała się zadowolić jedynie jej wysoką oceną jurorów.

Łukasz Piliszek, bezpośrednio nadzorował przygotowania do konkursu, jak i samo gotowanie.

– Każda drużyna miała 15 minut na przygotowanie autorskiego menu, a potem godzinę na przyrządzenie potraw. W ocenie jury liczył się nie tylko walor smakowy. Punktowaliśmy także i inne walory potraw, higienę i czystość stanowiska pracy. Młodzi adepci sztuki kulinarnej musieli się popisać także finezyjnym ułożeniem potraw na talerzu. To bardzo ważny czynnik estetyczny, na który zwracają szczególną uwagę goście restauracji – mówił Łukasz Pliszek.

Wspierającym projekt był manager gastronomii Spółki „Thermaleo” w Szczawnicy, Krzysztof Domarecki. – Wspieram szkoły na południu Polski w dotarciu do informacji, które pomogą im rozwijać sztukę gotowania. Coraz częściej Polacy sięgają po potrawy kuchni azjatyckiej. Jest to kuchnia atrakcyjna, która zdobywa rynek w naszym kraju, z bardzo dużym potencjałem wyboru potraw - mówił.

Zwycięska drużyna będzie w finale konkurować z innymi drużynami wyłonionymi w ramach eliminacji w siedmiu innych szkołach gastronomicznych w całej Polsce.

- To wielkie dla niej wyróżnienie. Będzie miała okazję spotkać się z wybitnymi kucharzami i przyrządzać z nimi potrawy. Zdobyte doświadczenie będzie im pomocne w dalszym rozwijaniu sztuki kulinarnej, a być może niejeden z nich obejmie w przyszłości szefostwo jakiejś renomowanej restauracji -mówi Aleksandra Ciszewska.

Zadowolenia z konkursu nie kryła dyrektor szkoły, Elżbieta Trojnarska. – To dla nas zaszczyt móc uczestniczyć w tym zyskującym coraz większą popularność i uznanie konkursie kulinarnym. Radość jest tym większa, że zostaliśmy dostrzeżeniu w ogromie podobnych szkół w całej Polsce. Mam nadzieję, że w finale potrawy przyrządzone przez naszych uczniów znajdą uznanie w oczach wysokiej klasy specjalistów - mówiła.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij