Śladami Małego Powstańca… – wycieczka do Warszawy uczniów SP w Ostrowsku - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 12.492 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 14.544 km/h Wilgotność: 77 %
Rain
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 81 %
Jakość powietrza
8 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
16.06.2014, 22:09 | czytano: 1659

Śladami Małego Powstańca… – wycieczka do Warszawy uczniów SP w Ostrowsku

W dniach od 9 do 11 czerwca czterdziestoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ostrowsku wraz z opiekunami zwiedzała Warszawę. Pilotem i przewodnikiem po stolicy był Adam Kustwan ze stowarzyszenia „Grypa Inicjatyw Lokalnych GIL”, który wraz z Urszulą Dębską-Ciężobką – nauczycielem SP w Ostrowsku, współorganizował całe przedsięwzięcie.

Dzień pierwszy wycieczki związany był z historią miasta. Uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie po raz pierwszy spotkali się z historią ludzi walczących o wolną Warszawę. Uzupełnieniem zdobytych wiadomości była wizyta na profesjonalnym planie filmowym „Miasta 44” w reżyserii Jana Komasy (premiera kinowa planowana jest na 1 sierpnia 2014 r.) w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Przed niezwykłym spotkaniem z filmem uczestnicy założyli stroje stylizowane na powstańcze, prócz tego zostali ucharakteryzowani, co wszystkim bardzo się spodobało.

Podczas spaceru po planie dało się słyszeć w tle nagranie, na którym zarejestrowano dialogi z planu filmowego (krótkie wymiany zdań między członkami ekipy filmowej) oraz komendy wydawane przez reżysera. Uczniowie mieli szansę zobaczyć elementy filmowej scenografii, odwzorowujące pokój w zbombardowanym warszawskim domu z czasów II wojny światowej oraz przejść specjalnie skonstruowanym sztucznym kanałem, którym w filmie Komasy przedzierają się przez Warszawę młodzi powstańcy. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o pracy ekipy filmowej, przekazując wiedzę o pojęciach związanych z produkcją filmową i specjalistach, którzy się nią zajmują. Zajęcia realizowane była przy pomocy materiałów dźwiękowych, filmowych i multimedialnych. Dla każdego dziecka było to niezwykłe przeżycie, które wzbogaciło wiedzę na temat powstawania filmu.

Drugi dzień pełny był niezapomnianych atrakcji. W programie znalazły się: spacer w Łazienkach Królewskich, przejazd Traktem Królewskim, przejazd przez centrum (PKiN, drapacze chmur). Dzieci miały okazję zobaczyć Dom Sierot Janusza Korczaka jak również usłyszeć opowieść o tymże pisarzu. Uczniowie zobaczyli następnie wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej. Zwiedzanie Zamku Królewskiego obejmowało najbardziej ciekawe miejsca: Apartament Wielki (w jego skład wchodzą Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny) oraz Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta. Podczas zwiedzania obecny był przewodnik, który oprowadzał nas po przepięknych komnatach zamkowych, opowiadając o historii zamku jego mieszkańcach i ciekawostkach. Dzień zakończył się niebywałym seansem w Planetarium (3D) – Niebo Kopernika. Dla większości dzieci jak również opiekunów było to wyjątkowe przeżycie.

Ostatni dzień pobytu w stolicy zaczął się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych. Przy różnych stanowiskach każdy mógł samodzielnie poszerzyć wiedzę i znaleźć wyjaśnianie wielu zjawisk. Nie zabrakło też zwiedzenia Synagogi Nożyków. Uczestnicy w skrócie poznali najważniejsze informacje dotyczące judaizmu. W czasie wędrówki znalazło się też coś dla miłośników piłki nożnej - Stadion Narodowy, niestety tylko z zewnątrz (z przyczyn niezależnych od organizatora). Ostatnim punktem pobytu w Warszawie był spacer w Wilanowie i Centrum Opatrzności Bożej. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Dziękujemy sponsorom, którzy umożliwili tak dużej ilości dzieciom zwiedzenie stolicy, poznanie jej historii i kultury.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas