Uczniowie ze Słowacji na warsztatach w Sromowcach Niżnych - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Zakopane
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 94 %
Snow
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 10.332 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
56 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
20.06.2013, 20:33 | czytano: 1228

Uczniowie ze Słowacji na warsztatach w Sromowcach Niżnych

Uczniowie z Zakladnej Skoly w Spiskiej Starej Vsi, uczestniczący w realizacji projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” licznie przybyli do Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych, by tu z uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej wspólnie brać udział w warsztatach edukacyjnych. Po powitaniach i podziale na grupy warsztatowe rozpoczęli zajęcia i wzajemne poznawanie.

Najliczniejszy zespół stanowili uczestnicy zajęć plastycznych „Sztuka pienińska”. To oni jako pierwsi rozpoczęli swoją pracę. Uczniowie polscy i ze Słowacji ilustrowali za pomocą różnych technik plastycznych życie mieszkańców wsi Sromowiec Niżnych i Spiskiej Starej Vsi nad brzegami Dunajca dawniej i współcześnie. Wytwory dzieci przemawiały do odbiorcy kolorystyką i pomysłowością wykorzystania materiałów plastycznych. Skupiały uwagę zestawieniem barw i kompozycją. Najładniejsze prace ozdobią Izbę Historii Flisactwa, która powstanie w ramach projektu.

Bardzo przyjemnym rodzajem zajęć okazały się warsztaty ekologiczne. Ich część odbyła się w terenie. Tu uczestnicy oznaczali rośliny pienińskie zapisując ich nazwy w trzech językach: polskim, słowackim i po łacinie. Następnie zbierali okazy pospolitych roślin, by je zasuszyć a w przyszłości wykonać z nich zielnik, który również znajdzie się w Izbie Historii Flisactwa. Te działania nawiązują do legendy o bracie Cyprianie, mnichu z Czerwonego Klasztoru, który zasłynął między innymi z zielnika roślin leczniczych rosnących w Pieninach.

Równolegle do zajęć ekologicznych przebiegały warsztaty literackie. Uczniowie tłumaczyli legendę o Janosiku ucząc się nawzajem języka polskiego i słowackiego. Układali też dwujęzycznie plan legendy. Jest to początek przygotowań do konkursu opowiadania legend, który ma się odbyć po zakończeniu cyklu warsztatów. Utrudnieniem w tym konkursie będzie wymóg, by legendy po słowacku opowiadali Polacy, a po polsku uczniowie ze Słowacji.

Wszystkie te działania, będące elementem wyżej wspomnianego projektu „Dunajec- wspólna rzeka wspólna sprawa”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry", służyły wzajemnej integracji i wymianie doświadczeń a także były źródłem radości dla uczestników.

G.Ł.
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas