Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
02.06.2014, 21:19 | czytano: 699

Polsko-niemiecka akcja „Dzień Wolności.de I Tag der Freiheit.pl”

SZCZAWNICA. Począwszy od roku 2000 wraz z Grundschule 1 w Schöneiche Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy prowadzi polsko-niemiecką współpracę i wymianę młodzieży. W tym roku, piętnaste już spotkanie odbywa się w szkole w dniach 2-7 czerwca.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest wolność. Związane jest to z jubileuszem wydarzeń ‘89 roku. Mija bowiem 25 lat od obrad Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim i wreszcie obalenia muru berlińskiego. Mnóstwo okazji do świętowania sukcesów, które zbliżyły nasze kraje do wolnej Europy.

Już jutro, we wtorek, nasi i niemieccy uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w nietypowych lekcjach poświęconych właśnie szeroko rozumianej wolności. Zajęcia te podzielone zostały na cztery bloki tematyczne: muzyczny, plastyczny, historyczny i językowy.

Podczas pobytu w Polsce niemieccy uczniowie wraz z opiekunami poznają Szczawnicę i Pieniny a także wybiorą się na wycieczkę do Krakowa. W „dniu w rodzinach” spędzą czas według planu ułożonego przez polskich gospodarzy.

Paweł Sypek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy

W akcji „Dzień Wolności.de I Tag der Freiheit.pl” od 1 do 17 czerwca odbędzie się 220 projektów w całej Polsce i Niemczech. To między innymi konkursy plastyczne, warsztaty filmowe, dyskusje czy flashmob’y – wszystkie dotyczą polsko-niemieckich motywów na drodze do wolności. Ich organizatorami są szkoły, stowarzyszenia, hufce pracy i inne instytucje pracujące z młodzieżą. Od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży otrzymali oni pomoc w postaci materiałów dydaktycznych na stronie internetowej (www.der-tag.pl) i publikacji, a także upominki dla uczestników. Projekty, które mają charakter spotkania polsko-niemieckiego, mogły otrzymać także dotacje.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja międzynarodowa zajmująca się dotowaniem i merytorycznym wsparciem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 roku przez rządy obu tych krajów. Od tamtej pory dofinansowała ponad 60 tysięcy projektów, w których wzięło udział prawie 2,5 miliona uczestników.

Szczegóły akcji oraz opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie www.der-tag.pl.

źródło: szkoła
najnowsze informacje
komentarze
mietek23:43, 2 czerwca 2014
Ani kultura niemiecka ani rok 1989 większości Polaków niestety nie kojarzy się z wolnością, ale idea jest szczytna, trochę wymuszona i przereklamowana, ale pożyteczna, gdyż kulturę należy wspierać. Nic bardziej nie uczy tolerancji jak żywy kontakt z przedstawicielami tych kultur (no, może jeszcze bardziej uczyłaby tolerancji możliwość wyjazdu młodzieży w inne miejsca, ale gdy się nie ma co się lubi to się lubi to co się ma - dobrze że przynajmniej taka forma jest możliwa).
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij