Z wizytą w Spojenej Skole w Spiskiej Starej Vsi (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 11.7 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 13.356 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 11.484 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 9.972 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
25.09.2013, 14:31 | czytano: 1996

Z wizytą w Spojenej Skole w Spiskiej Starej Vsi (zdjęcia)

Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych udali się z wizytą do Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Wsi. To tutaj tym razem odbyły się, ich wspólne z młodzieżą słowacką, warsztaty plastyczne i literackie realizowane w ramach projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa”. Tematyka zajęć skupiała się wokół baśni i legend związanych z Dunajcem.

arch. szkoły
arch. szkoły
Uczestnicy warsztatów plastycznych uczyli się zaplatać wianki, na wzór tych, które jak głoszą baśnie, czyli słowackie „rozpravky”, zakładały na głowę wodne boginki. Technika wykonania wianków oraz pomysł tworzenia okazał się dla uczniów z Polski czymś nowym. Wianki powstające na zajęciach zachwycały prostotą użytych materiałów i finezją splotów.

Zajęcia literackie były z kolei okazją do „spotkania” ze Skamenenym hadem. Legenda o skale, która powstała w wyniku czarów skłoniła do dyskusji, co jest prawdą, a co fantastyką w legendach. Młodzież świetnie sobie radziła przy czytaniu tekstu, bo koledzy ze Słowacji tłumaczyli trudniejsze słowa polskim uczniom.

Spotkanie na Słowacji było prawdziwą ucztą dla duszy i ciała. Uczestnicy warsztatów nie tylko realizowali się w praktycznym działaniu, ale tez mieli okazję do wielowymiarowego poznania baśni o wodnikach i pięknych boginkach. Obejrzeli bowiem film nakręcony w dolinie Dunajca, będący ekranizacją wyżej wspomnianych baśni oraz uczestniczyli w spotkaniu autorskim. Podczas tego ostatniego mieli okazję poznać jednego z autorów książki „Vodníkove zlaté kačky”, Petera Glocko oraz ilustratora drugiego jej wydania, Martina Kellenbergera.

Partnerzy Słowaccy okazali się wspaniałymi gospodarzami. Zadbali nie tylko o strawę duchową, dla uczniów z Polski przygotowali bowiem przepyszne drożdżowe bułeczki, które wzmocniły i tak radosny już nastrój.

Wizyta w Spiskiej Starej Wsi była kolejnym elementem realizowanego w ZPO projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa”, który powstał w oparciu o Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Dwa dni wcześniej odbyły się zajęcia z nauki pływania, a 19 września 2013 r. warsztaty ekologiczne. Zarówno jedne, jak i drugie miały miejsce w Sromowcach Niżnych.

W przypadku pierwszym uczniowie ,w polsko-słowackiej grupie, poznawali tajniki utrzymywania się na wodzie, w drugim pogłębiali swoją wiedzę o przyrodzie, przemierzając „naučny chodnik”, czyli ścieżkę dydaktyczną.
W najbliższym czasie planowana jest wspólna wycieczka do Starej Lubowni i Czerwonego Klasztoru, sprzątanie brzegów Dunajca, dwujęzyczna prelekcja na temat ochrony przyrody w Polsce i na Słowacji oraz spływ łodziami Przełomem Dunajca. Równolegle do tych działań trwają prace nad utworzeniem Izby Historii Flisactwa. Wszystko to ma sprzyjać wzajemnemu poznaniu się i integracji między uczniami z Sromowiec i Spiskiej Starej Wsi. Obserwując serdeczne relacje uczniów i nauczycieli z obydwu szkół uczestniczących w projekcie można wysnuć wniosek, że proces ten postępuje dużymi krokami.

Aneta Markus, zdj. arch. szkoły
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas